Vízi növények a kerti tóba
hirdetés
A kerti tavat a vízi növények teszik tökéletessé. Ilyenek a tavi rózsák is, melyek nem hiányozhatnak egyik kerti tóból se, de a többi vízi növény is fontos, amely szebb esztétikát kölcsönöz a tónak, szebbé és látványosabbá teszi azt. A vízi növények a tó díszei. Álljon itt egy rövid leírás a növényekkel kapcsolatban. Mire kell odafigyelni, mi az előnyös a növények gondozásánál, ha erre szükség van.
A kerti tavak látványa vízi növény nélkül nem az igazi. Nem teljes. Mielőtt invesztálunk rá, érdemes meggondolni, milyet szeretnénk. Ma már sok vízinövény kapható, a használati utasítással együtt. Így a szakszerű elültetéssel nem lehet probléma. Arra vigyázzunk, nehogy túlzsúfoljuk a kerti tavat. Olyan növényeket válasszunk, amelyek szépen kiegészítik egymást, és szép összkép alkotható általa.
hirdetés
A leginkább figyelemre keltőek a lebegő leveles növények. Ezek gyökerei a tó fenekén vannak, de a száruk hosszú, így a levelek és a szép virágok a tó felszínén lebegve találhatóak. Mélyebb és sekélyebb tóban egyaránt megélnek. Telepítésük előtt azt érdemes figyelembe venni, hogy mekkora mélységet igényelnek. Szép és látványos a tündérrózsa, a sárga vízitök, a vízi boglárka is. Víz felszínén úsznak az úszóhínárok, mint a békatutaj, kagylótutaj, vízi jácint. Ezek legtöbbször mélyvízű tavakban találhatóak meg, az, az ideális környezet számukra. Valódi hínárok is találhatóak egy tóban, mint a mocsári békaliliom, a gyűrűs süllőhínár, az édes borzhínár, ezek gyökereikkel félig kapaszkodnak a talajba, és a víz alatt élnek. A felszínen csak virágaik láthatóak. Sokan szerzik be ezeket, a kerti tóba, mert nagyon jó oxigéntermelők, kiválóak a víz tisztántartásában. Az algák szaporodását is gátolják, ha jelen vannak.
A kerti tóba célszerű télálló növényt vásárolni, és alaposan utánajárni - az útmutató vagy szakember lehet ezzel kapcsolatban segítségünkre -, hogy milyen mélységet kíván meg a növény, vagy miként kell gondozni. Ha a vízi növény télen is kint hagyható, akkor a cserepet, melyben kint tartjuk, helyezzük mélyre a vízben, és biztosan nem fog megfagyni. Több vízinövény ősszel visszahúzódik, és így vészeli át a telet. A tündérrózsa egyáltalán nem bírja a telet, ezt ki kell szedni a tóból, és a hideg hónapokra egy hűvös, de nem fagyáspont alatti helyen kell tárolni, vizes edényben. Az ültetésnél arra kell odafigyelni, hogy a növényeket mélyen fekvő helyre kell telepíteni a tóba, ezért szerezzünk be szakboltban egy rácsos kosarat, amely fóliával bélelt. Ez egy nagyon jó ültető kosár, ezzel le tudjuk engedni a növényt a tóba, és szükség esetén vissza is tudjuk húzni. A nem téltűrő növényeket úgy is ki kell húzni ősszel a vízből. Mint a tavirózsát is.
Ha mélyebb a tó, azokat a növényeket is ajánlott mélyebbre rakni, amelyek elviselik a telet kiemelés nélkül. A növényt egy súlyosabb kőhöz köthetjük, fonállal, majd a megfelelő helyen ezt a tóba kell dobni. Ez gondoskodik arról, hogy a növény a helyén maradjon, és ne ússzon el. Gondozni úgy tudjuk a vízi növényeket, hogy időnként a tó vizébe öntünk tápoldatot. Külön tápoldat hozzáadása főleg tavasszal és ősszel ajánlott. Ilyenkor a földbe, amelyben, a kosárban, ültettük a növényt, szúrjunk egy tápoldatos rudat. A vízi növényekre az elburjánzás jellemző, ez ellen pedig úgy tudunk tenni, ha kicsit megritkítjuk, kerti késsel, hogy ne legyenek túl hosszúak a gyökértörzsek. A vízi növények tehát nem igényelnek túl sok gondoskodást egész évben.