Finom illóolajokkal a szépségért!
hirdetés
Az illóolajokat már az ókor óta tartjuk számon, mint egészségünkre jótékonyan ható, kellemes és természetes szereket. Ez a terápiát másként aromaterápiának is nevezik. Hogy mi is ez?
Az aromaterápia kifejezés gyógymódot jelöl, egészen pontosan a közönséges nevükön illóolajakként vagy olajkivonatként számon tartott aromák segítségével történő terápiát. Ezeket az anyagokat fajtától függően a következő három fő eljárás segítségével vonják ki a növények különböző részeiből: gőzlepárlás, sajtolás, és oldószeres kivonatkészítés által. Az első és egyben a legelterjedtebb eljárás során akár belsőleg is alkalmazható illóolajakra teszünk szert, a második eljárással legfőképpen citrusfélékből nyerünk olajat, és végül a harmadik eljárást a gőzáramban zajló lepárlást rosszul viselő növényeknél és a gyengébb minőségű kivonat készítésénél alkalmazzuk. Vannak olyan olajok, amelyek egészségünkre vannak gyógyhatással, de vannak olyan olajak, amelyek a szépségiparban is elterjedtekké váltak. Biztosan nem hallottuk még ezekről részletesen, de
hirdetés
Izsóp
Az izsóp számunkra biztosan nem ismerté, de jótékony hatásait mindenki szeretné élvezni. Maga a növény mintegy egy méteres magasságot elérő kis cserje. A Földközi-tenger medencéjében és az ázsiai kontinensen egyaránt őshonos. A zsidóság szent növénye volt az ókorban az izsóp, mint arról számtalan ótestamentumi utalás tájékoztat. Köptető tulajdonsága elég közismert, jó szolgálatot tesz minden egyes légzőszervi megbetegedés esetén, különösen a krónikus és akut hörghurut gyógykezelésekor. A benne előforduló marrubin nevű anyag valóban kiváló nyákoldó.
Az izsóp főbb alkalmazási területei is ismertek. A légfrissítésben nagyot alakít, baktériumölő képességénél fogva az izsóp olaja jól tisztítja a betegszobát, kórtermek levegőjét.
A szépségápolásban sem lehet rá panasz. A bőrbetegségek közt találjuk az ajakherpeszt és a nemi szerveken előforduló herpeszt. Ennek leküzdésében segít az izsópból készített kenőcs. Ehhez szükséges 1 kanál sűrű mézben 1 csepp izsóp, 1 csepp citromfű és 2 csepp teafaolajt elkeverünk az érintett felületre és vonjuk be steril gézlappal. Ezt a műveletet naponta kétszer végezzük el. A Herpes genitális betegségben szenvedők a fenti olajokat ülőfürdő vízébe cseppentsék és így fürödjenek meg.
Kamilla és a ráncok
A kamilla több mint 4000 éve ismert növényünk, jól ismert és nevezetes például a kamazulen hegszövetképző, sebösszehúzó és gyulladáscsökkentő tulajdonsága. Az ókori egyiptomiak Rá napistennek áldozták és szent növényként tekintettek rá, de a régebbi arab orvosok az idegzsába s a reumatikus betegségek kezelésére alkalmazták. A kamilla elnevezés a görög khamáileon szóból ered, ennek az a jelentése, hogy a „földi alma”, így utaltak a virágja érett alma aromájára. Érdekesség, hogy egy liternyi kamilla olajat mintegy 350 kg virágból nyerhetünk ki.
A szépségiparban is gyakran használják, de a gyógyászatban és a bőrgyógyászatban is. Az apró ráncainkat eltüntethetjük vele az arcunkról egy házi készítésű éjszakai krém segítségével. 10 ml jojobaolajba keverjünk 4 csepp kamillaolajat, 8 csepp rózsaolajat, 4 csepp narancsvirág, narancs, vagy mandarinolajat. Néhány cseppnyit tegyünk az arc érintett területére és lágyan masszírozzuk bele, míg be nem szívódik teljesen. Az eredmény nem azonnali, ám mintegy egy hónap elteltével minden bizonnyal javulás lesz tapasztalható. Ezenfelül ez a keverék elernyesztően is hat, és ezáltal jobban fogunk pihenni, aludni is.