A leghatásosabb légtisztító szobanövények (1. rész)
hirdetés
Nem csak szépek, de tartásuk egészséges is. A NASA kutatásai alapján bebizonyosodott, hogy egyes dísznövények kifejezetten jó hatással vannak a beltéri levegőre, mivel képesek kiszűrni a körülöttünk lévő mesterséges anyagokból származó veszélyes gázokat, mint például a formaldehid, ammónia és a benzol.
Egyes építőanyagok, festékek, lakkok, ragasztók, műanyagok, tisztítószerek, nyomtató tinták, és a bútorokhoz használt rétegelt- illetve farostlemezek az egészségre nem éppen jótékony hatású anyagokat – például formaldehidet, benzolt, triklóretilént bocsáthatnak ki környezetükbe.
hirdetés
Areca (arekát) pálma
Az Arekát pálma az egyik legjobb tisztító növény a NASA kutatásának értékelése szerint. Dr. Wolverton tanulmánya alapján úgy véli , hogy a 8. helyen áll a formaldehid-eltávolító képessége. Ezt a szobanövényt, mint a leghatásosabb párásítót azonosította a MetaEfficient.com .Az Arekát képes fenntartani az otthonod nedvességét még száraz időszakban is, és eltávolítja a kémiai mérgeket a levegőből. A téli időszak során annyira hatásosan fenntartja a páratartalmat, hogy akár ki is kapcsolhatnád az elektromos párásító gépedet!
Botpálma (Rhapis excelsa)
A NASA kutatásaiban ez a szobanövény - Botpálma (vagy latin nevén Rhapis excelsa) - ugyanazt az értékelést kapta mint az Arekát pálma. A Botpálma egy rendkívül alkalmazkodó növény és a világ minden pontján megtalálható akár száraz, akár nyirkos helyen is, és ellenáll a növénykárosító bogarak nagy részének.
A botpálmafa nem a leghatékonyabb a formaldehid eltávolításában tehát ha ez problémát jelent, talán jobb ha egy másik növényt keresel.
Bambuszpálma
A bambuszpálma a dobogón a harmadik helyet érte el a formaldehid eltávolító képességével. A NASA rangsorán is a harmadik, tehát ez a növény is megfelelően tisztítja a szobád levegőjét. A bambuszpálma nedves környezetben, de nem túl vizes talajban és sok napsütés hatására gyorsan nő. Ez a pálma fajta sok teret igényel a növekedéshez, tehát nem ez lesz a legjobb választás, mint íróasztalt díszítő növény.
Szobafikusz
A szobafikusz egyre hatékonyabban pusztítja el a levegőben jelenlévő méreganyagokat. A szobafikusz levelében található baktériumok felbontják a méreganyagokat és meg is kötik ezeket. A folyamat után tiszta levegőt áraszt a környezetünkbe. Amint a növény növekszik a mikroorganizmusok száma is növekszik. A megnövekedett baktériumok száma elősegítik a növényt, hogy sokkal hatékonyabban vonják ki a levegő méreganyagait.
Dracéna
A dracéna (latin nevén dracena dermensis) a NASA rangsorán 7.8 pontal az ötödik helyezést érte el. Az adatok szerint óránként 1,328 mikrogramm formaldehidet távolít el. Sőt még a xilént is lebontja óránként 154 mikrogrammot. Javasolt helye a lakásban: Ezek a növények főleg az újonnan szőnyegezett, bútorozott lakásokba valók ahol a formaldehid mennyiség még nagyon magas.
Egy pár tipp, hogy a növény egészséges maradjon: Szereti a vibráló fényt, és kevésbé a közvetlen napsugarat. A tavaszi és a téli időszakban végig locsolni kell, de a köztes időben hagyni kell, hogy a föld picit kiszáradjon.