Vegán kutyák: a hosszú életének titka vagy állatkínzás?
hirdetés
Azok, akik a vegán étrendet választják, általában három fő ok miatt zárják ki az életükből az állati eredetű ételeket és holmikat. Az etikai szempontok mindenki számára ismertek: aki vegetáriánus vagy vegán, az nem tartja elfogadhatónak az állatok bántalmazását, ráadásul az élelmiszer, ruhanemű vagy oltás előállítása és az egyéb célokból tartott állatok nem csak a meggyilkolásuk pillanatában, hanem többnyire az egész életük során is folyamatosan csak szenvednek.
További érvként hozzák fel a környezeti megfontolásokat is. Egy negyed fontos hamburger előállításához 2400 l víz szükséges és 5 nm esőerdőt vágnak ki miatta. Emellett a mezőgazdaság terén hatalmas mennyiségben használt növényvédő a haszonállatok etetésére használt gabonákon keresztül a jószágok szervezetében, így az emberek testében is felhalmozódnak
hirdetés
A vegánok az egészségügyi előnyöket is az életmódjuk előnyei közt tartják számon. Az állati eredetű ételek általában rossz minőségűek, elhullott jószágokból készülnek, a kisállatoknak szánt eledelek pedig gyakran fogyasztásra alkalmatlan húsipari hulladékokat tartalmaznak.
Tartsanak-e vegánok kutyát?
Mindezt elolvasva, valószínűleg sokan egyet értenek a vegánokkal, sőt fel is néznek rájuk, amiért még az állati bőrből és bundából készült ruhák, lábbelik viselését is elvből elutasítják. De mi történik, amikor egy vegán életmódot folytató egyén állattartás mellett dönt és a kis kedvencét is a saját étrendjéhez hasonló koszton szeretné tartani?
A hagyományos állattartók biztosan azt mondanák, hogy egy növényevő ember ne akarjon egy alapvetően húsevő kedvencet, például kutyát vásárolni magának. Minden bizonnyal azt is hozzátennék, hogy a kutyák a farkas leszármazottai és a fogazatuk, sőt az egész emésztőrendszerük a ragadozókéra emlékeztet, hiszen rövid tápcsatornával és gyors anyagcserével rendelkeznek.
Melyek a kutyáknak való vegán étrend előnyei?
A vegán életmódot folytató állat- és főként kutyatartók alapvetően két csoportra oszlanak: egy részük nem kényszeríti a kis kedvencére a saját étrendjét, a másik csoport pedig elképzelhetetlennek tartja, hogy a kutyája kedvéért támogassa a húsipar kegyetlen praktikáit.
Az utóbbi nézetet vallók cáfolják a módszerüket ellenzők érveit és előnyöket sorakoztatnak fel a kutyák vegán étrenden tartása mellet. Szerintük a ragadozó emésztőrendszernek nem jelentenek gondot a megfelelően előkészített növények. Gyakran hangsúlyozzák, hogy az emberekhez hasonlóan, az ebeknek sem alapanyagokra, hanem tápanyagokra van szükségük. A fejlődésükhöz és az egészségük megőrzéséhez elengedhetetlen aminosavak, mint az arginin, hisztidin, isoleucin, leucin, lizin, valin, fenilanalin, theronin, methonin és tryptophan a növényekből is könnyű szerrel kinyerhetők.
Szintén félrevezetőnek tartják az ellentábor azon érveit, amelyek szerint a kutyáknak nincs szükségük szénhidrátra csak fehérjére, és hogy a vegán érend csakis az előbbit tartalmazza. A kutyák igenis bátran fogyaszthatnak szénhidrátot, sőt egy kiegyensúlyozott étrend mellett lecsökkenthető a fehérje-igényük. Emellett fontosnak tartják kiemelni, hogy a növények nem csak szénhidrátból állnak (hiszen rostban és vitaminokban, ásványi anyagokban, egészséges zsírsavakban is gazdagok), úgy ahogy a húsok sem csak proteint tartalmaznak.
Az eddig ismertetett érvek és tények a kutyák vegán étrenden való tartásának létjogosultságát hivatottak alátámasztani, a vegánok viszont szeretik kiemelni, hogy rengeteg állat köszönheti a növényi alapú ételeknek a kiemelkedően hosszú (akár 25 év) életkorát, a végzetes betegségekből felépülését és a kicsattanó egészségét.
Akkor mégis mik az ellenérvek?
Mindez talán meg is győzhetné az állattartókat arról, hogy a vegán étrend igenis ideális a kis kedvencük számára, ám mindenképp hozzá kell tennünk, hogy a növényekből álló koszton tartott ebek szinte kivétel nélkül étrend kiegészítők, multivitaminok szedésére szorulnak, hiszen bizonyos tápanyagok egyszerűen nem nyerhetők ki a zöldségekből. Ez máris szembemegy a vegánok alapvető nézeteivel.
Mi a végítélet?
Tény, hogy egy chihuahua már nagyon messze áll az őseitől, ezért a táplálásában sem feltétlenül a farkasok étkezési szokásait kell alapul venni, így akár egy sok fehérjét tartalmazó vegán koszt is kifejezetten jó lehet számára, de a (jó minőségű) hústól sem lesz semmi baja. Bármelyik utat is választjuk, fontos, hogy az eb érdekeit és egészségét tartsuk elsődlegesen szem előtt.