Minden kutya megtanítható mindenre!
hirdetés
Az ember és kutyája közti kommunikáció számos példája illusztrálja, hogy bensőséges kapcsolatban állunk háziállatainkkal, mintha családtagok lennének, s ezt a kapcsolatot, mint minden jó dolgot az életünkben, ápolnunk kell ahhoz, hogy fennmaradjon és fejlődjön. A kutyatrükkök tanításakor erre a kapcsolatra, a kommunikációra, a bizalomra és a kölcsönös tiszteletre építünk.
A „trükktréning" többet jelent a barátok szórakoztatására előadható mutatványok betanulásánál. Lehetőség arra, hogy jobban megértsd a kutya gondolkodásmódját, és ő is pontosabban értelmezze a tőled érkező jelzéseidet. A tanulás folyamata közben megerősödő bizalom és csapatszellem életetek végéig meghatározza majd kapcsolatotokat. Mindegyik trükk megtanítása három lépésből áll: az első egy hang vagy testbeszédi jel, amely az elsajátítandó viselkedésre vonatkozik. A második a cselekvés - a kutya aktivitása, a harmadik pedig a jutalmazás. Ne próbáld lekenyerezni a kutyát: ne kínálj jutalomfalatot neki a produkció előtt, és ne várd tőle, hogy teljesítsen, ha nem kapott utasítást tőled.
hirdetés
A kutya kiképzőjeként feladatod a rávezetés és a következetesség az őt inspiráló környezetben. Kalauzold végig a kutyát a tanulási folyamaton, s jutalmazd botorkáló lépéseit. Minden gyakorlás célja, hogy jobb eredményt érjen el, mint előző alkalommal. Pontosan tudd, mit vársz el tőle, és ne bizonytalanodj el. Ugyanazt a hangnemet és hanglejtést használd a vezényszavak kiejtésekor, az utasítás pedig legyen mindig egyértelmű és tisztán artikulált. A motiválásról semmiképp sem szabad megfeledkezni! Gondolj csak egy sportedzőre: a munkája nem csak abból áll, hogy edzéstervet készít és kiragasztja az öltöző falára, ugye? Nem bizony. Ösztönöz, motivál és biztat is. Jókedvre derít, valahányszor elcsüggedsz, s amikor dicséretre van szükséged, megveregeti a válladat, mondván: „Ezt jól csináltad!” Te is ezt a szerepet töltőd be a kutya fejlődésében. Lelkesedéseddel felgyorsíthatod a tanulás folyamatát.
Nagyon fontos az időzítés
Képzeld el, hogy keresel valamit, és csak a „hideg” és „forró" visszajelzések alapján tájékozódhatsz. Képzeld el azt is, hogy késleltetve kapod ezeket a támpontokat. Lehet, hogy már aktualitását veszíti, mire eljut hozzád, és már nem is közeledsz, hanem éppenséggel távolodsz a keresett tárgytól. Nem elég, hogy nem találod meg, egyre csalódottabb vagy a visszajelzés megbízhatatlansága miatt. Gondolj bele, mennyivel könnyebb volna a dolgod, ha korrekt és jól időzített visszajelzést kapnál. A trükktréningben fontos, hogy abban a pillanatban jelezz vissza (szóval, jutalommal), amint a kutya megfelelően viselkedett. Ne jutalmazd tíz másodperccel később, mert akkor már egy másik viselkedésformát erősítesz meg vele. Gyakori időzítési hiba a kései jutalmazás. Arra utasítod például a kutyádat, hogy üljön le, s ő így is tesz, te pedig kotorászni kezdesz a zsebedben a jutalomfalatot keresve. Erre ő feláll, hogy megkapja. Miért is jutalmazod ekkor? Azért, mert felállt. A jutalmat még akkor kell megkapnia, amikor a megfelelő testhelyzetben van, vagyis ül.
A jutalmazás nem csak nasiból áll, de ez a leghatékonyabb
A kutyák általában szeretnek örömet szerezni a gazdájuknak, ám a tanulás kemény munka. A jutalom motivál, és sokféle formája lehet: egy aprócska falat, a kedvenc játék, hangjelzés, dicséret. A kutyák többsége szeret enni: a jutalmazás gyors, a jutalom ehető, emellett egyértelműen üzeni, hogy a kutya az elvárt módon reagált. Az emberi fogyasztásra alkalmas élelmiszereket - virslit, sajtot, pizzafalatokat, tésztát, fasírtot vagy bármit, amit a kutya ínycsiklandónak talál - tartalékold az új trükkök tanításához, extra jutalomként. A tanulás kezdeti fázisaiban a játék elvonhatja a figyelmét, ráadásul időbe telik visszaszerezni tőle, és ismét rávenni arra, hogy rád figyeljen. A trükktréning hatékonysága a kutya motivációján múlik, és nyilván azt szeretnéd, hogy a trükkök tanulása legyen a kutya legélvezetesebb időtöltése. Akkor hát adj neki igazi jutalomfalatokat!
Forrás
Képek: syriuskutyaiskola.hu
kutyapanzio.hu