Giorgio Armani a divatvilág élő legendája
hirdetés
Nem is kezdhetnénk mással, mint egy igazán jó idézettel az élő legendától, “A stílus az egyetlen olyan igazi luxus, amit bárki megengedhet magának, függetlenül attól, hogy mennyi pénze van. Ez olyan dolog, ami velünk született, de tanulható, feltéve, ha megvan hozzá az emberben a kellő intelligencia.” Giorgio Armani, az olasz divatdiktátor 80 éves.
Mindenki hallotta már biztosan a nevét, hiszen ő az egyik legsikeresebb olasz divattervező, 1934 július 11-én született Észak-Olaszországban, pontosabban Piacenzában. Nem volt ám mindig híres, ő egy egyszerű családból származik, már iskolás éveiben is nagy érdeklődést mutatott a színház és a mozi iránt. Saját elmondása szerint, ha újrakezdhetné, akkor a filmkészítésbe vágna bele, mint rendező. Valójában, ha a tanulmányait befejezte volna, akkor orvosként emlegetnénk a nevét, ha ugyanilyen hírnévre tett volna szert, azonban a tanulmányait befejezte a fotózás kedvéért. Sajnos ezt sem tudta befejezni és a szakmát kitanulni, hiszen ezt a katonaság megakadályozta. A mostani pályája kezdetén csak egy divatbábú-öltöztető volt a milánói LaRinascente áruházban. Ott ismerkedett meg ezzel a világgal.
hirdetés
Huszonöt évesen már a NinoCernuti divatháznak dolgozott, nem volt semmilyen képesítése, mint divattervező, de mégis olyan divatkollekciókat tudott felmutatni, ami a leghíresebb divatcégek figyelmét keltették fel. Mikor már úgy érezte, hogy korlátozva van akkor úgy döntött saját lábán foglya folytatni, amit elkezdett és társulva SergioGaleottival saját stúdiót indított. 1974-ben óriási sikerrel mutatták be kollekciójukat, amelyen már látható volt a fekete alapon fehér betűkkel írott Armani márkanév. Nagyon jellemző rá, hogy szokatlan összefüggésben használja a nem megszokott anyagokat és kombinációkat. Munkája egyszerűen a férfiak számára adott egyfajta életstílust, megőrizte a lazaságot is némileg ugyanakkor a pontosan szabott kiváló minőséget ötvözte. Megváltoztatta az öltönyt, megszüntette a szigorú strukturáltságot és még a kiváló angol gyapjúból is olyan kényelmes zakókat tervezett, mint a selyem pizsama. 1975-ben a nők számára is előrukkolt egy határozott, férfiasabb stílusú kollekcióval. Az áttörést a piacra egy filmnek köszönheti, az Amerikai dzsigolónakcímű filmnek, melyben Richard Gere Armani- öltönyökben mutatkozott. Gondolt a fiatalságra is, nekik is tervezett kollekciókat, az áruk alacsonyabb volt, de a minőségből nem adott lejjebb, ezek voltak az Emporio Armani kollekció darabjai, ezek 1981-ben jelentek meg. Armani előszeretettel kér fel hírességeket, hogy rangos eseményeken viseljék ruháit. 1988-ban a Los Angeles Lakers edzője, Pat Riley volt az első, aki kötélnek állt, s azóta majd minden filmsztárt öltöztetett. Szintén az ő ötlete volt, hogy az Oscar-díjkiosztó ünnepségen a sztárok a vörös szőnyegen legújabb terveiben vonuljanak fel, de ezért soha egy fillért sem fizetett.
Kis érdekesség, több lábon is áll, mondhatni, hiszen ő már csak felügyeli a nagy birodalmat, amit a semmiből épített fel. A neve alatt vásárolhatunk már a ruházatokon kívül, kiegészítőket, parfümöket, szemüvegeket, ezenfelül rendelkezik még egy kávéházlánccal és egy szállodával is. A dúsgazdag tervező az Inter focicsapatának lelkes rajongója, az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának tiszteletbeli nagykövete, kétszer választották meg a legsikeresebb olasz divattervezőnek és ő a legjobban öltözött környezetvédő is. Miután egyik modellje szó szerint halálra éhezte magát, hadat üzent az anorexiának: az elsők között tiltotta meg bemutatóin olyan modellek fellépését, akiknek testtömegindexe 18 alatt van.