Ez a virág nem hiányozhat a nappalidból
hirdetés
A japán kamélia illatos tavaszi virágaival és fényes zöld leveleivel romantikát és eleganciát lop az otthonunkba. Egész évben megvásárolható, legtöbbször virágkereskedésekben, de aki virágzó példányra vágyik, az készüljön fel, mert márciustól különféle színekben meg lehet kapni!
A kamélia (Camellia Japonica) a teafélék családjába tartozik, természetes körülmények között Japán, valamint Korea hűvös, hegyi erdeiben honos. Nevét felfedezőjéről, Georg Josef Kamelről kapta. Amikor a kaméliákat Európába hozták, még csak üvegházakban termesztették, de mára már sikeresen alkalmazkodtak az itteni klímához is. Levele enyhén fogazott, és fényes, piros, fehér vagy rózsaszín virágai tavassal nyílnak. A virágok szimplák, félig teltek, szellőrózsa vagy bazsarózsa formájúak is lehetnek. Ez egy bokrosodó növény, fajtájától függően 1-2 m magasra is megnő. Kertünk szép tavaszi dísze is lehet, de nappalinkban is elfér egy-két kisebb példány.
hirdetés
A kaméliák szoliter növényként, nagy edényben mutatnak a legszebben. Elegáns és dekoratív növények, hogy tényleg érdemes több időt szánnunk a megfelelő edény kiválasztására, mint magára a növény napi ápolására. Az alacsonyabb példányokhoz fehér kaspót javasolunk, a nagyobbakhoz fehérre festett vagy natúr színében díszelgő fa dézsát ajánlunk.
Kevés, de rendszeres gondoskodást igényel
A kaméliáknak megfelelő környezetre van szükségük a növekedéshez. Télen a kamélia környezetében a hőmérséklet ne emelkedjen 7-13 Celsius fok fölé, különben a növény hamar veszít a nedvességéből, a leveleit meg a bimbóit hamar lehullatja. A magas páratartalom szintén fontos a növénynek, így ha nem párás helyen áll, permetezzük a növény vízzel vagy tegyük nedves kavicságyra. A szabadban lévő edényeket a virágzás idejére is bevihetjük, hogy otthonunkat szép színű virágaival feldobja, de nagyon vigyázzunk arra, hogy így is hűvös helyen tartsuk. Ha a virágszirmok barnulni kezdenek, valószínűleg erős napfény érte, figyeljünk arra, hogy inkább árnyékos helyen legyenek, hogy szépen virágozhassanak. Amennyiben a barna foltok elterjednek és nem csak a virág szirmainak szélén találhatók, gyanakodhatunk gombás megbetegedésre is, ilyenkor gombaölő szerrel próbálkozzunk, amit a föld beszív.
Megfelelő körülmények között tehát nem igényel nagy törődést, arra viszont mindenképp figyeljünk oda, hogy rendszeresen locsoljuk, nyáron kétszer is: reggel és este, napkelte előtt, illetve napnyugta után. Csak akkor ültessük át a növényt, ha szükséges, amúgy 3-5 évnél gyakrabban nem kell. Tőzeg, levélkomposzt és mészmentes virágföld egyenlő arányú keveréke adja az ideális talajt számára. Évente érdemes a felső földréteget cserélni, hogy a növény újabb tápanyagban gazdag földhöz jusson. Télen nem kell a növényt tápoldattal öntözni, de a tavasszal megjelenő bimbókkal egy időben szerezzünk be mészmentes tápoldatot és az üvegen lévő útmutatás betartásával ápoljuk növényünket.
Más fajok és változatok
Három, szintén népszerű faja/változata van a kaméliának. Az „Adolphe Audusson” lvelei fényesek, virágai élénken piroslanak, félig teltek. Az „Alba Simplex” finom, hófehér sziromlevelekkel rendelkezik, aranysárga porzóival együttesen csodás hatást kölcsönöznek a növénynek. A „Contessa Lavinea” pedig bájos halványrózsaszín virágaival vált kedvellté, amiket sötét rózsaszín csíkok tarkítanak. Az elegáns megjelenésű, örökzöld, cserjés kaméliák családjába tartozik amúgy nagyjából 80 faj, valamint többszáz különböző hibrid és változat.