10 trükk hajtöredezés ellen
hirdetés
Festünk, vasalunk, sütünk, csavarunk és forró levegővel szárítjuk hajunkat szinte mindennap. Mégis csodálkozunk, amikor megjelennek az első töredezett hajvégek, melyeket egyre több követ. Ilyenkor sorra vesszük a hajvégápolókat, a kímélő samponokat és kondícionálókat, melyek azt ígérik, hogy megmentnek minket az olló rémképétől. Ha még sem válnának be a csodaszerek, próbáljunk másként védekezni a hajtöredezés ellen!
Nem kérdés, hogy az ápoltsághoz, a higiéniához és a szépséghez a friss haj is hozzátartozik, de ne vigyük túlzásba a törekvést! Ha mindennap samponnal mossuk hajunkat, megakadályozzuk, hogy a fejbőr és a haj természetes ciklusai végbemenjenek, melyek többek közt a faggyútermelést is szabályozzák. Minél gyakrabban mossuk, annál gyorsabban fog zsírosodni a hajunk. Ha ezt tapasztaljuk, hagyjunk néhány nap szünetet és egy-két héten belül a fejbőr normál működése helyreáll. A mindennapos hajmosásnak a mindennapos hajszárítás is a velejárója, ami a hajvégeket nagyon megviseli. Különösen a fémből készült kefék képesek károsítani a hajszálak szerkezetét, ha ehhez még forró levegőt is használunk, nem kell sok idő, hogy a töredezés megkezdődjön.
hirdetés
Rugalmas sörtéjű kefét válasszunk, hanyagoljuk a műanyag változatokat, melyek szinte szétforgácsolják a hajszálakat. A hajkefe használatát is meg kell tanulni, mert nem magától értetődő, hogy mivel ártunk a hajunknak és mivel tudjuk megvédeni. Az első fésülést sose végezzük a hajtőtől egyből a végekig. Több szakaszban bontsuk ki hajunkat, hiszen ébredés után a szálak olyan kuszák lehetnek, hogy ha egyetlen mozdulattal végigsöprünk rajtunk, szanaszét fogjuk tépni, szakítani őket. A kefélést a hajvégeknél kezdjük és fokozatosan haladjunk felfelé, ezzel a módszerrel a csomókat is hamarabb ki tudjuk bontani.
A sampont nem ajánlott töményen felvinni a fejbőrre, pláne nem a hajra. A flakonból nyomjunk ki egy adagot, majd a tenyerünkben kevés vízzel higítsuk fel. Finoman kezdjük el bemasszírozni a fejbőrbe, de hajunkat hagyjunk szabadon és ne dörzsöljük szanaszét, mivel nedves állapotban a hajszálak még sérülékenyebbek. A hajmosás legvégén a sampon habját oszlassuk el a haj teljes hosszán és hagyjuk rajta néhány másodpercig. Ez már bőven elég ahhoz, hogy tincseink tiszták legyenek, ugyanakkor ne sérüljenek.
Mindig használj kondícionálót! Közvetlenül a hajvégekre vidd fel és hagyj néhány percet arra, hogy beszívódhasson a hajszálakba. Az öblítés alapos legyen, különben a frissen mosott haj is zsíros érzetet kelthet.
A nedves hajat ne töröljük össze-vissza minden irányba! Bizonyára a fodrászunktól sem azt láttuk, hogy lendületes mozdulatokkal rángatja a törölközőt a fejünkön. Ezzel nagyon sokat árthatunk a hajunknak és hiába minden egyéb óvintézkedés, ha éppen a törölközésre nem figyelünk oda. Mosás után enyhén nyomkodjunk ki hajunkból a vizet még a kád felett, majd a törölközőt lazán csavarjuk hajunkra és finom mozdulatokkal itassuk fel vele a nedvességet. A törölköző nem hajszárító, ne is bánjunk úgy vele!
Ha hajad nem különösebben nehéz típus, könnyen boldogulsz vele, mosás után akkor se ess neki sűrű fogazatú fésűvel! A nedves haj a lehető legkíméletesebb bánásmódot igényli, ezért használj bontófésűt, melynek fogai távolabb vannak egymástól, így gyengédebb a még vizes hajhoz.
Hajszárításkor akkor vagyunk a legelővigyázatosabbak, a hajtöveket és a hosszt szárítjuk meg, a hajvégekre közvetlenül azonban nem fújunk forró levegőt. A hajvégek formázását úgy oldjuk meg, hogy a hajkefét a szárító és a hajunk közé tartjuk, így elkerülhetjük az érzékeny végek kiszáradását. Szintén jó megoldás, ha csökkentjük a hőfokozatot és langyosabb levegővel futunk át a hajvégeken.
Amikor hajunkat vasalóval egyenesítjük, mindig használjunk vezetőnek egy fésűt vagy kefét. Ezek sorba rendezik a hajszálakat és a vasaló kevesebb kárt tesz bennük, mintha az összekuszálódott, keresztbe álló szálakon húznánk át. Vasalás előtt ne felejetsük el a hővédő termékek használatát sem.
A hajsütővasra a tincseket általában a hajvégektől indulva szoktuk felcsavarni. Ez azt jelenti, hogy mire felérünk a hajtövekhez, hajvégeink már jónéhány másodperce ott sülnek a forró vason. Csináljuk fordítva! Kezdjük a csavarást a hajtövektől - nem olyan bonyolult trükk, mint amilyennek első hallásra tűnik - és a legkevesebbet a forró hajcsavaróval a hajvégeknél időzzünk.
A töredezés bizonyos pontján már elkerülhetetlen az olló használata. Érdemes 6-8 hetente egy picit lecsippenteni a hajvégekből, hogy megakadályozzuk a töredezés terjedését, így megőrizzük hajhosszunkat. Ha észrevesszük, hogy itt-ott hajszálaink kettéválnak, otthon is lecsíphetjük a károsodott részeket. Ha a probléma kiterjedtebb és több centitől vagyunk kénytelenek megszabadulni, bízzuk a dolgot a fodrászunkra!