Koós Réka túl van a pánikbetegségen
hirdetés
Éveken át pánikbetegséggel küzdött. Szerinte azért, mert minden elvárásnak meg akart felelni. Negyven felé közeledve döntött úgy: mondjanak, amit akarnak, ő a jövőben egyszerűen csak jól akarja érezni magát.
Koós János táncdalénekes lánya, Koós Réka kiváló színésznő. A Toldy Mária énekstúdió elvégzése után a Színház és Filmművészeti Főiskolára járt operett-musical szakra. Junior Lyra díjas, színházi szerepei szép számmal voltak és vannak. Elvált, van egy lánya, Rozi. Részben a sok munka, részben a családanya szerep zökkentette ki Rékát, aki mindenből a maximumot szerette volna kihozni és egy adott pillanatban rádöbbent, pánikbeteg lett. A legtöbb pánikbeteg elviselhetetlen halálfélelemről, „megőrülésről”, érzelmi és viselkedésbeli irányításvesztésről számol be, hasonló tünetek voltak észlelhetők Koós Réka esetében is. Bár a pánikroham átmeneti erős félelemérzet vagy rossz közérzet, és jellemzően hirtelen támad, általában rövid idejű, nem tart fél óránál tovább. Azonban hosszú távon sokkal rosszabb, így alakul ki maga a pánikbetegség is, melynek pontos oka még mai napig nem tisztázott. Ezért történt meg Rékával is az, hogy évekig szenvedett eme kellemetlen betegségben. Szerencsére családja és munkatársa mindig mellette álltak, ez sokat segít a gyógyulásban is. Viszont a teljes gyógyulást maga a beteg kell akarja, így Réka esetében is akkor történt áttörés, amikor eldöntötte, új életet kezd, nyitottá válik a jó dolgok iránt és arra törekszik, hogy mindig jól érezze magát.
hirdetés
Aki régóta ismeri Rékát, csak annyit vesz észre, hogy tele van energiával, boldog és kiegyensúlyozott - és bár elmúlt negyven, nem túlzás azt állítani, hogy soha nem nézett ki ilyen jól. Réka az egyik sztármagazinban a következőket nyilatkozta: "Tudom, mit akarok, mit várok el az élettől és másoktól. Tisztában vagyok azzal, milyen kompromisszumokra vagyok hajlandó, és milyenekre nem".
Mi csak azt tudjuk javasolni, ha valaki úgy érzi, egyre gyakoriabbak a hasonló rohamai, kérjen szakszerű segítséget. Nem csak a sztárok vagy ismert emberek gyógyulhatnak ki az ilyen betegségekből, mindig fontos az, hogy akarjuk gyógyulni. Az önkontroll és az önakarás a két legfontosabb tényező, amitől beindulhat a gyógyulás.
Mit érdemes tudni a pánikbetegségről?
Kezelés nélkül addig rosszabbodhat, mígnem a munkaképesség és a normális és önálló életvitelre való képesség elvesztéséig rontja a beteg életminőségét. Sok ember személyes kapcsolataiban, munkájában és szociális helyzetében is komoly problémákat okoz a pánikbetegség. Bár a spontán gyógyulás is előfordul, általában nem múlik el, amíg az egyén nem kap kimondottan pánikbetegeknek való kezelést.
A pánikbetegség súlyos egészségügyi probléma a fejlett országokban. Általában a fiatal felnőttkorban keletkezik; a pánikbetegek durván fele 24 éves kora előtt mutatja az első tüneteket. Statisztikailag a nők kétszer akkora valószínűséggel szenvednek pánikbetegségben, mint a férfiak. Ennek azonban valószínűleg az az oka, hogy a férfiak ritkábban keresnek szakorvosi ellátást, illetve gyakrabban fordulnak alkoholhoz és egyéb öngyógyszerezési módokhoz a kínjaik enyhítésére.
Néhány érdekesség a tünetekről, panaszokról: sok esetben a napokkal, hetekkel korábban lezajlott rohamra való visszagondolás elegendő ahhoz, hogy perceken belül újabb roham támadjon.
Tünetei közé tartozik: halálfélelem, határtalan menekülési és/vagy segítségkeresési vágy, erős szívverés, nehézlégzés, izzadás és zsibbadás, szédülés, hányinger, megemelkedett vérnyomás és pulzusszám.