Tudj meg mindent a levélkaktuszról
hirdetés
A levélkaktusz évről évre bontogatja csodás virágszirmait, ezzel színt és pompát visz otthonunkban. A levélkaktuszok az esőerdők lakói, ahol a mindig nedves, párás környezetben, magas fákon telepszenek meg.
Az Epiphillum szó a görög epi (rajta, felett) és a phillum (levél) szavakból áll. Epifitonként a levélkaktusznak más növények szolgálnak otthonául, de nem élősködik azok nedvein, mint a parazita növények, hanem a gazdanövény ágai tövében meggyűlő szerves hulladékból jut tápanyaghoz. Virágai miatt emlékeztet az orchideákra, de nem rokona azoknak, hanem kaktuszok közé tartozik.
hirdetés
Méret és növekedés
A virágzó hibridek hosszú életűek lehetnek, és nagy méreteket érhetnek el szobanövényként. A lapos, szalagszerű, bevágott szárak 60 cm hosszúra is megnőhetnek, a szélességük akár 5 cm is lehet. Gazdagon elágazóak, az idősebb növények remekül mutatnak egy függőkosárban. Léteznek miniatűr levélkaktuszok is, 50 cm-es magasságukkal ideális szobanövények.
Virágok és virágzás
A fantasztikus, szikszirmú, csésze alakú virágok átmérője akár 15 cm is lehet. Egyetlen növényen egyszerre 12 virág is nyílhat, melyek mindegyike több napig él. Léteznek vörös, bordó, rózsaszín, fehér és sárga virágok. A kék kivételével a szivárvány minden színében találkozhatunk a levélkaktusz virágával. Egyes változatoknak még az illatuk is kellemes.
Szaporítás
Miután a virágzás véget ért, vágjunk le egy szárat. Hagyhatjuk egyben, de fel is apríthatjuk 10 cm-es darabokra. Pár napig hagyjuk száradni a sebeket, majd ültessük el a dugványokat virágföldbe. Legyenek árnyékban, 18 °C-on, a földet tartsuk enyhén nedvesen. A gyökeresedés 4-6 hét. Amikor a növények már beálltak, ültessük át őket egyesével 8 cm-es cserepekbe, jó vízelvezető, kavicsos földbe. Az új növények 2-4 év múlva virágoznak először.
A levélkaktusz 1 éve
Február-június: Februárban világos helyen legyen, és emeljük a vízadagokat. A bimbók megjelenésétől gyakrabban locsoljuk. A virágzás hetekig tart.
Július-augusztus: Virágzás után tegyük a növény árnyékos ablakpárkányra. Ha nagy, augusztusban ültessük át. Havonta kétszer kapjuk paradicsom típusú tápoldatot.
Szeptember-január:Fogjuk vissza a locsolást. Novembertől januárig kb. 13 °C-os helyen legyen, és épp csak annyi vizet kapjon, hogy ne hervadjon el.
Felbukkanó betegségek
Viaszos pajzstetvek: A levélszerű szárak egyik oldalán megjelenő fehér, gyapjas csomók maguk a kártevők. Higított rovarirtó szerbe mártott vattával töröljük le őket, súlyos esetben felszívódó szerrel permetezzük.
Takácsatkák: Apró, barna, letapadt korongra emlékeztető, nehezen észrevehető, a növényt meggyengítő kártevők. A körmünkkel kaparjuk le őket, súlyos esetben kéthetente permetezzük felszívódó szerrel.
Szártő- rothadás: A hideg és túl nedves körülmények okozzák. Vágjuk ki a rothadt részt, ültessük át a növényt jó vízvezető földbe és ritkábban locsoljuk.
Mit érdemes összességében tudni a gondozásáról?
Sok törődést igényel, de megéri a fáradozást. A virágzáshoz mindenképpen téli, nyugalmi periódus szükséges. Amikor kezdenek megjelenni a bimbók, többet ne mozgassuk a növényt. Az átültetésre a legjobb időpont a nyár vége.
Tőzegmohával és homokkal, vagy perlittel kevert, jó minőségű földbe ültessük.
Tavasszal és nyáron mérsékelten locsoljuk. A virágzás után 2-3 hétig csak annyi vizet kapjon, és annyi vizet kapjon csak, hogy ne száradjon ki teljesen a földje. Télen két locsolás között a föld felső fele száradjon ki. A bimbók megjelenésétől a legtöbb virág kinyílásáig kapjon magas kálium-tartalmú (paradicsom-típusú) tápoldatot.
Világos helyre tegyük, de ne közvetlen napsütésre. Nyáron kitehetjük az árnyékos ablakpárkányra. Jól tűri a nyári meleget, amennyiben elegendő nedvességhez jut. Naponta permetezzük. Télen, a nyugalmi idény alatt hűvösben 13 °C hőmérsékleten tartsuk.