A növény, amelyik pollennel támad a madarakra
hirdetés

A virágos növények egy csoportja számára nem elég a színek kavalkádja vagy az édes nektár ahhoz, hogy beporzásuk biztosított legyen. Ehelyett speciális porzóik segítségével pollennel sorozzák meg a virágjukból lakmározó madarakat, hogy azok tollaikon magukkal vigyék a virágport, és a bibére juttatva azt elvégezzék a beporzást.
A folyamat a legtöbb növény esetében passzívan zajlik, vagyis a virágokból táplálkozó állatokra egyszerűen a virág szerkezetéből adódóan tapad rá a pollen, a díszlevél-fafélék családjába tartozó Axinaea nemzetség fajai azonban a saját kezükbe vették az irányítást. Erre valószínűleg nagyon fontos okuk lehetett, a madarak ugyanis hajlamosak arra, hogy a teljes porzót maradéktalanul elfogyasszák, így viszont hagyományos porzók mellett nem lennének képesek elvégezni a beporzást.
hirdetés
Az Axinaea ezért olyan porzókra tett szert, amelyek gyakorlatilag felrobbannak, ha a madár megragadja ezeket, és pollennel terítik be az állat csőrét, fejét és nyakát. Ahogy aztán a madár tovább táplálkozik, virágporral borított feje előbb utóbb eljuttatja a pollent a bibére.
A különleges porzószerkezet részleteire Jürg Schönenberger, a Bécsi Egyetem kutatója és kollégái derítettek fényt, akik Ecuadorban és Costa Ricán tanulmányozták az érdekfeszítő növénynemzetség beporzásának folyamatát.
A díszlevél-fafélék legtöbbjét méhek porozzák be, így nincs szükségük hasonló, robbanó porzókra. Az Axinaea portokja leginkább egy felfújt papírzacskóhoz hasonlítható. Ha nyomás alá kerül, a belsejében található levegő a pollenkamrába áramlik, és portokon található póruson keresztül virágport lő ki magából, magyarázza Schönenberger.
A megduzzadt, hatalmas porzók rengeteg cukrot tartalmaznak, így a madarak rendkívüli módon kedvelik ezeket, és úgy fogyasztják, mintha bogyók lennének. A teljes porzó bekebelezése azonban, ahogy már említettük, megnehezíti a pollinációt, így a virágnak biztosítania kell a pollen kiürítését, mielőtt a madár megenné a hím reproduktív szerveket. Az egyelőre nem tisztázott, hogy a nemzetség fajait miért nem méhek porozzák be, de Schönenberger szerint elképzelhető, hogy erre a növények nagy magasságokban levő élőhelye lehet a magyarázat.
Más ragadozó növények
De természetesen más olyan rovarevő és ragadozó növény is létezik a világon. Nézzünk néhányat és ismerjük meg azok jellemzőit is:
Ibicella: a nemzetség 2 fajának levelein és szárán számtalan, ragacsos anyagot termelő mirigy van. Dél-Texastól Észak-Mexikóig, valamint Dél-Amerika északi részén honos egynyári növények. A mirigyek által termelt váladék rengeteg apró rovart elfog, de kérdéses, hogy valóban képes-e megemészteni azokat. Napos, meleg környezetben élnek, mérsékelt talajnedvesség, és időszakos szárazság mellett. Az Ibicella lutea fajukat tartják rovaremésztő növénynek, ám ez máig nem bizonyosodott be.
Proboscidea: Brazíliában és Argentínában élő növények. Nemzetségének mind a 8 faja esetében kérdéses a rovaremésztés képessége. Ugyanolyan módszerrel fogja el a rovarokat, mint az Ibicella nemzetség fajai. Élőhelye is hasonló adottságokkal rendelkezik, mint az Ibicella. Leggyakrabban kultivált faja a Proboscidea lousitanica.
Catopsis: Floridától Brazíliáig fordul elő, a Karib-térségben is megtalálható a nemzetség 21 faja, melyből 14 biztosan nem rovaremésztő. Élőhelyeik változatosak, általában fánlakó (epifiton) életmódot folytatnak. Egy fajukat sokan tartják valódi rovaremésztőnek, a C. berteroniana-t. A szóban forgó faj epifita életmódot folytat. Levelei speciális bevonata, valamint illata csalogatja a rovarokat, melyek a rozetta közepében összegyűlt folyadékba fulladnak bele, s ott lebomlanak. Kérdéses, hogy valóban rovaremésztő növény-e. A nemzetség többi fajánál sokkal kisebb a lehetőség, hogy rovaremésztő képességre utaló bélyegeket találjanak. Élőhelyén a fák lombkoronájának tetejében, a tűző napot keresik. Általában nem találkoznak 15 foknál alacsonyabb hőmérséklettel.
Ha számunkra túl egzotikusak, mégis szeretnénk valamilyen különleges növényt otthonunkba, válaszunk egy olyan kaktuszfélét, ami hazánkban is megtalálható.
Hozzászólások
hírdetés
Kapcsolódó cikkek







