A külső élősködőkre tavasszal fokozottabban kell figyelni
hirdetés
A kutyáinkra a vírusos valamint bakteriális megbetegedéseken kívül, a külső és belső élősködők is nagy veszélyt jelentenek.
A kutyák külső élősködői közül a bolhák, a kullancsok, az atkák, a tetvek, a legyek valamint a szúnyogok a legelterjedtebbek. A belső élősködők közül meg kell említenünk a férgeket és egysejtű parazitákat. Az élősködők bizonyos része, vérszívással nyugtalanítja kutyusunkat, vagy kórokozókat oltanak be, más részük legyengíti a kedvencünk immunrendszerét vagy súlyos betegségeket okoznak. Sok külső valamint belső élősködő az embereket is megbetegíti, ezek hívjuk zoonózisoknak. A fertőződés javarészt a környezetből, vagy a kutyák fajtársaikkal való közvetlen kontaktus során történik. Nézzük hát egyenként a kórokozókat valamint az általuk terjesztett betegségeket.
hirdetés
A legjelentősebb és legsúlyosabb betegséget okozó külső élősködő a kullancs. Általa terjesztett betegség a babesiózis, ennek a kórokozója a Babesia canis, mely egy egysejtű parazita. A fertőzött kullancsok vérszívás folyamán oltják be a kórokozót a kutya szervezetébe. A lappangási idő 1 - 20 nap közt van, tehát elég tág határok között mozog, jellegzetes tünetei a magas láz, a bágyadtság, étvágytalanság valamint a vérfesték vizelés. Sajnos manapság egyre többet találkozunk a babesia tünetszegény vagy szövődményes eseteivel. Pontos diagnózishoz kizárólag vérvizsgálat során jutunk. Gyógykezelés nélkül az állat súlyos vesekárosodást szenved, illetve ennek következtében napokon belül elpusztul. A gyógykezelés hosszadalmas valamint a szövődményes esetekben gyakran sikertelen. Pont ezért hangsúlyozzuk a megelőzés fontosságát, vagyis a kullancsellenes nyakörvek alkalmazását. Manapság forgalomban van vakcina is, de a hangsúlyt.
A következő, úgyszintén kullancsok által terjesztett betegség a Lyme-kór, amit a Borrelia Burdorgferi nevű baktérium terjeszt. Kutyán kívül jelentős számú más állatfajt, illetve az embert is megbetegítheti. Jellegzetes tünetei az ízületek fájdalmassága valamint duzzanata a kullancscsípés után általában hetekkel - hónapokkal. A tünetek ezután néhány hétre megszűnhetnek, majd újra visszatérnek. Tipikusnak mondható, a több ízületre kiterjedő gyulladás, amely a különböző ízületeken felváltva jelentkezik és ún. „vándorló sántaságnak” nevezzük. Az emberi fertőzés folyamán, a gyakran észlelhető vándorló bőrpír, kutyákban a szőrrel való fedettség miatt nem vehető észre. A gyógykezelés négy illetve hat hétig tartó célzott antibiotikum terápiát jelent, amely azonban elhanyagolt esetekben már nem mindig vezet eredményre. A betegség ellen vakcina létezik.
A kutyák másik fontos külső élősködője a bolha. Amellett, hogy folyamatosan stresszeli házi kedvencünket a vérszívás folyamán, különféle betegségeket is terjeszt, valamint köztigazdája a galandférgeknek. Emellett emberre is veszélyes külső élősködő. Kutyákban gyakran a bolhák nyála allergiás reakciót vált ki, amely bőrgyulladásként mutatkozik meg. A bolhák, a kutyák valamint macskák környezetében élnek, csak a vérszívás idejére tartózkodnak az állatokon. Petékkel szaporodnak, ezek hónapokig életképesek a környezetben. A bolhairtás folyamán nemcsak a kutyákról valamint macskákról kell kiirtani őket, hanem a környezetet is fertőtleníteni kell. Az állatpatikákban különféle bolhairtó készítmények találhatóak, amelyek közül a spray, a spot-on készítmények és a nyakörvek a legjobbak.
A szőrtetvek is gyakori külső élősködői a kutyáknak, ekkor a szőrzetet csapzottá, fénytelenné válik, nem ritkán teljesen kihullik. Azon kívül, hogy nyugtalanítják az állatot, szintén köztigazdái a galandférgeknek. A fertőződés közvetlen kontaktus során, vagy közös ápolószerekkel történik. A gyógykezelés spot-on készítménnyel lehetséges.