Megoldás a jelzáloghitelre?
hirdetés
Sajnos hazánkban nagyon sok mindenkit átvertek a bankok. Az akkoriban még jónak tűnő kölcsön kilábalhatatlan tartozássá nőtte ki magát. Nem ritkák az olyan esetek sem, mikor a kölcsön kifizetése érdekében vettek fel kölcsönt. A kamat és a sok elmaradt törlesztés egyre inkább duzzasztották egymást. Az infláció miatt sokkal többet kell kifizetni, mint amennyiről a megállapodás szólt. Bizonyára mindenkinek rémlenek a pár évvel ezelőtti TV reklámok, a „nagy kockázat, nagy haszon” és hasonló szlogenek. Jó duma volt, sokan szerencsét próbáltak és a legtöbben pórul is jártak. A kormány már egy ideje próbál bizonyos intézkedéseket tenni, melyekkel az adóság csapádba esett embereken próbál segíteni. Ilyen a magáncsőd eljárás, aminek az előnyeiről és a hátrányairól olvashatsz az alábbi cikkben.
Mielőtt belevágsz jól gondold át. Ha a hónap közepétől kirakhatnak a lakásból, akkor igénybe veheted ezt a szolgáltatást. Tudnod kell, hogy ezzel együtt kapsz egy magánfelügyelőt, aki akár 7 évig és figyelheti a pénzügyeidet. Ez rosszabb mint amilyenre gondolsz: nagyon nagy hatást gyakorolnak a kiadásaidra, mondhatni megszabják mire és mennyit költhetsz. Ha van olyan bevételed, amiről nincs papírod, akkor akár még büntetőeljárás alá is helyezhetnek. Szeptember 1-jétől azok a személyek jelenthetnek magáncsődöt, akiknek a bank felmondta a jelzáloghitel-szerződést és az ingatlan elkobzása már végrehajtás alatt áll. Aki el van maradva a rezsivel, annak várnia kell még egy évet. Sajnos egy nagyobb kihagyás után a bankok ismét rátehetik a kezüket az ingatlanokra, a csődvédelem viszont gátat szabhat ennek.
hirdetés
Lényegében ez a magáncsőd egy új intézmény. Azoknak ad védelmet, akik fizetésképtelenné váltak. Fontos: csak az csatlakozhat, aki fizetőképes. Egy becslés szerint egy 10 milliós jelzálog-hitelre havi 300 ezer forint bevételt szükséges, hogy minden stabilan menjen. Azokat akik megkapják ezt a védelmet, nem lehet kilakoltatni és az alapvető közszolgálati szerződéseket nem mondhatják fel az intézmények (pl. nem kapcsolják le az áramot). A kormány hivatalokban elérhető válik a Családi Csődvédelem Szolgálat. Mindenki kap magának egy vagyonfelügyelőt, aki az adósságrendezésig figyelni fogja az illetékesek pénzügyeit. Az eljárás előtt a család minden bevételét be kell vallja, ezekről papírt kell hozzon (fizetés mellett például a gyerekpénz is). Amellett a vagyonfelügyelő figyelni fogja a pénz mozgását, két havonta jelentést is kell vinni. Egy olyan számlát is nyitni kell, ahova a készpénzbevételeket kell átutalni, mert erről fog történni az adósság törlesztése. A dolog hátoldala, hogy erről a számláról csakis kizárólag a vagyonfelügyelő engedélyével költhet. A rezsire pedig még egy külön számlát kell nyitni és ennek a forgalmáról is tájékoztatni kell a szolgálatot két havonta. Meg van szabva, hogy mennyit lehet kéthavonta költeni. Egy négyfős család napi 950 forintot, egy háromfős napi 1425-t. A nagyobb kiadások előtt tájékoztatni kell a vagyonfelügyelőt és meg kell vele beszélni hogy mit és hogy lehet tenni. Könnyen megtörténhet az is, hogy rosszabb lakást fog kapni, rosszabb környéken.
Az eljárást minden esetben az adós kell elindítsa. Azok jogosultak rá, akiknek 2 és 60 millió közötti tartozásuk van, illetve 500 ezres elmaradásuk. Ha a vagyon kétszerese a tartozásnak, akkor nem lehet részt venni az eljárásban. A vagyonba beleszámít az adósok 5 évre előre remélt bevétele (fizetése) is. Előny, hogy idővel elengedhetik az adósság akár felét is. Való igaz, hogy sokat kell nyomorogni, de sikerülhet kilábalni az adóság csapdájából.