A ”V” kategóriás növények
hirdetés
Mit szabad és mit nem? Leszakítani szárastól, kihúzni gyökerestől, hazavinni és otthon elültetni súlyos bűncselekmény egyes virágokkal szemben. Míg simogatni, megszagolni, lefotózni, megrajzolni és megénekelni őket jó tettnek számít. Hadd segítsek, hogy az iménti felsorolás a „V” kategóriás, azaz a védett növények egy általam kitalált megfogalmazása.
De honnan is tudhatnánk, hogy egy növény ebbe a szűkített csoportba tartozik vagy sem? Erre vannak a növényhatározó könyvek, a természetbúvár barátok és persze a figyelmeztetés, hogy 50 ezer forintos büntetés jár érte. De mindig fennáll az esély, hogy a rendőrség házkutatást végezzen nálad egy rosszindulatú bejelentés miatt.
hirdetés
Ebben a cikkben leszűkíteném a kört olyan növényekre, virágokra, amikről már mindenki hallott és a latin neve mellett rövid magyar neve is van. Kivételt fog képezni a számomra ismeretlen Algarvei hasadtfogúmoha és társai. Félreértés ne essék, mert minden növény egyenrangú, de azért a hungaricumok mégis előnyben részesülnek.
Magyar kikerics – Colchicum hungaricum Janka
Általános leírás, ami kihagyhatatlan ebben az esetben. „Általában kora tavasszal virágzik a nagyharsányi hegyen, a Szársomlyón. Ám időnként már január elején virágot bont, megelőzve a hóvirágot is. A Magyarországon egyedül itt található növény részben ennek, részben mérgező hatásának köszönheti latin elnevezését: Colchicum hungaricum Janka. A név harmadik tagja onnan ered, hogy 1867. február 18-án Janka Viktor botanikus fedezte fel a hegy lejtőin. A növény a Villányi-hegység sajátos klímájának köszönheti a neki kedvező életkörülményeket; legközelebbi rokonai a Földközi-tenger mellékén és a Balkán-félszigeten élnek. Hazai rokonnövénye az őszi kikerics, a homoki kikerics, mindegyik mérgező.”
Hogyan ismerjük fel? Ez egy hagymás növény, nagyjából 20 cm magasra nő meg és a virágzata fehér vagy rózsaszínes-fehér, amit a csatolt képen is megfigyelhetünk.
Sokak számára meglepő lehet, de a forgalomból kivont kétforintoson ez a virág van feltüntetve, tehát már sokunk zsebében ott lapult ebben a formában. Szintén érdekesség, hogy a magyar kikerics Magyarország első védett növénye, ami 1944-ben lett kihirdetve.
Hóvirág – Galanthus
Mindenki ismeri ezt az egyszerűen tökéletes virágot is és az oviból eltanult trükkel bármikor lerajzolható segítség nélkül. A kecsesség, nőiesség egyik szimbóluma, éppen ezért március 8.-án minden férfi evvel rohangál a női ismerősök után. De mi okozta a vesztét ennek a tavaszhírnök virágnak? Az árusok, a kofák, az öreg nénik a közterekről és mindazok, akik túlzott mennyiségű hóvirágot szakítottak le. Leegyszerűsítve: mindazok, akik profitálni akartak a nők napjából és nem találták meg a kereslet-kínálat egyensúlyt.
Érdekesség, hogy a kikeleti hóvirág az Európai Unió területén védett fajnak számít, és számos jogszabály tartalmazza. Visszaugorva Magyarországra jó tudni, hogy leszedése, árulása és gyűjtése szigorúan tilos. Ha valakit megvádolnak az előbb felsoroltakkal, annak igazolnia kell a virág eredetét. Jelenleg Magyarországon egy szál hóvirág eszmei értéke 10 ezer forint, szóval egy tömöttebb csokor esetében akár a havi fizetésedet is büntetésre költheted.
Tavaszi tőzike – Leucojum vernum
Se nem hóvirág, se nem gyöngyvirág, hanem tőzike. A kettő keveréke ránézésre és sokan össze is tévesztik az említett virágokkal. Szintén tavaszhírnök virág, amit a vadonban is megtalálhatunk.
Szintén érvényes, hogy árulni, leszedni és gyűjteni tilos, viszont nézegetni, simogatni és selfiezni vele egyenesen ajánlott. A tavaszi tőzike esetében már enyhébb a büntetés, mert szálanként mindössze 2 ezer forint a bírság. Ugye, hogy ezentúl jobban odafigyelsz, hogy mit szabad és mit nem?
Ha otthon szeretnénk különleges növényeket termeszteni, akkor érdemes például cserepes fűszernövényekkel próbálkozni.