Guanako és vikunya
hirdetés
Már-már fogadni mernénk arra, hogy még csak nem is hallottad soha ezt a két szót. Nos, eláruljuk, hogy két meglehetősen ritka állat neve és mindkettőt a kihalás veszélyezteti.
Guanako
hirdetés
„Guanako (Lama guanicoé). Dél-Amerikában élő, kistermetű teveféle. Vállmagassága 130 cm. Háziasításából származik a földrész egyik legfontosabb háziállata, a teherhordásra használt, húst is adó láma. Hegyvidéki állat, de a síkságokon, magasföldeken is előfordul. Peru északi részétől egészen a Tűzföld déli végéig húzódik elterjedési területe. Már a múlt században is ritka volt, aminek oka nyilvánvalóan az, hogy vadászata meglehetősen egyszerű. Gyakran nem is menekülnek, hanem bevárják az embert. A guanakók veszélyhelyzetben úgy védekeznek, hogy nyálukat a felböfögött táplálékkal együtt támadójuk arcába köpik. E szokásukat háziasított leszármazottaik is örökölték. A guanako a szabad természetben aligha védhető meg a vadorzóktól és az elkóborolt kutyáktól. Mivel edzett és igénytelen, az állatkertekben, vadasparkokban - főleg megfelelő éghajlat alatt - fennmaradhat. Félő azonban, hogy leszármazottjával, az igénytelenebb és még könnyebben tartható lámával való keresztezésben jórészt elvész a faj eredeti jellege.” – olvasható az Egyszervolt állatok című könyvben
A vadászat tehát régebben még nagyobb veszélyt jelentett az állatokra, mint napjainkban, bár meg kell jegyeznünk, hogy manapság is rengeteg kárt okoznak az állatvilág számára. Nagyon érdekes a védekezési mechanizmusuk, hiszen nemes egyszerűséggel szembeköpik az őket megtámadókat. Ezzel viszont gyakorlatilag szinte semmit nem értnek például a vadorzókkal szemben, sőt még a kóbor kutyák ellen sem valami hatékony.
Vikunya
„Vikunya (Lama vicugna). A guanako közeli rokona, annál azonban jóval kisebb termetű, vállmagassága kb. 80 cm. 3000-6000 m tengerszint feletti magasságú hegyekben él, a zergékre emlékeztető biztonsággal mozog a sziklákon. Kihalás szélén álló állatfaj, a szabad természetben aligha védhető meg a vadorzóktól, és az elkóborolt kutyáktól. Körülkerített rezervátumokban, vadasparkokban, állatkertekben könnyen tartható, a fiatalon befogott állatok igen szelídek. Dél-Amerika hegyvidékeinek fontos háziállata, a kitűnő gyapjat adó alpaka - egyesek szerint - a vikunya háziasított formája. Más vélemények szerint az alpaka is a guanako leszármazottja, de az is lehetséges, hogy az alpaka fajkeverék. Mind a négy dél-amerikai teveféle (a két háziasított és a két vadon élő) keresztezhető egymással.” – írják az Egyszervolt állatok könyvben
A két állat tehát rokoni kapcsolatban van egymással és sajnos, ahogyan a guanako, úgy a vikunya is nagyon ritka és veszélyeztetett. Ha a guanakohoz kell hasonlítsuk akkor, mondhatjuk, hogy a vikunya már egy sokkal mozgékonyabb, fürgébb állat. Nincs viszont egy elfogadott vélemény arról, hogy milyen kapcsolatban is áll az alpakával. Nagyon sokan vélik úgy, hogy az alpaka gyakorlatilag a vikunyának a szelídített változata, viszont sokan inkább a guanakoval kötik össze. Egyelőre ezt nem tudni biztosan, de annyi biztos, hogy a lámák családjában keresztezhetőek. Ez pedig azt jelenti, hogy a ma fennmaradt egyedek nem is biztos, hogy nevezhetőek fajtiszta vikunyának vagy éppen guanakonak.
Forrás: Farkas – Veress – Egyszervolt állatok
Képek: beutelwolf.martin-skerhut.de, mno.hu