Ezek a legjobb ételkészítési eljárások!
hirdetés
A kíméletes ételkészítési eljárások közül ajánlatos a párolás, ami egyesíti a főzés és a sütés előnyös tulajdonságait, gazdagabb ízhatás, magasabb tápérték érhető el alkalmazásával.
Történhet hagyományos edényben - tepsiben lefedve, teflonbevonatú edényben, speciális bevonatú rozsdamentes edényben, kuktában túlnyomáson, cserépedényben, mikrohullámú sütőben. A kuktában történő párolás azért előnyös, mert rövidebb ideig tart. Teflonedény használatakor ügyelni kell arra, hogy a teflonbevonat ne sérüljön. Aromás pároláskor többféle fűszernövénnyel, zöldségfélével együtt pároljuk az alapanyagot, így az lényegesen ízletesebb lesz.
hirdetés
De nem csak ez az egyetlen kíméletes ételkészítési eljárás van a gasztronómiában. Eláruljuk, milyen módon készthetsz még ételt praktikusan, ami egyben egészséges is! A hagyományos főzés mellett főzhetünk gőzben is, például zöldségfélét, halat, ilyenkor kisebb mértékű a tápanyagok kioldódása, mint hagyományos esetben.
Aztán itt vannak a sűrítés ajánlott módozatai:
- a plusz zsiradékot nem igénylő hintés, amikor a puhára párolt húst, zöldségfélét megszórjuk liszttel, összepirítjuk, majd vízzel, csontlével, tejjel felöntve simára keverjük és kiforraljuk.
- a habarás, amikor a lisztet sovány tejjel, sovány tejföllel, kefirrel, joghurttal simára keverjük, kevés meleg főzőlevet hozzáadva besűrítjük vele az ételt.
- a “diétás” rántás, amikor mellőzzük az olaj hevítését, fordított sorrendben készítjük a rántást, úgy, hogy először a lisztet pirítjuk meg, és utána adjuk hozzá az olajat.
Edények és olajak – mit használjunk?
Sütéskor olyan edényeket, eszközöket, módszereket ajánlatos alkalmazni, amelyekkel csak kis mennyiségben szükséges olajat felhasználni. Ide sorolható a mikrohullámú sütő, grillsütő, speciális bevonatú rozsdamentes edények, teflonedények, alufólia, grillzacskó.
A bő olajban sütést tanácsos kerülni, mert jelentős a táplálékba beszívódott olaj mennyisége és az olajban lévő értékes E-vitamin hevítés hatására veszteséget szenved. Ha előfordul, hogy sütünk bő olajban, akkor az olaj egy részét papírszalvétával tanácsos felitatni. Tegyünk annak az edénynek az aljára papírszalvétát, amibe fogjuk rakni a rántott húst, a fasírtot, szalmakrumplit. Lángos, fánk esetén közéjük is érdemes olajat felitató szalvétát helyezni.
Sütéshez-főzéshez a napraforgóolaj mellett változatosan és vegyesen ajánlatos használni repce -, kukorica-, olíva-, és szójaolajat is. A repceolaj a napraforgóolajhoz hasonlóan bárhogy felhasználható, az olívaolajat pedig főként salátakészítéshez használjuk, de párolni, sütni is lehet vele. A hidegen sajtolt olajokat csak friss salátákhoz alkalmazzuk.
További tippek
A salátákat ajánlatos majonézes dresszing helyett natúr v agy ízesített (pl.: kapros, fokhagymás, paradicsomos, saláta fűszerkeverékkel ízesített) kefirrel, joghurttal, vagy hidegen sajtolt olajat, olívaolajat, különböző fűszereket és salátaecetet tartalmazó páclével készíteni.
Jó néhány ételféle sűrítése során hagyományos módon rántást készítünk, majd tejfölt melegítünk az ételhez. Az esetek nagy részében felesleges mind a két művelet, helyettük elegendő – esetleg ízesített – habarást alkalmazni.
A húsok elkészítése előtt lényeges az összes látható zsiradék illetve a baromfi bőrének eltávolítása. Már ezzel jelentősen csökkenthető az étel zsír-, valamint koleszterin tartalma.
Friss saláta készítése előtt az alapanyagot nem szabad leforrázni, hiszen így a hőre igen érzékeny vitaminok sérülhetnek. Salátakészítéskor a zöldségfélék „lesózását” is tanácsos kerülni. Élvezzük inkább a natúr ízeket.