A router optimális elhelyezése
hirdetés
Első lépésben a router megfelelő elhelyezéséről kell gondoskodnunk, majd kiválasztanunk egy zavartalan csatornát.
A környezetünkben lévő routerek adatforgalma számunkra hasztalan, gyakorlatilag zajforrásként jelennek meg. A feladatunk az, hogy szabad, zavartalan, esetleg a legkevésbé terhelt csatornát megtaláljuk. Hogy éppen milyen a szerencsénk, azt a DVD mellékletünkön is elhelyezett inSSIDerprogrammal ellenőrizhetjük, tipikusan annak 2,4 GHz Channels füle alatt. Azt a csatornát válasszuk, amelyen nem hallható a szomszédos hálózatok által keltett zaj, azaz a mi adásunk sehol ne érintkezzen más csatornáéval. Ha routerünk és a klienseink is kezelik, választhatunk 5 GHz-es csatornát (is), amelyek zavartalansága miatt is nagyobb az elérhető sebesség, kevesebb az interferencia, még ha nem is lőhető vele át annyi fal és födém, mint 2,4 GHz-en.
hirdetés
A kliensek adatforgalma akkor lesz a lehető legnagyobb, ha mindegyik közvetlenül tud a routerre kapcsolódni, ezért egyértelmű, hogy a routert a lakás közepén fogjuk elhelyezni. Erre sajnos nem minden esetben van lehetőség, de meglátjuk, néha még előnyös is lehet (lásd később)! A magasabban elhelyezett router jele messzebbről fogható, hiszen nem kell áthaladnia az erősségét csökkentő bútorokon és más akadályokon - szekrény, tv, PC mögé ezért ne tegyük!
Problémás eszközök kezelése
Kezdjük a mérést a routertől legtávolabb lévő eszköznél, illetve annál, amelyikhez a legtöbb falon és födémen kell a jelnek áthaladnia. Ha az antenna helye változtatható, például hosszú vezetékkel csatlakozik a számítógéphez, megpróbálhatjuk feljebb emelni azt a jobb vétel érdekében.
A router igazítása
A routerek túlnyomó többségén dipól, azaz körkörösen adó antenna vagy antennarendszer van. Utóbbit a kép szerint beállítva kapjuk a lehelő legnagyobb lefedettséget. A gyenge jelű kliens a középső antennának felezőmerőlegesére essen, ez lesz méréseink során a kiindulási pont. A két szélső antenna a M1MO használatában segít, ezek relatív helyzete lesz majd döntő beállításkor.
A kapcsolat javítása
Hiába a legjobb technológiák, szerencsétlen környezetben (pl. hűtők, kapcsolószekrények, vastag falak) ezek hatásossága is csökken. A visszaverődő jelek interferenciája hol akadályozza, hol segilí a vételt, ezért az adó és vevő helyzetét egyszerre érdemes beállítani. A routert apró lépésekben, centiméterenként tegyük odébb, illetve forgassuk el. A kliensen ne változtassunk semmit, de figyeljük az inSSIDer által adott állagos jelerősséget. A dB-(decibel-) skálán a nagyobb a jobb. A zavaró hatásokkal, más hálózatok forgalmával is számolva használhatjuk az adatátviteli sebességet mérő JPerf programot, amely a kliens és a LAN-ra kapcsolt PC között tud sebességet mérni.
Erős router kiválasztása
Egy újabb, N-es routerrel jellemzően nagyobb adatátviteli sebességet érhetünk el G-s üzemmódban is, de nem azért, mert a rádiója erősebben sugározna: csupán a MIMO, amely csak kevés G-s (Super G-s) routerben található meg, sokat segít abban, hogy a távolabbi eszközök is térerőhöz juthassanak.
Noha a régi és igen népszerű Linksys WRT-54G sebessége ma már szerény, egy adott terület lefedésére még mindig jól használható, hiszen hála a DD-WRT firmware-nek, a rádió adóteljesítménye tetszés szerint beállítható.
Biztonságos kapcsolat
Tény, hogy ha a régi, 54 Mbites routerek ismerik is a WPA2-t, igen gyakran ennek alkalmazását 60-80 százalékos sebességcsökkenéssel viszonozzák. Hogy ezek mennyire alkalmasak a nagy terhelések elviselésére, azt a nagyon jó smallnetbuilder. com/wireless/old-wireless-charts oldalon megtudhatjuk.
Képek: innov8tiv.com, tp-link.com