Fitneszprogram lustálkodóknak
hirdetés
A téli hónapokban olykor még az elszánt sportolók lelkesedése is alábbhagyhat, nem beszélve azokról, akik szívesebben lustálkodnak a meleg szobában, míg a többiek az edzőteremben „gyötrik magukat". Cikkünkben olyan hasznos tippeket és gyakorlatokat osztunk meg, amelyek a megrögzött otthonülőknek is kedvet csinálhatnak a mozgáshoz.
A szakértők szerint a rendszeres edzésnek és a helyes táplálkozásnak egész évben szezonja van, már csak azért is, mert nem sok jóra számíthat az, aki csak kampányszerűen figyel oda a testére. Aki télen sem tétlenkedik, annak nem kell attól tartania, hogy észrevétlenül felszed néhány plusz kilót, amitől a legtöbben majd a bikiniszezon közeledtével próbálnak szabadulni, többnyire egészségtelen villámdiétákkal. Most még nem késő munkához látni, ha azt szeretnénk, hogy tavaszra-nyárra formába lendüljünk, ós az elért eredményt - az okosan felépített programnak ós a kitartásnak köszönhetően - hosszú távon meg is tarthassuk.
hirdetés
Az újévi fogadalmak hatására többen kedvet kapnak az edzéshez, minden évben találkozunk új arcokkal ilyenkor az edzőteremben, ők általában a karácsonyi „bűnözést" próbálják jóvá tenni, vagy az újévi fogadalmukat szeretnék megvalósítani. Gyakran tapasztalható, hogy ez a kezdeti lendület hamar elillan, így a vendégek is elmaradoznak. Inkább tavasszal érkeznek ismét a kitartóbb fogyni vágyók a termekbe, akik a strandszezonra szeretnének formába lendülni, sok esetben azonban késő eddig várni az életmódváltással.
Miért fullad kudarcba a fogyással kapcsolatos legtöbb újévi fogadalom?
Gyakori hiba, hogy a fogyni vágyók nem megfelelő célokat tűznek ki maguk elé, ós azt sem tudják igazán, hogyan kezdjenek hozzá az életmódváltáshoz. Fontos az, hogy első lépésként konkrét célokat tűzzenek ki maguk elé a fogyni vágyók, a megvalósításhoz pedig nyugodtan kérjék szakember segítségét. Januári fogadalomként teljesen reális, ha nyárra szeretnének fittek lenni - azt azonban érhetik kellemetlen meglepetések, aki áprilisban kezd el tenni ugyanezért a célért.
Milyen ütemben érdemes nekilátni a sportolásnak, ha korábban nem éltünk aktív életet?
Téren is szerencsés az arany középutat választani, vagyis nincs szükség heti hét edzésre és könyörtelen diétára ahhoz, hogy eredményesek legyünk. Tökéletes, ha hetente háromszor sportolunk, mellette pedig odafigyelünk, hogy mi kerüljön a tányérunkra. Még jobb, ha ezek mellett olyan szabadidős programokat keresünk, amelyek szintén mozgásra ösztönöznek - például filmnézés helyett sétálunk egy nagyot a kutyával, hógolyózunk, korcsolyázunk a barátainkkal, vagy kirándulunk a téli erdőben. Aki ehhez tartja magát, nagyobb erőfeszítések nélkül kerülhet egyre közelebb a sikerhez.
Bemelegítés mozgás előtt: magas térdemeléssel helyben futunk 5x1 percig, pár másodperces szünetet beiktatva a körök közé. Ezzel testünk minden izmát „felébresztjük".
Egy padon vagy korláton fekvőtámasztartásba ereszkedünk, ügyelve arra, hogy testünket feszesen és egyenesen tartsuk. Ebből a helyzetből végzünk kar-hajlítást és -nyújtást 20-szor.
Megtámaszkodunk egy padon vagy korláton, majd behajlítjuk a karunkat, és kicsiket rugózunk 50-szer.
A padnak vagy korlátnak hátat fordítva egyik lábunkat feltesszük, majd térdünket hajlítva a talaj Irányába ereszkedünk. Végig ügyelünk arra, hogy a térdünk ne kerüljön a lábfejünk elé. Mindkét lábbal 15 ismétlést végzünk.
Stabilan elhelyezkedünk a padon, térdben hajlított lábunkat felhúzzuk, majd kinyújtjuk lebegőülésbe, 30-szor ismételjük.
Így lesz igazán hatékony: Hogy alaposan átmozgassuk testünk minden izmát, a második, harmadik és negyedik gyakorlatot ismételjük meg egymás után 5-ször!
Képek: cyd.ro és blissandbody.hu