Steven Spielberg és a kasszasikerek (2. rész)
hirdetés
Olyan kasszasikerekkel a háta mögött, mint a Cápa, az E. T, a földönkívüli vagy a Jurassic Park, Steven Spielberg könnyedén tartja első helyét a népszerű filmek rendezőinek ranglistáján.
Vasárnap megjelent cikkünkben már bemutattuk Spielberg néhány filmjét, melyek egytől egyik remek rendezésű, kasszasikeres filmek voltak. Azonban1982-ben Spielberg minden korábbi sikerét felülmúlta E. T. a földönkívüli című filmjével, amely a mozitörténet addigi legnagyobb bevételét hozta. Az E. T. (Extra-Terrestrial, vagyis földönkívüli) becenevet egy kisfiú adja a Földön „hajótörést" szenvedő űrlénynek, akit csak a gyerekek értenek meg. Amikor a felnőttek is tudomást szereznek róla, izgalmas és szórakoztató hajsza kezdődik, végül E. T-nek sikerül visszajutnia saját társaihoz. Valószínűleg ez az első olyan film, amely úgy mutat be egy képzeletbeli, szeretetre méltó idegen lényt, hogy nem teszi nevetségessé.
hirdetés
Spielberg következő saját filmje, A nap birodalma (1987) igen hatásosan idéz föl egy távoli helyet és történelmi pillanatot - Sanghaj s 194l-es japán megszállását. Az eseményeket egy gyermek szemszögéből látjuk, aki megtapasztalja a háború borzalmait és az internálást. Ezt követte a harmadik Indiana Jones-film, majd a Mindörökké (1989) című fantáziafilm és a Hook (1991), ez. utóbbi a Pán Péter-történet érdekes fölújítása. Néhány kritikus úgy vélte, hogy Spielberg valójában a maga kétségeiről mesél: akárcsak Pán Péter, ő sem nőtt föl soha, mégis dúsgazdag lett és világhírű.
A Jurassic Park
Spielberg saját sikerének áldozata lett: sokan azt hitték - vagy remélték -, hanyatlóban van a pályája, lúszen újabb filmjei korántsem voltak olyan sikeresek üzletileg, mint a Cápa vagy az E. T. Ám az 1993-ban elkészült két munka elhallgattatta a kárörvendőket. Az első, a Jurassic Park gyorsan megelőzte az E. T.-t a minden idők legtöbb nyereséget hozó filmjeinek listáján. A cselekmény egy interaktív ismeretterjesztő parkban játszódik, ahol a géntechnológia segítségével életre kelt, valóságos dinoszauruszok jelennek meg. Az emberi kapzsiság azonban mindent elront, és a hősökre szörnyű kalandok várnak. A dinoszauruszok döbbenetesen élet-szerűek, Spielbergnek ezúttal is sikerült egy addig meglehetősen nevetséges műfajt, a „szörnyfilmet" hihetővé varázsolnia.
Schindler listája
A Schindler listájával (1993) Spielberg a komoly filmek rendezőinek sorába lepett. A mű Thomas Keneally Schindler bárkája című regényén alapszik (amely elnyerte az angol Booker-díjat), és a lengyelországi zsidó munkások százainak életét megmentő német gyáros, Schindler igaz története. A fekete-fehér képsorok hangsúlyozzák a film tárgyilagos, dokumentumjellegét, amely gyökeresen különbözik mindattól, amit a korábbi kalandfilmekben láttunk. A mű két Oscar-díjat is kapott - ez az elismerés mindaddig nem jutott ki Spielbergnek -, a legjobb film és a legjobb rendező díját.