Ezekre a költségekre számíts, ha kutyát vagy macskát tartanál!
hirdetés
Bármilyen képtelenül hangzik is, a leendő kutya- és macskatulajdonosok nemigen szokták fontolóra venni ezt a tényezőt. Pedig nagyon sokféle kiadás várható, és fontos, hogy ezt is szem előtt tartsuk.
Nagy vonalakban három különböző kategóriát vegyünk számításba: 1 – az egyszeri kiadások, mint például az állat vételára, vagy a tetoválási díj (ha az elválasztáskor ez nem történne meg); 2 – állandó (vagy folyamatos) költségek: táplálék, macskaalom, nyakörv, póráz, állatorvosi vizit és kezelés, tisztálkodó szerek, higiéniai eszközök stb.; 3 – nem elengedhetetlen, de néha szükséges kiadások, mint a felelősségbiztosítás, panzióztatás, az utazás, a kiképzés költségei.
hirdetés
Az állat vételára
A kutya és macska vételára a fajta, a küllem és a származás – pedigré – függvénye. Jelentősen függ attól, hogy mennyire ritka és keresett fajtát választunk. Ha beérjük egy közönséges keverékkel, gyakorlatilag nincs kiadásunk. Amennyiben fajtiszta állatot szeretnénk, akkor egy gyakori, elterjedt fajtáért öt-tízezer forintot, míg egy ritka és különlegesen jó származású kutyáért akár száz-százötvenezer forintot, sőt többet is kérhet a tenyésztő.
A táplálás
A gazdát terhelő legnagyobb, rendszeres kiadást az állat táplálása jeleneti. Egy közepes nagyságú felnőtt macska etetési költségeit könnyű kiszámolni: naponta kb. 250-350 gramm, előre csomagolt vagy házilag elkészített ételt fogyaszt. Sokkal nehezebb a dolgunk, ha a kutyával kapcsolatos költségeket akarjuk pontosan meghatározni, mivel számos tényezőt kell számításba vennünk: az eledel típusát, márkáját, a kutya életkorát és termetét, fizikai leterheltségét, az évszakot.
Helyi adók
Hazánkban a jelenleg érvényes jogszabályok szerint nincs általánosan kötelező érvényű ebadó, de a helyi önkormányzatok saját hatáskörükben elrendelhetik. Ugyancsak a helyi önkormányzatok hatáskörébe tartozik az adott településen az ebtartás szabályainak meghatározása is. Ennek megfelelően a lakóhely szerinti önkormányzatoknál adnak felvilágosítást ezekben az ügyekben.
Eb nyilvántartás – tetoválás
A fajtiszta, bizonyított származású kutyák nyilvántartását, azaz törzskönyvezését a Magyar Ebtenyésztők Országos Egyesülete (MEOE) végzi. A törzskönyv az állat származási lapja, amely tartalmazza a kutya vagy macska felmenő ági rokonainak adatait, esetleges kiállítási eredményeit. Az egyértelmű azonosítás érdekében néhány éve kötelező a törzskönyvezett kutyák tetoválása is. A tetoválási szám, amely megegyezik a törzskönyvi számmal, fajtától függően kettő vagy négyjegyű lehet, melyet az állat jobb fülkagylójának belső felületére vagy a jobb comb belső oldalára ütnek. A tetoválást a MEOE által kijelölt tetováló mesterek végzik, és a tenyésztőnek kell elvégeztetnie, körülbelül a kölyök nyolchetes korában.
Biztosítás
Az állatokra nem kötelező biztosítást kötni, de olykor nem haszontalan. Az otthonbiztosítás kiterjedhet a kutyák okozta károk megtérítésére, adott esetben erről semmiképpen ne feledkezzünk meg. Néhány biztosító cégnél önálló biztosítást is lehet kötni az értékesebb ebekre. A kötelezettségvállalás többnyire az állat betegségeire, kórházi ápolásának költségeire, esetleges elhullására, mérgezésére, maradandó sérüléseire terjedhet ki. Feltétele, hogy a kutya megfelelő származási lappal rendelkezzen, oltásai rendben legyenek, és az állatorvos igazolja, hogy a biztosítás megkötésének időpontjában az állat egészséges. A szerződéskötés pontosabb feltételeiről a biztosítótársaságoknál lehet érdeklődni.
Állatorvosi költségek
Mint minden élőlény, a kutya és macska is megbetegedhet. Egyes betegségek komolyan veszélyeztethetik az állat egészségét és életét, míg más könnyebb bajokból napok alatt felgyógyulhat. A döntés azonban mindig a mi kezünkben van, mi határozzuk el, hogy várunk e, vagy rögtön orvoshoz fordulunk, hiszen az állat nélkülünk tehetetlen. Ha bármi gyanús jelet észlelünk, főként ha az állat viselkedése is megváltozik, keressük fel az állatorvost. Már a kezdet kezdetén ajánlatos megejteni az első klinikai vizsgálatot, amikor is az állatorvos felméri az állat egészségi állapotát, és előjegyzi az ellenőrző vizsgálatok és a szokásos védőoltások időpontját. Az első hat hónapban többnyire öt-hat vizit szükségeltetik; a későbbiekben a megelőző védőoltások megismétlésére és a kutya vagy macska egészségi állapotának ellenőrzésére már elegendő a félévenkénti – évenkénti vizsgálat.
Egyéb költségek
Ebben a pontban sorra veszünk néhány nem elengedhetetlen, de esetenként szükséges vagy hasznos kiadást. Első helyre kívánkoznak a szőrzet és a bőr gondozásával, rendben tartásával kapcsolatos kiadások: az időnkénti fürdetéshez ű, testápoláshoz használt szerek és eszközök – sampon, kefe, fésű, olló, stb. – költségei. A rendszeres szépészeti és higiéniai teendők mellé egészségügyiek is járulnak: bolhák és kullancsok eltávolítása, megtelepedésük megelőzése, bolha és kullancsriasztó nyakörvek, por alakú vagy folyékony élősködő-írtó szerek, spray-k segítségével. A kutyasétáltatás elengedhetetlen kellékei a nyakörv, a póráz és esetleg a szájkosár. Rossz időben szükséges lehet egy kabátka vagy esőköpenyre is. Egyéb kellékek: játékok, alvókosár, ketrec, etető- és vizesedény, stb. Aki szabadságra megy, más költségekre is számíthat; ha elkíséri a gazdát, akkor az utazást (autó, vonat, hajó, repülő) és a szállást.