Házi gyorssegély az orvosok ajánlásával
hirdetés
Nem sok olyan házi módszer van, amire az orvosok áldásukat adják. Azonban egy nátha, egy gyomorrontás, egy viszkető kiütés sokszor házilag is orvosolható, épp csak körbe kell néznünk a konyhában. Az otthoni gyógymódok jelentős része ugyan régi legenda, viszont akadnak köztük olyanok, melyek tényleg működnek. Segítségükkel a kisebb betegségek kezelését, a tünetek enyhítését otthon is elvégezhetjük.
Mi az, amiből jó, ha mindig tartunk otthon?
hirdetés
Méz
Használjuk: kisebb vágások, égési sérülések, köhögés, torokfájás kezeléséhez.
Hogyan működik: a legtöbben a mézet a teájukba teszik, hogy megszabaduljanak a torokfájástól, de évezredek óta gyógyítják vele a sebeket is. Az enyhe vagy közepesen súlyos égési sérülésekre is bátran rákenhetjük a mézet, melynek egyik összetevője, a defenzin-1 nevű enzim biztosítja az antibakteriális hatást.
Tipp: egy kevés langyos mézet tegyünk a vágott vagy nem súlyos égési sérülésre, majd gézzel kössük át. A kötést naponta cseréljük. Ha a sebnél duzzanat jelentkezik, fájdalmat érzünk vagy belázasodunk, forduljunk orvoshoz, mert szükség lehet antibiotikum kúrára.
Borsmenta tea
Használjuk: gyomorfájás, emésztési zavar ellen.
Hogyan működik: a borsmenta levelében található olaj nyugtatólag hat az emésztőrendszer izmaira, megkönnyíti a gázok távozását és enyhíti a gyomorrontást. Kerüljük a borsmenta teát, ha a panaszokat reflux okozza, ezt a mellkasban tapasztalható, égő, savas érzésről fogjuk tudni.
Tipp: legjobb, ha friss levelekből főzzük a teát. Forrásban lévő vízbe tegyük, de ne forraljuk túl sokáig. Fedő alatt hagyjuk hűlni néhány percig.
Húspuhító
Használjuk: méhcsípésre, nem mérgező pókok csípésére.
Hogyan működik: a húspuhítóban megtalálható a papain nevű enzim, ami lebontja a fehérjéket. Ugyanakkor ezek az enzimek a méreganyagok lebontására is képesek, melyeket a rovarok, pókok csípései juttatnak a bőrbe, valamint megszüntetik a viszketést is. A húspuhítót az ártalmatlan rovarok csípéseinek kezeléséhez használhatjuk, de ha a csípés után légzési nehézség, hányinger, hasgörcs jelentkezik, ne próbálkozzunk házi praktikákkal, azonnal forduljunk orvoshoz!
Tipp: keverjünk össze egy kevés húspuhítót vízzel, hogy egy viszonylag sűrű, kenhető masszát kapjunk. Tegyük a csípésre és hagyjuk rajta 10-15 percig, majd meleg vízzel mossuk le.
Zabpehely
Használjuk: ekcéma, csalánkiütés, napégés kezeléséhez.
Hogyan működik: a zabphelyeben lévő fitokemikáliák gyulladásgátló hatással rendelkeznek, melyek áldásosak a gyulladt, viszkető bőr számára. A legtöbb orvos a gyógyszertárakban kapható, kolloid állagú zabpelyhet javasolja, de tulajdonképpen bármilyen ízesítetlen zabpehely megfelel.
Tipp: daráljuk finom porrá egy csésze zabpelyhet, majd oldjuk fel egy pohár vízben. Az oldatot öntsük bele egy kád meleg vízbe és áztassuk benne magunkat 15 percig. Ha zab kolloidot vásárolunk, egyszerűen csak szórjuk bele a vízbe és merüljünk el!
Mandula
Használjuk: migrén, erős fejfájás enyhítésére.
Hogyan működik: ahelyett, hogy egyből a fájdalomcsillapítóért nyúlnánk, rágcsáljunk el nagyobb mennyiségben mandulát. Fájdalomcsökkentő hatását a szalicin nevű hatóanyagának köszönheti. Egy-két marékkal együnk meg belőle már akkor, amikor a fájdalom kezdetét érezzük.
Tipp: a mandula még azoknál is beválhat, akik visszatérő migréntől szenvednek.