Sokvirágú jázmint tavasszal érdemes venni
hirdetés
Jön a tavasz, legalábbis érdemes felkészülni rá növények szintjén is. Hogy milyen virágot szerezzünk be tavasszal, ami végül hónapokon át virágzik, illatozik és pompájával feldobja a lakást, erkélyt vagy verandát? Például a sokvirágú jázmin!
A Kínából származó erőteljes kúszónövényt kedvünkre alakíthatjuk. Vékony, hajlékony szárával drótra vagy farácsra is könnyen feltekeredik, melyek támasztékot adnak az illatos virágokkal teli növénynek. A sokvirágú jázmin sötétzöld levelei rendszerint 7 csúcsos levélkéből állnak, ami a növénynek légies, páfrányszerű megjelenést kölcsönöz.
hirdetés
A sokvirágú jázmin szép, bódító illatai januártól áprilisig díszlenek. A virágok vékonyak, csöves nyakúak, csillag alakú sziromlevéllel. a hosszú, vékony száron csoportokban helyezkednek el. A rózsaszínű bimbókból hófehér virágok fejlődnek. A növények már fiatalon is bőségesen virágoznak, így nem kell több évig várnunk a látványos virágpompára. Nyáron állítsuk ki a növényt a szabadba, hogy a hajtások erőteljesebben fejlődjenek, és hogy a következő évben is gazdag virágzásra számíthassunk.
Méret és növekedés
Ez az erős, gyorsan kúszó növény csaknem 2 métert is nőhet egy év alatt. Április végén, a virágzás befejeztével alaposan nyírjuk vissza, ezzel biztosíthatjuk ugyanis azt, hogy a következő évben a növény bokrosan, zömöken is fejlődjön, és ne csak nyurguljon.
Felmerülő betegségek
Ha túl száraz a levegő, a növény levelei elhervadnak. A páratartalom növelésére állítsuk nedves kavicsokkal teli tálcára. És persze ne helyezzük közvetlen közel a fűtőtesthez. Ha a növény „sápadt”, akkor meglehet, hogy takácsatka támadta meg. Rendszeresen permetezzük, ha szükséges, használjunk rovarölő szert. Az eltorzult, ragacsos levelek viszont már a levéltetvekről árulkodnak. ilyenkor kevés szappanos vízzel elkerülhető a tovább szaporodásuk. Amennyiben későn vettük észre és a levéltetvek igen csak elszaporodtak, akkor higított rovarölő szert kell használnunk szappanos víz helyett.
Szaporítás
A szaporítást tavasszal végezzük. Dugványnak ne válasszunk nagyon fiatal hajtást, de túlzottan időst sem. A legjobb, ha félérett hajtást választunk, néhány rüggyel. Az alsó levélpárt távolítsuk el és a lágy hajtáscsúcsot csípjük ki.
Egy másik megoldás is létezik: 3-4 dugványt ültessünk el együtt, méghozzá tőzegalapú gyökereztető keverékbe. Tegyük az egészet nejlon zacskóba és tartsuk kb. 15 Celsius fokon. Úgy 3 hét múlva nyissuk ki a zacskót, és engedjünk be egy kis levegőt. Miután kifejlődött, ültessük át általános virágföldbe.
Vásárlással kapcsolatos infók
Sokvirágú jázmint tavasszal érdemes venni, kertészeti áruházakban. Vegyünk kicsi, fiatal példányt. Viszonylag drága növény, de ha növekedése közben visszacsípjük a korábban említett módon, akkor sok évig gyönyörködhetünk a virágokban, a bódító illat pedig betölti majd otthonunkat. Lehetőleg sokbimbójú növényt válasszunk, néhány kinyílt virággal. Levelei frissek, egészségesek legyenek.
Összegezve tehát:
- virágzás után minden évben metsszük vissza, hogy szépen bokrosodjon
- az új hajtásokat júliusig csípjük ki
- tavasszal, virágzás után a fiatal növényeket ültessük át nagyobb edénybe
- az átültetéshez hagyományos virágföldet használjunk
- az aktív növekedés időszakában gazdagon öntözzük meg, télen azonban csak mérsékelten locsoljuk
- kora tavasztól szeptemberig kéthetente folyékony tápoldattal elegyített vízzel is öntözzük meg
- a növény mindig világos helyen álljon, de a déli tűző nap sose érje
- a virágzáshoz és növekedéshez a 15 Celsius fokos hőmérséklet kedvez a leginkább