Filmajánló: Saul fia
hirdetés
Nemes Jeles László drámája rákerült a 9 legjobb idegen nyelvű film szűkített listájára. Innen már csak egy lépés a végső Oscar-jelöltség. A Saul fia a Mustang című francia, a Legújabb testamentum című belga, az El abrazo de la serpiente (A kígyó ölelése) című kolumbiai, a Krigen (Háború) című dán, a The Fencer (A vívó) című finn, az Im Labyrinth des Schweigens (A hallgatás labirintusában) című német, a Viva című ír és a Theeb című jordániai filmmel van versenyben az Oscar-jelölésért.
A magyar filmek közül legutóbb - 2013-ban - Szász János A nagy füzet című filmje szerepelt a kilences listán, a legjobb idegen nyelvű filmek kategóriájának végső jelöltjei közé azonban végül nem került be. Magyar játékfilm legutóbb 1989-ben szerepelt az öt jelölt sorában, Szabó István Hanussen című alkotása.
hirdetés
A Saul fia Nemes Jeles László 2015-ös, Golden Globe-díjra jelölt színes magyar filmdrámája. Az alkotás meghívást kapott a2015-ös cannes-i fesztivál hivatalos válogatásába, ahol – egyéb más díjak mellett – elnyerte a fesztivál nagydíját.
„A holokausztfilm cselekménye Auschwitz-Birkenauban játszódik 1944. október elején. Elképzelt főhőse, Saul Ausländer magyar zsidó rab két napját mutatja be, aki az egyik krematórium sonderkommandójának tagja. A tábor többi tagjától hermetikusan elzárt, saját kivégzésüket is minden pillanatban váró munkások csoportját a nácik arra kényszerítik, hogy részt vegyenek a tömeges megsemmisítés áldozatainak elégetésében és hamvaik szétszórásában. Saul az egyik halott gyermekben saját fiát véli felismerni, és elhatározza, hogy megkísérli a lehetetlent: megmenti a gyermek testét az elhamvasztástól, és felveszi a kapcsolatot egy rabbival, akivel együtt titokban eltemetheti. Közben, tervezett megsemmisítésük hírére a sonderkommando tagjai fellázadnak, lerombolják a krematóriumot, ám Saul elfordulva a többiektől és szándékuktól, csak azzal törődik, hogy tervét végrehajtsa és fiának, akiről életében nem tudott gondoskodni, megadja a végtisztességet”.
A film igazi különlegességnek számít a magyar filmiparban és már bejárta a világot. A holokauszttal szokatlan megvilágításban foglalkozó film rendezője Nemes Jeles László 2011-ben öt hónapot töltött a francia fővárosban, Párizsban, a Cannes-i filmfesztivál keretén belül működő filmes alapítvány, a Cinéfondation Rezidencia elnevezésű ösztöndíj programjában, amelyben magyar felmenőkkel rendelkező Clara Royer francia írónő közreműködésével fejleszthette filmötletét, és elkészítse a forgatókönyvet. A film akkor még tervezett főszereplője, Saul Kaminski neve után az S.K. munkacímet viselte.
A filmterv 2012 nyarán, a szarajevói filmfesztiválon Living Pictures díjban részesült. A forgatókönyv végleges verziójának elkészítését a Magyar Nemzeti Filmalap anyagi és szakmai támogatásban részesítette, a film leforgatásához és utómunkálataihoz összesen 310,6 millió forinttal járult hozzá.
A filmet a magyar készítőkön kívül több nemzetközi alkotó is jegyzi, a magyar főszereplők mellett, német, lengyel, amerikai és izraeli színészek játsszák a főbb szerepeket.
Forrás
Képek: coversclub.cc és budapest.lecool.com