Ismét hódít Mickey
hirdetés
A '90-es évek divatjának újra megjelenésével ismét találkozhatunk az utcákon Mickey és Minnie egérrel, Donald kacsával, Goofy-val, Looney Tunes szereplőkkel és más, gyermekkorunkra jellemző figurákkal. De tudjuk, ők honnan származnak és mire voltak hivatottak, mielőtt elvarázsoltak minket?
Walter Elias Disney 1901. december 5.-én született az Egyesült Államokbeli Illionis Chicagojában, kanadai édesapa és amerikai édesanya negyedik gyermekeként. Születése után röviddel azonban a család elköltözött Missouri, majd Kansas államba, itt kezdte megy Walt egyetemi tanulmányait. Érzelmileg nem kötődött sok emberhez, csupán házasságát követően feleségéhez és gyermekeihez.
hirdetés
Mickey egér Walt Disney teremtménye, aki mára legalább annyira azonosítható az amerikai kultúrával, mint maga a csillagos-sávos zászló. Mickey eleinte gonosz figura volt, aki macskákat és nőket kínzott, később viszont kedvesebb, kerekebb alakot és jellemet kapott.
Kevesen tudják azonban Disney legismertebb és legközkedveltebb figurájáról, hogy a második világháború ideje alatt sokkal inkább propaganda terjesztő, mintsem szórakoztató szerepet kapott. Bár leginkább Donald kacsa jelent meg és főleg a náci Németországban. Rajta csattant az elvakult Hitler-imádat és a náci követelményeknek való maximális megfelelési kényszer. Ezeket a filmeket az amerikai kormánnyal kötött szerződések következtében alkotta Disney akkor már ismert és elismert stúdiója.
A leghíresebb alkotásban Donald kacsa azt álmodja, hogy a hitleri Németországban van, ahol mindenki jobb karján ott virít a horogkeresztes karszalag, percenként lendülnek a jobb karok "Heil Hitler!" felkiáltással és még a felhők is horogkereszt alakúak. Donald a rémálomból felébredve puha ágyban találja magát amerikai zászló mintás pizsamában és a Szabadság szobor kicsinyített másával a szoba ablakában.
Minnie egér, mint háziasszony a rádióból kapta a tájékoztatást: ne pazarolja a háztartási olajat és ne is adja Plútó kutyának, hanem adja le hivatalos gyűjtőhelyeken, hogy abból a fegyvergyárban bomba és rakéta készülhessen.
Ilyen és ehhez hasonló propaganda részei voltak Disney kedves, szeretni való figurái. De másokat sem kíméltek az 1940-es évek: Tapsi Hapsi és Dodó kacsa ugyanígy részt vettek az amerikai lakosság véleménybefolyásolásának gépezetében.