A macskák etetése is odafigyelést kíván
hirdetés
Sokan nem hinnék, de a kifejlett macskáknak - 9 hónapos kortól kezdve - csak napi egy két étkezésre van szükségük. Az alapvető tápanyagok közül a macskák számára a leglényegesebb a fehérje, ebből igényel a legtöbbet.
Macskakölyök táplálásáról néhány szót mindenképp ejtenünk kell. A kölyköket már egész kicsi kortól rá kell szoktatni a sokoldalú táplálkozásra, négy öt hónapos korukra kialakul az ízlésük, ezen később már nagyon nehéz csiszolni. Előfordulhat, hogy az ilyen macskák inkább nem esznek semmit, ha nem kapják meg a számukra kedves étket. A kismacskákat 8 illetve 9 hetes korukig az anyjuk eteti, de öt, hat hetes koruk körül el is kezdhetjük a kiegészítő táplálást. Adjunk nekik felváltva zabpehelyből illetve grízből álló pépet 7,5 százalékos konzervtejjel gazdagítva valamint tojássárgáját mézzel alaposan keverve. Ehhez tegyünk még megsütött darált marhahúst fűszerek nélkül, kézmelegen. A kicsik hasát lényeges, hogy minden étkezés után masszírozgassuk egy kicsit, így az ürítést tudjuk elősegíteni. Három, négy hónapos korban már ehet a cica konzervételt is. A kereskedelemben kaphatók külön kismacskáknak készült konzervek.
hirdetés
A helyesen táplált kismacska remekül ki van párnázva, szeme tiszta, szőrzete tömött, pehelypuhaságú gyerekbunda, figyelmes és élénk. Felnőtt macska táplálása. Kifejlett macskáknak – kilenc hónapos kortól kezdve - csak napi egy két étkezésre van szükségük. Az alapvető tápanyagok közül a macskák számára a legfontosabb a fehérje, ebből igényel a legtöbbet. Bizonyos aminosavak - a fehérjék alkotórészei - elengedhetetlenül fontosak a nekik, ezek egy része csak állati eredetű táplálékban található meg. Az egyik ilyen aminosav a taurin, ennek a hiánya súlyos szívbetegség kialakulásához vezethet.
Zsírigénye is nagy, és fontos, hogy egy bizonyos telítetlen zsírsav - szintén csak állati eredetű zsírokban, olajokban van meg - a cica számára nélkülözhetetlen. A szőr minőségének megőrzéséhez ezenkívül kell nekik növényi olajok is. Szénhidrátigénye nem túl nagy, és jó, ha tudjuk, a keményítőt nem tudja a macska emészteni, így gabonaféléket, rizst, burgonyát kizárólag alaposan megfőzve adhatunk cicánknak.
Fiatal macskáknak nem jó répacukrot - ezt használjuk mi is édesítésre - adni, idősebbek pedig nem tudják jól emészteni a tejcukrot, ezért a tehéntejtől nem ritkán hasmenésük van. Ezeket a táplálkozási igényeket remekül tudják az állati tápszereket gyártó cégek, termékeik egyre nagyobb számban elérhetők már nálunk is. A csont nélküli színhúson felnevelt állatok görbe lábúak, púpos hátúak lesznek, kialakul az angolkór. Ennek elkerülése érdekében adjunk a cicának csirkenyakat, csirkeszárnyat, farhátat, halat valamint olajos halkonzervet. A csirke valamint a marhahúst adhatjuk a macskának nyersen is, ellentétben a sertéshússal. El kell mondjuk még, hogy az állati húslisztekkel, húsokkal átvihető, túlnyomórészt kérődző állatokat megbetegítő, utóbbi időben hírhedtté vált szivacsos agyvelőkórt macskában is leírták egy-két esetben, de egészen eddig Magyarországon még egy esetről sem tudunk. A szénhidrátokat elfelejthetjük - hiszen nem akarunk elhízott, mozgásképtelen, hájas macskát, igaz?
Tiltólista:
- Minden, nem macskáknak készült táp
- Csirkecsont, halszálka
- Csokoládé és különféle édességek
- Alkohol
- Savanyúság
- Földimogyoró
- Füstölt és fűszerezett kolbászfélék
- Szalonna
- Lekvár
- Kompótok
- Kávé
Nem lehet elégszer elmondani, hogy a cica kövérsége kizárólag a gazda lelkiismeretén szárad! Fontos, hogy ne legyen se túl sovány, se túl kövér, hanem a fajtának függvényében jól kidolgozott, lehetőleg izmos legyen.