Házassági depresszió
hirdetés
A depresszió évente többmillió embernél jelentkezik a legkülönbözőbb formákban. Akinél a családban már fordult elő ilyen betegség vagy aki tudja magáról, hogy nehezen képes kezelni bizonyos helyzeteket, fokozottan figyeljen magára, mert a depresszió mellett nem lehet szó nélkül elmenni.
hirdetés
Kutatások szerint a házas emberek általánosságban boldogabbak, mint az egyedülállók és a házastársi kapcsolat csökkenti egyes mentális betegségek kialakulásának esélyét is. A kép mégsem mindig ilyen idilli. Házassági depresszióról akkor beszélhetünk, amikor valaki rendkívül magányosnak érzi magát annak ellenére, hogy párkapcsolatban él. A felmérések szerint a válás nem jelent megoldást a betegség ellen, mivel a legtöbben a házasság felbontása után sem tudnak megszabadulni a depresszió tüneteitől, legfeljebb csak azokban az esetekben, amikor a betegség kiváltó oka a kapcsolaton belüli agresszió, tettlegesség vagy elnyomás volt.
Amikor a párok már régóta együtt élnek, gyakran beleragadnak a mindennapok rutinjába. Szinte változatlan menetrend szerint élik egymás mellett az életüket, ami egyrészről a kiszámíthatóság miatt nagyon megnyugtató, ugyanakkor céltalanná tesz és unalmassá válik. A házasság fenntartásához mindenképp szükségesek az új élmények, a közös tervek, a motiváció a boldog családi életre. Egy meglepetés vacsora, egy randevú a férjünkkel, amire lelkesen készülődhetünk, egy utazás, beiratkozás egy tánctanfolyamra vagy bármilyen érdekes és közösen folytatható tevékenység új színt vihet a házasság egyre szürkébbé váló hétköznapjaiba.
A depresszió kialakulásának esélyét növeli az is, hogy sokan nem látják reálisan, mit is jelent a házasság. Számos pár ugrik fejest a házasságba azzal az elképzeléssel, hogy ettől kezdve minden percük rózsaszín ködben fog telni. A valóságban azonban ez a párkapcsolatoknak a legmunkaigényesebb formája, tehát ez igényli a legtöbb törődést és ápolást mindkét fél részéről. A házassághoz hozzátartoznak a csendesebben, alacsonyabb hőfokon égő, nehéz időszakok és a konfliktusok is. Fogadjuk el, hogy a párkapcsolatban is változnak a viszonyok és közösen próbáljunk megoldást találni az újonnan előállt helyzetekre. A boldogságot soha ne külső tényezőkben keressük, azt magunkban kell megteremtenünk.
A házasságban a szikra csak akkor nem fog kihúnyni, ha mi magunk nem feledkezünk el róla és tudatosan életben tartjuk. A párunkkal együtt töltött időt ne a vitákra, az ítélkezésre, felelősségre vonásra pazaroljuk, inkább töltsük meg olyan tartalommal, ami mindkettőnknek élményt jelent. Rendkívüli szerepe van a kommunikációnak, amiben a legnagyobb késztetés ellenére is próbáljuk meg kerülni a kritizálást! Ellenben napi 2-3 pozitív megjegyzéssel ajándékozzuk meg párunkat, ezzel is emlékeztetve őt arra, hogy számunkra mekkora értéket jelent. Elsősorban az örömre és a pozitívumokra koncentráljunk!