Finom orchidea, ami karácsonyra nálad is kivirágozhat!
hirdetés
A Calanthe finom, törékeny virágai karácsonyra szoktak kinyílni. Ha követjük az életciklusát, könnyű dolgunk lesz vele. Ez a dekoratív orchidea faj természetes körülmények között a Himalájában és Észak-Indiában él. A nemzetséghez több mint 100 változat tartozik, örökzöldek és lombhullatók vegyesen, a legkülönfélébb színekben.
A nemesített fajták földlakók, csodálatos virágai télen nyílnak. Az 1800-as évek közepétől népszerű melegházi növénynek számítottak Angliában. Az első nemesítés útján keletkezett hibrid a Calanthedominyi volt, 1853.ban, ami a Calanthemasuca és a Calanthefurcata fajok kereszteződéséből született. Az életciklusuk ismeretében lakásban is könnyedén tartható növények amúgy. A Calanthe orchideák kifejlett cserepes növényként és gumós állapotban is kaphatók.
hirdetés
Mint azt már említettük, az orchidea télen virágzik, ezzel párhuzamosan elkezdi hullatni a leveleit. A felfelé törő, kb. 38-60 cm hosszú szárakon akár 25 virág is fejlődhet. A növény vonzó virágai kb 3-5 cm szélesek, jellegzetes orchidea formájúak, a virágfürt amolyan pihenő lepkékre emlékeztetnek. Színük jellemzően fehér vagy rózsaszín, illatuk nincs. A virágok tartósan nyílnak, így vágott virágnak is alkalmasak. A virágokat még szoros bimbó állapotban vágjuk le a növényről. Tovább megmaradnak, ha a vizükbe vágott virágnak való tartósító készítményt keverünk.
A Calanthe egy éve
Január- február: Januárban még javában virágzik. Tartsuk 22-24 °C-on. A virágok elnyílásával a növénynek pihenésre van szüksége, ne öntözzük és csökkentsük a hőmérsékletet 15 °C-ra.
Március- április: Tisztítsuk meg a szárgumókat a régi gyökerektől, levelektől és földtől. Csomagoljuk újságpapírba és tároljuk száraz helyen. Áprilistól növeljük a hőmérsékletet 18 °C-ra. Ahogy a gyökerek megjelennek, ültessük el speciális orchideaföldbe, amely kismértékben homokot és tőzeget is tartalmaz. A szárgumókat kettesével ültessük 13 cm-es cserepekbe. Csak a tövét és a gyökereket takarjuk.
Május- augusztus: Ahogy megjelennek az első levelek, kezdjük el újra locsolni. Öntözéshez csak lágy esővizet vagy lehűtött forralt vizet használjunk, és adjunk neki kétszeresére higított orchideatápot. Védjük a közvetlen naptól, meleg időben lehűtött forralt vízzel permetezzük.
Szeptember- október: Megjelennek az első bimbók, ezzel párhuzamosan elkezdi hullatni leveleit. Csökkentsük az öntözést, csak annyi vizet adjunk a növénynek, hogy a közege ne száradjon ki.
November- december: Kinyílnak az első virágok. Tartsuk 22-24 °C-on és olyan helyet keressünk neki, ahol kellőképpen gyönyörködhetünk benne.
Vásárláskor egészséges példányt válasszunk!
Ha vásárolni szeretnénk egyet, akkor ebben a hónapban vegyük meg, amikor már megjelentek a növényen a bimbók, virágzó példányt azonban decemberben kapunk. A szárgumók tavasszal szerezhetők be speciális kertészetekből, de előtte nézzük meg a kiválasztott változatot virágzás közben. Egészséges, nevesített példányt vegyünk. Készüljünk fel arra, hogy az ára igen csak változó, érdemes több helyen is körülnézni.
Felmerülő betegségek a Calanthe esetében
Az elültetett szárgumók rothadásnak indulhatnak, ha a növény „fázik”, vagy ha túlöntözzük. Virágzáskor tartsuk a korábban említett 22-24 °C-on. A bimbók megjelenése után a locsolással kicsit alább kell hagyni! Problémát okozhat a szürkepenész is. A nyirkos helyen tárolt szárgumón üti fel a fejét. Ezt elkerülendő csomagoljuk újságpapírba, és száraz, sötét helyen kb. 18 °C-on tartsuk. A fiatal hajtásokat is megtámadhatják élősködők, például a levéltetvek. Szappanos vízzel vagy megfelelő rovarölő szerrel permetezzük őket.