A masszázs régóta hasznos
hirdetés
Az emberiség történetével egyidős, a legősibb kezelési módszer. A kéz az ember legrégibb munkaeszköze, mellyel a fájdalmas testrészeiket nyomkodva, gyúrva, simogatva alkalmazták, s ezzel a fájdalmat csökkentették. A föld minden természeti népe alkalmazza a masszázst, főleg fáradtság esetén, rándulások gyógyítására, fájdalomcsillapításra, utókezelésre, sőt akár a szülés gyorsítására is.
A különböző kultúráknak megfelelően valódi masszázsrendszerek alakultak ki. Az ösztönös fogásokat a történelem előtti idők embere is alkalmazta, később talán tudatosan finomította.
hirdetés
Mivel a masszírozást legtöbbször a betegséget előidéző démonok, szellemek kiűzésével hozták összefüggésbe, ezért „gyógyító embernek" tartották azt, aki masszírozott. Természetfölötti tulajdonságokkal ruházták fel. Az ősi germánoknál javasasszonyok masszíroztak oly módon, hogy kezükbe követ, vagy bogarat tettek. A tenyérbe fogott eszközről azt tartották, hogy azok átveszik a beteg panaszait, ezekbe száll át a betegség. A masszírozás minden kétséget kizáróan a legrégibb kezelési módok közé tartozik. Ösztönös művelet, melyet őseink is alkalmaztak a testi fájdalmaik megszüntetésére simogató, nyomkodó mozdulatokkal. Az emberiség gyógyító eljárásainak egyik legősibb módja a masszázs.
A masszázs mechanikai tevékenység, része a mechanoterápiának. A test szöveteinek kézzel történő megdolgozása. A test felületén, meghatározott fogásokkal, a fogások meghatározott sorrendjében, kezelési céllal alkalmazott mechanikai inger, melyre a kialakuló válaszreakció a fizikális gyógyhatás. Ezt a módszeres, rendezett, adagolt erejű fogássorozatot képzett masszőr végezheti. A masszázs, mint természetes energiát felhasználó eljárás, a fizioterápia része, ezen belül a mechanoterápia passzív ága, míg az aktív mechanoterápia a gyógytorna.
Különféle masszázstechnikák léteznek, néhányat leírunk ezekből. A thai masszázs talán a legismertebb keleti masszázsfajta, melynek nem titkolt célja, hogy szabadjára engedje a felgyülemlett energiákat, és biztosítsa azok folyamatos keringését a testben belül. emellett a befásult izmokra is jótékony hatással vannak, hiszen oldják, így lazítva a kötöttségeket, mely segít rugalmassá válni. Ezt különféle nyomásokkal, hajlításokkal érik el. A masszőr nem csak az ujjait, de a térdét és könyökeit is használja ilyenkor. Elmét is stimulálja e masszázs hatása, beindítja a méregtelenítést. Az általános svéd masszázs Az egész testre kiterjedő masszázskezelést általános masszázsnak nevezzük. Ez általános, frissítő jellegű, inkább felületes hatása van. A kezeléshez szükséges feltételeket biztosítani kell. Éhgyomorra és teli gyomorra nem célszerű elvégezni a kezelést. A masszázskezelés előtt igen jó hatású lehet egy meleg fürdőkezelés, ami hozzájárul az izomzat ellazításához. Az általános masszázs kezelés alkalmával a test teljes területét meghatározott fogásokkal és sorrendben dolgozzuk át. A kezelés időtartama 45-50 perc. A kezelés javasolt ideges fáradtság, izomfáradtság, gyengeség esetén, azonban ilyen esetekben a kezelés rövidített változatát, 20-30 perces kezelést végezhetünk. Akár naponta is elvégezhető a kezelés.
A japán eredetű technika a Siacu masszázs ennek során a masszőrök az ujjaikkal nyomkodják testünket. Itt is a szabad energiaáramlás a legfontosabb, mivel a japán gondolkodás szerint az energia megrekedése okozza a fizikai valamint a szervi gondokat. Alkalmazása nagyon jó az izomfájdalmak kezelésére, így mozgásszervi problémák esetén is remek.
A víz alatti vízsugármasszázsról is ejtsünk egy pár szót. Az erre a célra készített kádban történik, ennek során víz alatti sugármasszázzsal kezelik a beteget. A kezelés hatását elősegíti az, hogy a beteg izomzata a meleg vízben ellazul, valamint a vízben fekvő test súlycsökkenése megkönnyíti a test mindenféle mozgását.