A házi kedvenc életébe kerülhet a helytelen ivartalanítás!
hirdetés
Nagyon sok gazdi úgy dönt, hogy ivartalanítja a macskáját, kutyáját, hiszen számos szempontból praktikusabb utána az állattartás. Érdemes azonban tudni azt is, hogy nem csak a hímek esetében fordul ez elő, hanem a nőstényeknél is. Egy nőstény állat esetében viszont már nem annyira egyszerű az ivartalanítás, mi több számos típusú beavatkozások jöhetnek szóba. Cikkünkből megtudhatod, hogy melyek a javasoltak!
Ivartalanítás nőstény macskák esetében
hirdetés
„Általánosan elmondható, hogy ha egy nőstény állat vemhes vagy bármilyen szervi elváltozás van, akkor feltétlenül a méhét is ki kell venni. A nőstény állatokat elkötni nem szabad. Egyrészt továbbra is tüzelni fognak, fel is párzanak, egyes esetekben ritkán akár utódot is ellenek. Másrészt az elkötés daganatok forrása, nagy eséllyel alakul ki ilyen elváltozás. Harmadrészt felléphet emlődaganat, gennyes méhgyulladás, ezeket a helyes ivartalanítás megelőzi (első tüzelés előtti ivartalanítás, fél százalékra minimalizálja).
A nőstény macskáknál a legtöbb állatorvos csak a petefészkeket veszi ki amennyiben nem vemhes és nincs elváltozás. Azt az indokot nem tartom mérvadónak, amit legtöbben mondanak, hogy praxisuk során nem adódott ebből probléma. Ellenben azt elfogadhatónak tartom, hogy a macskáknál csak a petefészek termel hormont, így a gennyes méhgyulladás előfordulása minimalizált. A petefészkeket 1-2 centiméteres vágással el lehet távolítani, gyorsan gyógyuló kis műtét. Azonban, ha egy egész kis darab is bennmarad, a macska továbbra is tüzelhet. Néhány állatorvos kiveszi a méhet is, tulajdonképpen ez tekinthető a totális megelőzésnek. Gyakorlott állatorvos 4-6 centiméteres vágással műti.”- írja a haziallat.hu oldal
A legfontosabb, amit meg kell jegyeznünk, hogy semmi esetre sem szabad nőstény macskát elkötni. Abból leginkább csak gondunk lehet. Továbbá, amennyiben még ivartalanítás után is látszik a macskán, hogy tüzel, akkor valószínűleg helytelenül lett eltávolítva a petefészek. Ilyenkor bátran forduljunk újra ahhoz az állatorvoshoz, aki megműtötte.
Mi a helyzet szuka kutyusainkkal?
„A szuka kutyáknál is megoszlanak a vélemények. Vannak, akik csak a petefészkeket veszik ki. Itt is a leggyakoribb válasz, hogy x éve praktizál és nem volt belőle sose visszatérő eset. Nagyon kevés állatorvostól hallottam megfontolandó érveket. Az egyik ilyen, hogy megelőzhető vele az inkontinencia, ami néhány esetben előfordul ivartalanított szukáknál. A másik elfogaható indok az volt, hogy a méh és az azt tartó szalagok tartó funkciója megmaradjon.Az inkontinencia előfordulhat ivaros szukáknál is. Olyan tanulmányt még nem találtam, ahol sok állatot vizsgáltak, és összegezték a végeredményt. A műtét után hamar fellépő inkontinencia bizonyíthatóan a műtét hatása, de az öregkori szerintem nem feltétlenül. Hormonokkal kezelhető általában.A méh tartószalagjai gyakran ivaros állatnál is megnyúlnak, gondot okoznak, nem feltétlenül előny, ha emiatt marad benn a szuka kutya méhe.Azonban a gennyes méhgyulladás veszélye fennáll, és meglehetősen nagy százalék esélye van. A kutyáknál nem csak a petefészkek termelnek hormonokat, hanem a mellékvese kéreg is.”- közli a haziallat.hu
A kutyák esetében tehát már jóval bonyolultabb a helyzet és itt talán még fontosabb, hogy megfelelő műtéten essen át az állat. Továbbá a szuka kutyák esetében talán jobban járunk, ha azt kérjük az orvostól, hogy ne csak a petefészket távolítsa el.
Forrás: haziallat.hu