Nyár, a gyümölcsfák évszaka
hirdetés
Az egészséges emberi étkezés egyik alapvető eleme a gyümölcsfogyasztás. Nyáron sok gyümölcsöt kell fogyasztani, hogy ellássuk szervezetünk vitaminokkal és ásványi anyagokkal. Most bemutatunk néhány gyümölcsfát, amely nyáron hozza meg termését, így már most élvezhetjük termésüket.
A gyümölcs már az ősembernek is egyszerűen elérhető táplálék volt, az Ókortól kezdve az étkezési kultúrában az ízek, aromák fokozására használták, mi több önálló fogásként is tálalták. Az első tudatos gyümölcstermesztés az erdőirtások alkalmával a jó gyümölcstermőfák meghagyásával kezdődött. Ezek voltak az úgynevezett „hagyásfák". Európába Ázsiából valamint Afrikából kerültek az akkor itt nem honos gyümölcsök. Ekkor kezdődtek a kísérletek a növénynemesítés, -szaporítás terén, ami nem mindig sikerült úgy, ahogyan szerették volna. A gyümölcsök és elsősorban a friss gyümölcsök ásványi anyag valamint vitamin tartalmuk miatt az emberi szervezet számára nélkülözhetetlen: kalcium, kálium, foszfor, karotin, B és C-vitamin. A gyümölcs tartósításnak nagyon sok módja létezik. Bármilyen formában is, de törekedjünk arra, hogy minél sűrűbben fogyasszuk őket saját egészségünk érdekében. Nyáron hozza meg termését az alma, meggy, valamint a körte is.
hirdetés
Alma
Az alma Európa egyik legrégebben termesztett növénye, úgy ötezer éve termesztjük. Nagyon változatos valamint ízben gazdag gyümölcs, helyesen tárolva télen is remek vitaminforrás. Az almát az ember a vadalmából nemesítette, ma nagyon sokféle fajtáját fogyasztjuk. Az ízes jonatánalma ősszel érik, és tavasz végéig fogyasztható. A nyári almák júliusban, a téli almák késő ősszel érnek. Az almafa virágja öt fehér sziromlevélből valamint öt csészelevélből áll. A sziromlevelek a sárga színű porzókat és a zöldes termőt fogják közre, e virág termőjéből fejlődik ki a termés. A termést hamvas héj borítja, ez alatt helyezkedik el a vastag gyümölcshús. A gyümölcshús alatt, 5 hártyás falú rekeszben ülnek a magok. Termése almatermés.
Körte
A körte őshazája a Kaukázus és Kína, ezt is úgy ötezer éve termesztjük. Mérsékelt égövi gyümölcsről beszélünk, Magyarországon a Dunántúl esőben gazdagabb tájait szereti. Több fajtája ismeretes, a legkorábbitól a későn érőig, amely valamikor csak a búzában, a padláson ért be, késő ősszel, tél elején. Az egyik elterjedt és igen népszerű fajtája a Vilmos körte. A körte nem szereti a szállítást, nehezen tűri, ez az oka annak, hogy érés előtt leszedik, úgy szállítják, szobahőmérsékleten néhány nap alatt megpuhul. Szélvédett fekvésben, tápdús, enyhén meszes talajokon jól terem. Száraz, sovány homokon vagy nagyon kötött, erősen meszes talajokon rövid életű, és gyümölcse kövecses lesz. A körte nem tartalmaz kiemelkedő mennyiségű ásványi sót vagy vitamint, azonban gyomor- és vesebetegség, gyulladásos betegségek gyógyítására remek megoldást kínál.
Meggy
A meggy őshazája Észak-Indiától a Balkánig terjed, és mindenütt ott van. A törpe meggy ma is közkedvelt vadgyümölcs a Volga-vidéken, amelyet az előmagyarság hazájának vélnek. Ismert formái a vadmeggy, a spanyolmeggy, a cigánymeggy. A meggyfa a termőhelyére kevésbé igényes, a téli hideg nem tesz kárt benne, de ha közvetlenül a kihajtás előtt éri a rügyeket nagyobb hideg, akkor elfagynak Egy fa, nagysága szerint 15-70 kg gyümölcsöt is terem. A gyümölcs friss fogyasztásra, befőzésre, mélyhűtésre, lé és bor készítésére egyaránt alkalmas. Virágzás idején akár díszfának is tökéletes lehet. Fája jó minőségű bútorfa, levele illetve gyümölcskocsánya pedig gyógyszeralapanyag.