Hallottál már a katángkóróról?
hirdetés
A katángkóró nem csak különleges és számos gyógyhatása is van, hanem még parlagon is megterem. Sokan az ehhez hasonló mezei virágokat tartják a legszebbnek. Cikkünkből megismerheted mi mindenre felhasználhatod és honnan szerezheted be.
A katángkóró tipikus mezei virág
hirdetés
„Évelő növény, rövid, függőleges gyökértörzzsel, mely orsó alakú gyökérben folytatódik. A szár 50-150 cm magas, ismételten elágazó. A levelek változóak, a tőlevelek kacúrosak, máskor majdnem épek, a szárlevelek tojásdadok, lándzsásak, alapjukon gyakran szélesedők. Júliustól szeptemberig virágzik. A fészekvirágzatok egyenként vagy kettesével képződnek a felső levelek hónaljában, valamennyi viráguk nyelves, színük kék, ritkábban rózsaszín vagy fehér, átmérőjük 3-4 cm. Szép időben reggel nyílnak. A termés kaszat, rövid bóbitával.
Mezőkön, utak mentén, parlagon igen gyakori. Kultúrformáját (cultivar. sativurrí) gyökerei miatt termesztik, megpörkölve kávépótló szerként használják. Az endiviát (Cichorium endivia L.) levelei miatt salátaként termesztik, akárcsak a levélcikóriát (C. intybus cultivar. foliosurri).” – olvasható a gyogynovenyek.com oldalon
Ha kirándulsz, akkor tehát érdemes keresned a katángkórót a mezőkön, utak mentén. A leveleiből készült salátát nagyon sokan szeretik, de legalább ennyien pedig azt mondják rá, hogy borzalmas. Addig viszont nem tudod meg, amíg ki nem próbáltad. A gyökérből is készíthető egy főzet, amolyan kávépótló, ahogyan fentebb olvashatod. Ezt viszont nem javasoljuk, mert ha túl erősre sikerül, akkor nagyon könnyedén árthat a szívnek. Ugyanakkor a szívproblémákkal küzdő embereknek pedig egyáltalán nem javasolt.
Remek gyógynövény
„A katángkóró gyökereit (Cichorii radix) és földfeletti részeit (Cichorii herbd) gyűjtik. A gyökereket mosás után hosszirányban kettéhasítják és 50 °C-on szárítják. A földfeletti részek annál értékesebbek, minél több levelet tartalmaznak, az alsóbb szárrészek csökkentik a drog minőségét.
A gyökér inulint tartalmaz. A zöld részek cikoriasav-tartalmúak, ez a kávésav borkősavval képzett észtere, amely cinarinhoz hasonló szerkezetű és hatású (1. Cynara scolymus). Különböző terpéneket is tartalmaz, egy részük keserű ízű. A cikoriin az eszkuletin nevű kumarin glikozidja.
Gyógytea készítésére 5 g drogot (egy kávéskanálnyit) 200 ml vízzel leforráznak, 3-5 percig főzik, negyedóra múlva szűrik. Naponta 3-4-szer ismételhető. Hatására fokozódik az epekiválasztás, mely hígabban folyóvá válik (hydrocholeretikus hatás). Különböző máj- és epehólyag-bántalmakban hosszú időn keresztül használható, semmilyen mellékhatással nem rendelkezik. Teakeverékekben a pitypang (Taraxacum officinále) leveleivel vagy az orbáncfűvel (Hypericum perforatuni) együtt adagolható, de társítható borsos menta (Mentha piperita) leveleivel is.” – írja a gyogynovenyek.com
Első sorban tehát gyógyteaként gondolhatunk rá, amely remek lehet a máj-, illetve epepanaszokra is. Gyakorlatilag úgy tekinthetünk rá, mint bármelyik gyógyteára vagy zöld teára. Azt pedig külön szeretnénk megjegyezni, hogy a fogyasztásának nincsen semmilyen mellékhatása. Önmagában már csak ez nagyszerű ok arra, hogy a gyógytea mellett döntsünk ilyen-olyan gyógyszerekkel szemben. Amennyiben nem tudod beszerezni a katángkórót, akkor érdemes keresni olyan boltokban, ahol gyógynövényeket árulnak.
Forrás: gyogynovenyek.com
Képek: orszagalbum.hu, egeszsegtukor.hu