Így ünneplik a húsvétot
hirdetés
Meglehetősen sokszínű a világunk és ez természetesen nagyon sok dologban tud megnyilvánulni, például a tradíciókban is. Például a húsvéti ünnepeket megannyi keresztény országokban ünneplik, viszont sok esetben csak az ünnep okai ugyanazok a hagyományok és szokások már meglehetősen tudnak különbözni.
A cikk további szakaszában megtudhatjuk, hogy a körülöttünk lévő világ, országok milyen sajátos módon ünneplik.
hirdetés
Finnország: A húsvéti ünnepek ott meglehetősen konzervatívak szoktak lenni, ugyanis például a nagyhetet is csendes hétnek nevezik. A Nagypénteket is sokkal szigorúbban veszik, mint mi, ugyanis gyászruhát vesznek fel, nem gyújtanak tüzet és nem is érintkeznek ismerősökkel, illetve másokkal sem. A böjt terén is valamivel szigorúbbak, mint mi és csupán csak a naplemente után étkeznek. A gyerekek azonban itt sem panaszkodhatnak, mivel húsvét reggelén jelmezbe öltöznek, az arcukat pedig korommal kenik be és seprűkkel a kezükben vándorolnak házról házra.
Németország: Szokás szerint itt nagypénteken letakarják a kereszteket. Itt is komolyan veszik a böjtöt, amely szombat estig szokott tartani, viszont már vasárnap a családi ebéden feltűnnek a piros tojások, illetve a bárány alakú torták is. A kertben évről évre akadnak olyan helyek, ahova érdeme elrejteni a húsvéti tojásokat, süteményeket, a gyerekek pedig természetesen élvezni szokták a keresgélést. Továbbá húsvéti máglyát is szokás rakni, ilyenkor ugyanis elégetik a karácsonyfákat, ezzel búcsúznak a téltől és köszöntik a tavaszt.
Szicília: A tradícióknak itt is komoly szerepük van, hiszen a kisvárásokban a fiatalok körbehordozzák Jézus és a tizenkét apostolnak a szobrait. Húsvét vasárnapján pedig el szokták játszani a feltámadási jelenetet, mégpedig délben a templom előtt. A jelenet középpontja szokott lenni, amikor Mária lefátyolozva megjelenik, az apostolok később pedig elmondják neki, hogy feltámadt a Jézus Krisztus, ekkor pedig ledobja a fátylat.
Svédország: Saját jellegzetes húsvéti jelképük is van, mégpedig a húsvéti virgács. Ezt nyírfagalyakkal és tollakkal szoktak díszíteni. A gyerekek itt is örülhetnek ugyanis papírtojásokat kapnak, amibe cukorkákat rejtenek. Továbbá az sem ritka, hogy beöltöznek boszorkánynak és kopogtatnak a szomszédhoz nagycsütörtökön vagy húsvét előestéjén. Ha sikerült átadniuk a húsvéti levelet, akkor cserébe kapnak édességet, illetve gyümölcsöt.
Wales: Nagypénteken a városok úgymond kihalnak, ugyanis az emberek ilyenkor mindenféle tevékenységet abbahagynak, az utcákon nem is lehet embereket találni, még lovasokat is ritkán. Templomba sem akárhogy mennek, ezt mezítláb teszik meg, mivel elmondásuk szerint így nem zavarják meg a földet, amely befogadta Jézus Krisztusnak a szent testét. Régebben itt még szokás volt a Jézus fekvőhelyének is az elkészítése. Ekkor nádat gyűjtöttek össze, majd a gyerekek emberi alakot szőttek belőle. Az emberi alak jelképezte Jézust, a bábut feltették egy fakeresztre és utána egy csendes legelőre vitték, hogy békében nyugodjon.
Amerikai Egyesült Államok: Nem nagyon büszkélkedhet olyan különleges tradíciókkal, mint sok más ország. Itt ugyanis még locsolkodni sem szokás, csupán az ajándékozás, viszont mind a fiúk, mind a lányok kapnak. Általában a kisebb gyerekeknek a lányok eldugják a tojást, viszont a nagyobbak már egy kosárkába kapják meg az ajándékot. Továbbá a lakást szokták még feldíszíteni színes tojásokkal.
Lengyelország: Ilyenkor jó dolguk van a férfiaknak, ugyanis nem szabad semmilyen házimunkát végezzenek, mivel a babona szerint, ha segítenek, a bajuszuk belelóg a kenyérbe, amelynek ezért nem fog megkelni a tésztája. A templomi szentelésre nagyszombaton a családok kis kosarakban viszik a sonkát, kolbászt, kenyeret, festett tojásokat és egyéb süteményeket. A kosár tartalmát, otthon a vasárnapi mise után fogyasztják el. Mielőtt azonban nekilátnak a reggeli lakmározásnak mindenki jókívánságokat mond, és a tojásokat odaadják egymásnak.