A leukémia küszöbén: Czeizel Endre már otthon van és hízott is
hirdetés
Czeizel Endre hónapokig a kórházban küzdött az életéért. A világhírű tudós tavaly tudta meg, hogy leukémiás, majd a betegség egy évre rá kiújult, így ismét kemoterápiás kezelésnek vetették alá. A nagybeteg orvost mesterségesen táplálták és életben tartották, amikor csoda történt, és a csontveleje elkezdett sejteket termelni. Már otthon van, sétál és hízott 7 kilót.
Halálos betegséget diagnosztizáltak az egyik legnépszerűbb magyar hírességnél. A nagy népszerűségnek örvendő orvos-genetikusnál fél éve diagnosztizálták a halálos betegséget. A 78 éves professzor sokáig attól tartott, hogy apjához és nagyapjához hasonlóan neki is prosztatarákkal kell megküzdenie, de végül más diagnózist kapott, mint amire számított. A betegség tüneteit fél éve észlelte.
hirdetés
- Egyszer csak észrevettem, hogy nem tudok a lépcsőn fölmenni. Törökországban voltam egy előadókörúton, ahol elviszik az embert múzeumokba, ide-oda, és először volt életemben, hogy meg kellett állni, mert nem kaptam levegőt - mesélte a TV2 műsorában.
Hazaérkezése másnapján rögtön elment a kórházba, ahol a reggeli laborvizsgálatok eredményét este kézhez is kapta.
- A vérkép rögtön mutatta, hogy a fehérvérsejtszámom istentelen megemelkedett. Az orvos megmondta, választanom kell: kemoterápia vagy körülbelül hat-nyolc hét - elevenítette fel Czeizel Endre, hogyan derült fény a betegségre, amellyel a harcot már másnap felvette. A kemoterápia jótékony hatását a negyedik hétre várták, de ez elmaradt. Már a családja is csaknem lemondott róla, ám az orvosok nem adták fel: mesterségesen táplálták és életben tartották Czeizel Endrét! Aztán egyszer csak elkezdett a csontveleje sejteket termelni, a vérképe is gyorsan rendbejött.Ugyanakkor Czeizel Endre továbbra is tisztességtelen genetikai balesetnek tartja azt, ami vele történt. Évtizedek óta arra készült tudniillik, hogy miután a családjában mindenki prosztatarákban halt meg, neki is ez lesz a sorsa.ezt nyilatkozta a hires professor Egy éve meg is operáltattam magamat, mert a prosztatarákért felelős 12 génből nekem 11 rákos volt. Erre tessék, egy évre rá leukémiás lettem - fogalmazott a genetikus, aki betegsége ideje alatt jött rá arra is, hogy több időt kellett volna gyermekeivel töltenie.
A kezelést a megpróbáltatások ellenére jól viselte, mert elszántan meg akart gyógyulni. Segítségére volt az is, hogy nem volt teljes tétlenségre ítélve: megvalósította egyik régi vágyát, és írt egy zeneszerzőkről szóló könyvet. Tervezi, hogy hamarosan ismét rendelőjében fogadja a genetikai tanácsadásra érkezőket.
- Előbb-utóbb mindenki szembetalálja magát egy halálos betegséggel. Akkor rajta múlik, mennyire harcol ez ellen, még mennyit tud kiharcolni az élettől, hogy addig emberhez méltóan és aktívan dolgozzon - mondta. Természetesen családja támogatása is sokat segített állapotának rohamos javulásában, azóta is igyekszik minél több időt a szeretteivel tölteni.
- Nagyon szerettem mindig is a gyerekeimet. Most kiderült, hogy ők ezt nem mindig érezték. Most sokkal jobban megértem, hogy mennyire fontosak ők, és mennyire szeretem őket. A kaszással csak úgy dacolhatsz, ha gyermeked marad. Hál' Isten, az van! Ennek a leukémiának, ami nekem van, a túlélési prognózisa három-öt év lehet, így sajnos szembe kell nézzek a ténnyel: nem érhetem meg, hogy felnőjön a kisfiam. De megpróbálok ezzel nem foglalkozni, és máról holnapra élni – mondta korábban Czeizel Endre professzor.