Anyósnyelv: elég szívós, mint egy anyós?
hirdetés
Az anyósnyelven ismert szobanövényt nevezik még fácán- vagy tigrislevélnek is. A liliomfélék családjába tartozik. Sansevieriák nemzetségébe, mint egy hatvan faja ismert, őshonosak a trópusi Afrikában, Ázsiának egyes részein, de megtalálható Dél Afrika melegebb részein is, Afrika keleti partjainál lévő szigeteken.
Néhányan közülük közismert növénynek számít, de vannak olyanok is, amelyeket azért terjesztenek, hogy a rostjaikat felhasználják vontatókötelek készítésére, vagy akár szőnyegszövésre. A kínaiak szerint a Hét Isten azoknak adományozta a hét erényt, akik Sansevieriát tartottak. Ezt a növényt a lakás bejáratánál helyezték el ragyogó, mázas cserépben, amelyet sárkányok és főnixmadarak díszítettek. A hiedelem szerint a szerencsehozó sárkányokat mágnesként vonzza magához. A szerencse bambuszhoz hasonló népszerűségnek örvend. Egy kutatás szerint Amerikában 17 növényt használnak szobanövénynek. Olyan mérgező vegyszereket képe eltávolítani a levegőből, mint a triklóletirén, a benzol és a formaldehid, ugyanakkor csökkentik a széndioxid szintet a fotoszintézis által. Ezek a növények közé tartozik az anyósnyelv is, amely mesterséges fény mellett is képes foto szintetizálni, valamint éjszaka is termel oxigént és köt széndioxidot. Nem csak díszítő jelleggel bír, hanem még az egészségünkre is jó hatással van. A hazájában érdekes módon több méter magasra is megnő. A kardszerű levelek szerepet játszanak a víz visszatartásában. Ha idősebb a virág, akkor gyönyörűen virágzik, hosszú száron a tavaszi hónapokban hozzák apró, fürtben fejlődő fehér, sápadt zöld, lila vagy rózsaszín virágaikat. Érdekes az is, hogy a virágok illata különösen sötétedés után kezd erősödni. Ez a szép növény hihetetlenül gyorsan terjed főleg, ha számára száraz és napos környezetben él. Az anyanövénytől kicsit távolabb hozza létre az új hajtásait. Ezért szobanövényként nehezen tud megmaradni a cserépben. Átültetéssel remekül lehet szaporítani, akár még függőkosárban is lehet tartani. Levéldugványokkal is lehet szaporítani az anyósnyelvet.
hirdetés
Gondozása a következőképp zajlik
Bárki számára könnyen tartható, szívós, erőteljes növekedésű, mutatós szobanövény az anyósnyelv. Nagyon jól tűri a száraz levegőt, huzatot a vízmentes időszakot, a ragyogó napsütést. Viszont egy dologra oda kell figyelni azt, hogy nem szabad túlöntözni, mert az a pusztulásához vezethet. Nem túl igényes növény. Napos helyen valamint félárnyékban, sőt árnyékban, fényérzékeny körülmények között is megmarad. Érdemes ablak közelébe helyezni, mert azt nagyon szereti. Viszont vigyázzunk arra, hogy ne kerüljön tűző napfényre, mert akkor elsárgulnak. Legjobban a 18 C körüli hőmérsékletet szereti, figyelni kell arra, hogy télen ne kerüljön 10 C-nál alacsonyabb hőmérsékletre. Igazából ezt a növényt csak a túlöntözéstől kell megvédeni, nem igényel túl sok vizet. Ezt bizonyítja az, hogy a levelei milyen vaskosak. Az anyósnyelv leveleit nem kell permetezni, nincs rá szüksége. Havonta kell csak vízhez juttatni, ritkábban esetleg lehet táp oldoztatni, de csak nagyon kevésre van szüksége. Az átültetés csak legfeljebb két-három évente, nyár elején esedékes. A cserép aljára érdemes vízgyűjtő és elvezető drén rétegként sódert elteríteni. A szaporítása leginkább úgy célszerű, ha levéldugványozást alkalmazzunk nyáron, enyhén nyirkos homokba, homok- tőzeg-perlit keverékbe remekül tud gyökerezni. A növényről jó tudni azt, hogy a levele valamint a hajtása mérgező.