Otthonod növényei is fel kell készüljenek a télre
hirdetés
Ez az az időszak, amikor a növényeinket fel kell készítenünk a télre. A legtöbbjük nyugalmat igényel, mások ilyenkor indulnak fejlődésnek. Ősszel hagyományosan sok a dolog a kertben. A ház körüli és udvari munkák célja sok esetben ugyanaz: a nem fagytűrő növények védelme, ültetés, dugványozás és őszi nagytakarítás.
Az aktívan növekvő növényeket locsoljuk, amíg meleg van, de fokozatosan csökkentsük a vizet, ahogy hidegebbre fordul az idő. A gumós begóniák és mesevirágok gumóit virágzás után elkezdhetjük szárítani. A nyáron párás levegőt igénylő növények esetében ősszel csökkentsük a párásítást és a szellőztetést, növeljük a fényt – tegyük őket délre, nyugatra néző ablakokba.
hirdetés
Az elnyílt vagy sérült virágokat, leveleket vágjuk le. Az avart seperjük össze és az elvirágzott egynyáriakat dobjuk ki. Ha van növényházunk, tegyük ki a növényeket és enyhe fertőtlenítővel mossuk át a helyiséget. Az üres cserepeket és edényeket, szerszámokat tisztítsuk meg, valamint fertőtlenítsük őket.
Ültetés és betakarítás
A repcsényt, télen virágzó árvácskát, nefelejcset, kankalint és tavaszi hagymásokat (tulipánt, jácintot, nárciszt) ültessük ki erkélyládákba, cserepekbe, dézsákba. A törpefenyőket és egyéb örökzöld cserjéket ilyenkor kell elültetni. Vessük el a téláló egyéveseket is. A paradicsomot még a fagyok előtt szedjük le. A félérettek a párkányon is beérnek. Szedjük le a szárítandó fűszernövényeket is. Akasszuk fel őket meleg, szellős helyen. A száraz fűszert légmentesen zárható tiszta üvegekbe helyezzük majd el.
Fagyvédelem
A szobanövényeket (pl. jázmint, leandert, golgotavirágot) az első fagyok beállta előtt hozzuk be a kertből. Vizsgáljuk át, és ha szükséges, permetezzük meg őket, hogy megszabaduljanak a károsítóktól. A dália és kardvirág gumóit, hagymáit vegyük ki, és a levelek eltávolítása után tegyük száraz dobozokba. Mikor beállnak az éjjeli fagyok, a szobanövényeket tegyük el az ablakok közeléből. Ha éjszakára összehúzzuk a függönyöket, a szoba melege nem éri a növényeket. Ha a liliomfához, levendulához hasonló cserjéket télre a szabadban hagyjuk, cserepeiket vigyük napos, védett helyre. Ha kemény tél ígérkezik, a cserepeket tekerjük körbe szalmával, zsákkal vagy buborékfóliával. A gyökereket tőzeg- vagy levélmulccsal óvjuk meg.
Metszés és dugványozás
Az udvarban tartott sokvirágú rózsáról metsszük le az idős ágakat, ha már elvirágoztak. A levelek lehulltával a túl nagyra nőtt cserjéket is vágjuk vissza. A virágcsalánról és a muskátlikról kora ősszel vágjunk le 8-10 cm-es nem virágzó hajtásokat a dugványozáshoz. Az alsó leveleket szedjük le, a vágási felületet mártsuk gyökereztető hormonba, ültessük őket épp csak nedves dugványföldbe. Tartsuk hűvösben.
Mely fajokra figyeljünk?
A rövid életű, ősszel vásárolt virágzó palántákat alaposan locsoljuk meg. Tápoldatot nem kell nekik adni, mert a közegük elegendő tápanyagot tartalmaz, és hamarosan úgyis ki kell dobni őket. A hosszabb időre szánt virágzó növényeket is rendszeresen locsolni kell, de ezeknél használjunk mészmentes vagy desztillált vizet. Egyes trópusi fajok, mint például a fokföldi ibolya, egész évben az őshazájukra jellemző meleget, vizet és magas páratartalmat igényelik. Mások, mint a gardénia ősztől tavaszig kevesebb vizet igényelnek, viszont szintén szükségük van a melegre és a nedvességre. Ha a tavalyi cikláment nyáron száraz helyen pihentettük, ősszel ismét növekedésre bírhatjuk. Rázzuk le a régi földet a gyökerekről és a növényt ültessük vissza a cserépbe, a friss közegbe. A gumót félig temessük el, kissé locsoljuk meg és vigyük hűvös helyre.