Te mennyire figyelsz a kerti higiéniára?
hirdetés
Kártevők és betegségek még a legnagyobb odaadással gondozott kertben is felléphetnek. Gyors beavatkozással azonban általában elkerülhetjük, hogy a helyzet kritikussá váljon. A legtöbb kertész nem szívesen használ vegyszereket, pedig rendszerint nagyon hatásosak, és helyi alkalmazásukkal hosszú távú károsodásokat kerülhetünk el.
Ha egy-egy foltos vagy kártevők által megtámadott virág, levél vagy termés látványával kibékülünk, az „élni, és élni hagyni" hozzáállás is elfogadható. Előnye, hogy kertünk egészséges és sokrétű biokertté válik, amely g elősegíti a hasznos ragadozó rovarok és az azokat vonzó növények elszaporodását. Megfelelő kerti higiéniával és ellenálló növények ültetésével a legtöbb kártevő és parazita gomba által okozott probléma elkerülhető.
hirdetés
Kifogástalan kerti higiéniával csökkenthető a betegségek kialakulásának és továbbterjedésének esélye. Minél többféle növényt nevelünk, annál nagyobb egyensúlyt teremtünk a kártevők és természetes ragadozóik között. Nem kell a problémákkal bajlódnunk később, ha már most megteszünk ellenük néhány egyszerű megelőző intézkedést. Mindig erős, jól fejlett és egészséges növényekéi vásároljunk. Ellenőrizzük azt is, hogy a növény megfelel-e oda, ahova szándékozzuk tenni, figyelembe véve a talaj minőségét és a rendelkezésié álló hely méretéi. Gondosan ültessünk, ellőtte készítsük elő a talajt. A növények gyökereit ültetéskor terítsük szét. Ne zsúfoljuk túl kertünket! Ügyeljünk arra, hogy ne zsúfoljuk túl a szegélyágyakat, mivel a rossz szellőzés következtében megnő a gombás megbetegedések kialakulásának veszélye. Ha túl szorosan egymás mellé ültetjük a növényeket, később a helyhiány miatt meg kell őket ritkítani. A növények közti üres részekre terítsünk mulcsréteget. A megfelelő szellőzés érdekélten rendszeresen metsszük cserjéinket. Mindig vágjuk vissza a beteg ágakat, így a növények egészségesen fejlődnek tovább. A kártevők által erősen megtámadott növényi részeket is vágjuk le, mivel ezek jóval fogékonyabbak a betegségekre is. A beteg növényeket rendszeresen távolítsuk el, és égessük el. Ezzel megakadályozzuk a betegséget okozó szervezetek túlélését, és az általuk okozott vissza fertőzéseket. Tápoldatozzuk megfelelően növényeinket ahhoz, hogy erősen fejlődjenek. Nyár végén ne tápoldatozzunk, mivel ez a lágy hajtások fejlődéséhez vezet, amelyek tél előtt nem tudnak teljesen beérni, és a betegségekkel szemben sérülékenyebbé válnak.
Hulladékok eltakarítása
A kertben keletkező hulladékok rendszeres összegyűjtésével csökkenthetjük a gombás megbetegedések fellépésének és a vírusok terjedésének esélyét. A vírusok - mint például rózsák esetében a rózsa-mozaikvírus - a levelekkel a talajba juthatnak, és megfertőzhetik a növényeket a következő évben. A lehullott levelek a kártevők számára is ideális élőhelynek bizonyulnak, többek közt a hazátlan és házas csigáknak.
Mérlegelnünk kell tehát, hogy keltünket megtisztítjuk a kerti hulladéktól, vagy hagyjuk, hogy elkorhadva talajjavítóként, télen pedig védőtakaróként szolgáljanak. Szelektáljunk; takarítsuk el az elhasznált anyagokat az évelő növények alól, melyek érzékenyek a hazátlan és a házas csigák támadásaira, a többi növény alatt hagyjuk meg a védőtakaróként funkcionáló réteget. A kártevők és betegségek korai felismerésével gyorsan és eredményesen tudunk megoldást találni ellenük.
Vegyszeres védekezés
A kontakt rovarölő szereket a kártevőkre kell permetezni. Hatásuk azonnal érvényesül. Az ún. szisztemikus rovarölő szerek viszont felszívódnak a növényekbe, és a rajtuk táplálkozó kártevőket pusztítják el. Ezt a fajta rovarirtást gyakran meg kell ismételnünk. A megmaradt vegyszeroldatott nem szabad csatornába, WC-be, mosogatóba vagy természetes vízforrásokba önteni. Legjobb, ha azt kocsibehajtóra, a kavicsútra vagy más, növényektől mentes helyre öntjük ki. Ha nagy mennyiségű felhasználatlan vegyszert akarunk eltávolítani, lépjünk kapcsolatba a helyi hatóságokkal.
Biológiai védekezés
Érdemes természetes állalvilágot kialakítani keltünkben: a pókok, a sünök, a madarak, a darazsak, a méhek és a varangyok mind-mind kártevőkkel táplálkoznak. Üvegházakban például hatásos biológiai módszernek bizonyul a parazita fonálférgek alkalmazása. A biológiai módszereket a lehető leghamarabb vezessük be, mielőtt a kártevők túlságosan elterjednek, és ragadozóik nem lesznek képesek felülkerekedni rajtuk.