Meglepő tények és történetek a tengeri fosztogatókról
hirdetés
A kalózkodás, vagyis a tengeri rablás a kereskedelemmel egyidős: a mások vagyontárgyainak elvétele az egyik legjövedelmezőbb szakmák egyikének számított mindig a történelem során. Nézzük, hogy kik is voltak a legrettegettebb kalózok, milyen értékben zsákmányoltak, mennyi idősek voltak és átlagosan hány évig tartott karrierjük.
A tengeri rablás és a kalózok jelenléte a kereskedelem létezése óta meghatározta a part menti települések életét. A tengeri útonállók átlagosan 31 méter hosszú kalózhajóikkal járták a partvidéket a nagy zsákmány reményében. Nagyjából az 1690 - 1730 közötti években élték aranykorukat: sikereiket és életüket rengeteg könyv és film is feldolgozta. A Fekete vitorlák filmsorozat új, 3. évadában a Paramount Channel műsorán, a Karib-tenger vidékén élt leghíresebb fosztogatók is megjelennek: Charles Vane, Jack Rackham, Benjamin Hornigold, Anne Bonny és Edward Teach, azaz Feketeszakáll is.
hirdetés
Benjamin Hornigold kapitány arról lett híres, hogy a később legendássá és rettegetté vált Feketeszakáll alatta szolgált először. Később Hornigold kegyelmet kapott azzal a feltétellel, hogy kalóztársait kézre keríti: Teach-et és Charles Vane-t is üldözőbe vette többek között. Jack Rackham, aki először Charles Vane kalózkapitány navigátoraként szolgált, azzal vívott ki hírnevet magának, hogy női kalózokat is alkalmazott: többek között Anne Bonny-t is. A tüzes vörös hajú kalóznő lázadozó, vakmerő és nehezen kezelhető természetű volt, rettegésben tartotta a partvidéket. Féllábú kalózkapitányával esett szerelembe, és gyermekük is született. A legendák szerint azonban kalóztársnőjével, Mary Read-del is sokat romantikázott, amivel sikerült kivívnia Rackham féltékenységét. A szerelmi háromszög azonban nem tartott sokáig: egy csatát követően - ahol a két kalóznő vitézül harcolt, a férfiak pedig a hajó mélyére rejtőztek-, Rackham-et 1721-ben kivégezték. Anne és Mary is csak úgy kerülhette el a büntetést, hogy azt vallották, hogy gyermeket várnak. Anne Bonny-nak sikerült is a terv: állítólag tisztes öregkort ért meg.
Hogy miért vállalták mégis a tengeri útonállók a halálos veszélyt, az üldözöttséget és a fosztogató életmódot ahelyett, hogy letelepedtek volna, családot alapítanak, és tisztes foglalkozásból tartják el magukat? Természetesen a busás jövedelemért! Habár a kalózok átlagéletkora mindösszesen 23 év volt, és a fiatalok karrierje átlagosan csak nagyon rövid ideig, durván 2 évig tartott, de a hatalmas összegű zsákmány mégis egész életre kárpótolta őket a kockázatért és jólétet jelentett (persze amennyiben sikerült túlélniük a kalózkodás éveit). A legnagyobb kalózzsákmányok 10-es toplistáját a 37,5 milliárd forintos szerzemény vezeti, és ismerős neveket is találhatunk a legjobb tíz között: 3. helyen Edward Feketeszakáll Teach-et 3,8 milliárd forintnak megfelelő szerzeményével, 8. helyen Charles Vane-t 721 millió forint és 10. helyen Jack Rackham-et 432 millió forint értékű zsákmányával.
Szöveg: Red Lemon Media
Képek: filmkatalogus.hu és origo.hu