Legyőzhetetlen pókerprogram
hirdetés
Napjainkban mondhatni, hogy minden a pénz körül forog, ezt pedig talán az a tény is még jobban alá tudja támasztani, hogy a pénzzel már játszunk is. Itt mi most a kaszinókra, pókerversenyekre, játékgépekre gondolunk első sorban. Nyilván nem sorolhatóak ezek minden szempontból egy kategóriába, hiszen például a játékgépek esetében a szerencsefaktor hatalmas, a pókerben pedig nagy mértékben lehet növelni a nyerési esélyeket a tapasztalattal, illetve úgymond az emberi tényezővel.
Ha már ebbe a témába belefolytunk, akkor mindenképpen meg kell említenünk a Las Vegasban lévő kaszinókat is, hiszen elképesztő létesítmények várják az embert, hogy úgymond felhőtlen szórakozásban legyen részünk. Ugyanakkor ezzel kapcsolatban Frank Sinatranak van egy elhíresült mondása, mégpedig: „Las Vegas az a hely, ahol a pénz tényleg tud beszélni. Azt mondja: viszlát.” Nos, van benne valami, ugye? Visszatérve a pókerhez, már hazánkban is egyre népszerűbb, illetve világszerte is. A játéknak ugye a lényege a tét, és hát minek is lehetne tétje, értéke, ha nem magának a pénznek, illetve az ennek megfelelő értékű zsetonoknak. Eszméletlen sokat lehet vele nyerni, de ugyanakkor nagyon fontos a hidegfej is, hiszen nagyon amilyen könnyen nyerni lehet ugyanolyan könnyen lehet veszteni is hatalmas összegeket. Sőt, szükséges a pontosítás, hiszen gyakran meglehetősen nehéz megnyerni x összeget, amíg elveszteni lényegesen könnyebb. Mi azért őszinték leszünk és eláruljuk, hogy egyébként mi is kedveljük a pókert, persze csak amatőr szinten. Ezzel kapcsolatban pedig egy érdekes hírrel tudunk szolgálni.
hirdetés
Kanadai kutatók egy olyan pókerprogramot fejlesztettek ki, amelyik legyőzhetetlen. A programnak az algoritmusa ugyanis úgy tudja játszani a Texas Hold’em játékot, amely egyébként a pókernek az egyik legnépszerűbb, ha nem a legnépszerűbb fajtája, hogy soha nem követ el hibát. Ugyanakkor azt állítják, hogy a stratégia szinte tökéletes, amelyet akár hasznosítani lehet különböző biztonsági berendezések esetében. Állítólag egy egész emberöltő alatt sem lehetne túljárni a programnak az eszén. Egyébként pedig a neten ki lehet próbálni az algoritmust.
Már meglehetősen rég óta foglalkoznak a tudósok mesterséges intelligenciával, amelynek során több olyan számítógépes programot terveztek, amely jobb stratégiát dolgozott ki, mint maga a legjobb emberi játékos. Például egy gép 1997-ben legyőzte Gary Kaszparov sakkvilágbajnokot. A program neve egyébként IBM Deep Blue volt. Hozzátartozik az igazsághoz azonban, hogy ezeket a győzelmeket, úgymond tökéletes informált játékokban aratták, ez annyit jelent, hogy mindegyik játékos tud mindent arról, ami a játszmában a döntéshozatal előtt történt.
A póker világa viszont egy kicsit más, hiszen itt nem tudhatják, hogy az ellenfeleknek milyen lapjai vannak. Ezért is érdekes a legyőzhetetlen pókerprogram, hiszen az előbb említett információnak a hiányában is tud funkcionálni sikeresen. Ezt lényegében öntanítással tudja kiküszöbölni, hiszen két hónapon keresztül pókerezett, ez alatt az idő alatt pedig sok milliárd játszmát játszott végig. Úgy tervezték, hogy rögzítse az összes olyan játszmát, amely nem az optimális eredményhez vezetett, magyarán a vesztes játszmákat. Michael Bowling, az Albertai Egyetem dolgozója, illetve a kutatás vezetője a következőt nyilatkozta: „Modellünk két hónapon át pókerezett, minden másodpercben leosztások milliárdjait játszotta le, többet, mint amennyit az egész emberiség le tudna játszani, tehát bizonyos értelemben nem meglepő, hogy kialakította a tökéletes stratégiát.”