ByeAlex véleménye a munkakerülőkről
hirdetés
Márta Alex Kisvárdán született, 1984. június 6.-án, művésznevén ByeAlex Fonogram díjas magyar énekes. Eurovíziós szereplése előtt is már több kislemeze megjelent, igazából az Eurovíziós Dalfesztivál 2013-as magyar nemzeti válogatójában ismerték meg, és a Dalban tett szert széles körű ismertségre.
Ő volt az ki képviselte Magyarországot a 2013-as Eurovíziós Dalfesztiválon Malmőben a Kedvesem című saját szerzeményével, amelyet előszeretettel játszanak a rádiók is. Palásti Kovács Zoltán készített remixet ebből, a versenyen 10. helyezést ért el.
hirdetés
Az énekes elmondta, a véleményét arról, hogy kik is azok, akik mindennél jobban idegesítik.
- Idegesítenek az olyan emberek, akiknek derogál a munka - kezdte ByeAlex a Facebookon.
- Te vásárolsz (akár egy kenyeret) és azt éreztetik, hogy szívességet tesznek azzal, ha szájhúzva elvégzik a dolgukat. Én voltam munkanélküli. Dolgoztam két munkahelyen is párhuzamban, minden forintot be kellett osztanom. Apám-anyám keményen dolgoztak. Szegény apám tán ebbe is rokkant bele, a kemény, monoton melózásba. Megvetem, ha valaki nem becsüli a munkáját. Az álljon odébb, mert frusztrált és boldogtalan marad egész életében. Változtatni nem lehetetlen! - mondta. Sok kommentelő egyetértett egyébként az énekessel valamint megosztották a saját élményeiket is.
Alap- és középfokú iskoláit ByeAlex a fényeslitkei Kossuth Lajos Általános Iskolában valamint a kisvárdai Bessenyei György Gimnáziumban végezte. A Miskolci Egyetem bölcsészkarán filozófusként diplomázott le ezt követően. Mint már korábban említettük, 2013-as év nagy jelentőséggel bírt életében, hiszen ekkor az Eurovíziós Dalfesztivál magyar nemzeti válogatójában, mint előadóművész szerzett országos ismertséget.
Elég hamar kezdett foglalkozni a zenével, de eleinte mindössze saját magát szórakoztatta, elsősorban a húga, illetve szülei szórakoztatására tette. Számítógépes játékok hangjait vágta össze és készített vicces remixeket ezekből, ilyen zenéket készített. Egyetemistaként amatőr zenekarokban kezdett mélyebben a zenével foglalkozni. Ez volt az az idő mikor az első nagyobb sikert elért dala, a Csókolom. A zenekarral valósította meg a My Gift to You nevű formációt. Az egyre népszerűbbé váló előadó pszichedelikus-posztrock témákkal foglalkozott, és ezeket dolgozta fel illetve remixlemezeket ad közzé. 2012-től ByeAlex néven szóló karrierbe fogott.
Az ismertséget a Csókolom című dal hozta meg számára. Népszerűségét támasztja alá az, hogy relatív rövid idő alatt több 1000 fős rajongótábort szerzett magának. A Dal 2013-as döntőjében elért hatalmas sikerét a sajtóban többen nem jó szemmel nézték, hiszen nála esélyesebbnek tartott előadóművészeket előzött meg.
Érdekesség, hogy továbbjutását elsőként hirdették ki a 10 továbbjutó közül (bár ez az Eurovíziós Dalfesztiválok szabályai szerint nem jelent helyezési sorrendet, valójában az elődöntő 8. helyezettjeként jutott a döntőbe). A május 18-i döntőben ByeAlex a 39 részt vevő ország közül 15-től kapott pontot, és a megszerzett 84 ponttal a tízedik helyezést sikerült elérnie, megelőzve többek között Bonnie Tylert is, aki Nagy-Britannia képviseletében indult a 2013. évi dalversenyen. Sokan nem tudják, de a Kedvesem című számot Németország szavazói a dalverseny legjobb dalának értékelték, Svájc valamint Finnország közönsége a 2-ik, az albánok pedig a 3-ik helyre szavazták meg. Ezzel ByeAlex Magyarország 3-ik legjobb eredményét érte el az addigi Eurovíziós Dalversenyeken való részvétel összesítésében. A következő évben Kállay-Saunders András az 5-ik lett, ami így egy hellyel hátrébb sorolta a ByeAlex által elért eredményt. Ezüst emlékérem is birtokában van: „Az elért teljesítményével Magyarország XXI. századi kultúrájának méltó képviselőjévé vált. Ezúton szeretném megköszönni ezt a teljesítményt, amely kreatív és lelkiismeretes munkát tükröz” (Matolcsy György a Magyar Nemzeti Bank elnöke) (2013).