4 femme fatale, akikről érdemes többet tudnod
hirdetés
A femme fatale nagyjából annyit tesz, a végzet asszonya. Az értelmező szótár szerint egy titokzatos és csábító nő, akinek varázsa tőrbe csalja a férfiakat, az irántuk érzett ellenállhatatlan vágy gyakran sodorja szerelmeseiket veszélyes, halálos helyzetekbe. Az irodalom és a művészet archetípusa.
A femme fatale tudja, mit akar és tudja, hogyan vigye véghez akaratát. Te tudod?
hirdetés
Kleopátra
Talán a történelem valamennyi végzet asszonya közül a leghíresebb. Teljes nevén VII. Kleopátra Philopatór Egyiptom királynője volt az i.e. 1. században. Bátyjához ment feleségül, de végül Egyiptom egyedüli ura és Marcus Antonius szeretője lett. Kleopátra önkezével vetett véget életének, illetve a legenda szerint két áspiskígyóval maratta halálra magát. Bár rövid élete volt, csupán 39 évet élt, története és személyisége még ma is érdekes és misztikus. Kleopátrát gyakran a világ leggyönyörűbb nőjeként emlegetik, azonban a korabeli források szerint nem külseje volt az, ami varázslatossá tette. Sokkal inkább kisugárzása, intelligenciája és jelleme, amivel megbabonázta a környezetében lévő férfiakat, a nők pedig példaképként tekintettek rá.
Marilyn Monroe
Az édes Norma Jeane Mortenson árvaként nőtt fel, majd egyszercsak a rivaldafénybe került és neve azóta is egyet jelent a nagybetűs nővel. Sokan gyermekkorára vezetik vissza annak okát, hogy Marilyn felnőttként annyira vágyott a szeretetre, a figyelemre és a megbecsülésre. A femme fatale széles kelléktárából a filmvásznon hibátlanul válogatott, de ugyanez jellemezte a privát életben is. Meredek házasságokból és botrányokkal kísért viszonyokból bőségesen kijutott neki. Leghíresebb szeretője az amerikai elnök, John F. Kennedy volt, de feltehetően hasonló kapcsolatban állt annak öccsével, Bobbyval is. Marilyn sok szívet tört össze Hollywoodban és a politikai elit soraiban. Élete olyan volt, mint egy tornádó, melynek 1962-ben a kábítószer túladagolás vetett véget. Csak 36 éves volt.
Mata Hari
Az I. világháború idején valószínűleg nem volt hírhedtebb egzotikus táncosnő a világon. Margaretha Geertruida Zelle holland előadóművészként és kurtizánként vált ismertté, aki egyedi, alig valamit takaró jelmezeiben és a Távol-Keletet idéző mozdulataival sokakat elbűvölt. Főként a párizsi arisztokrácia férfi tagjai rajongtak érte, de tündöklése a háborúval együtt véget ért. Kémkedéssel vádolták meg és bár sokan kétkedtek benne, hogy valóban Németország szolgáltatában álló ügynök lett volna, 1917-ben kivégezték.
Greta Garbo
1926-ban tört ki az ismeretlenségből. Egyre nagyobb sztárrá vált, miközben magánéletét és valódi személyiségét a titokzatosság fátyla alá rejtette. Éppen a nyilvánosságal szembeni távolságtartása miatt tartották megközelíthetetlennek, fagyosnak, rejtélyesnek. A svéd színésznő rendkívül ellentmondásos jelleme megosztotta a közvéleményt is. Egyesek a végzett asszonyának tekintették, míg mások kifejezetten férfias jellemvonásokat véltek felfedezni viselkedésében. Tény, hogy a Greta Garbo-jelenség alapját a belőle folyamatosan sugárzó melankólia és méltóság adta. A színésznő idős korában semmi másra nem vágyott, minthogy egyedül hagyják. Kívánsága teljesült, magányosan, 84 éves korában hunyt el.