Fogfehérítés - hogyan és hogyan ne
hirdetés
Mindenki vakítóan ragyogó mosolyra vágyik és sokan sokféleképpen próbálkoznak házilag fehéríteni a fogukat, hiszen egyre több otthoni módszer és praktika áll rendelkezésünkre.
A legjobb megelőzni a fogak beszürkülését, besárgulását, de a már meglévő foltokat is hatékonyan eltüntethetjük. Mielőtt bármilyen módszernek nekifognánk, azt vegyük figyelembe, hogy a fognak megvan a maga alapszíne, ami mindenkinél más. Akinek alapjában is sárgásabb árnyalatúak a fogai, sajnos semmilyen módszerrel - kivéve a professzionális fogfehérítés legdurvább beavatkozásait - nem tud hófehér mosolyt varázsolni magának. Ezért érdemes arra törekedni, hogy fogaink eredeti színét megőrizzük vagy visszanyerjük.
hirdetés
Hogyan csináljuk?
Akár mi magunk is megszabadíthatjuk fogainkat az éktelenkedő foltoktól. A házilagos megoldások mindig olcsóbbak, de megvan a maguk kockázata és mindegyikre igaz, hogy egyik sem hoz olyan tartós eredményt, mintha szakemberhez fordulnánk. Ecsetelők, fogkrémek, tapaszok, paszták szép számmal megvásárolhatók a drogériákban, ha fogaink csak kis mértékben színeződtek el, akár egy speciális fogkrém mindennapos használata is elég lehet ahhoz, hogy az eredeti árnyalatot visszanyerjük. Foltosabb fogaknál már érdemes kipróbálni például az ecsetelőt, ami karbamid-peroxidot tartalmaz, ezért nemcsak a felületi, de a mélyebb elszíneződéseket is képes eltávolítani és ténylegesen megváltoztathatja a fogak színét.
A fogfehérítő tapaszok vékony peroxid alapú fehérítő géllel bevont lapok. Használatuk naponta egyszer néhány percig ajánlott. Felragaszthatjuk őket akár mindennap, egy vagy több héten keresztül is, de ennél rendszeresebben ne használjuk őket. Az eredmény már néhány nap alatt szembetűnő lesz és legalább egy évig tart. Ez tehát az otthoni fogfehérítési módszerek közül talán a legtartósabb, hátránya viszonyt, hogy csak kis mértékben tudja megváltoztatni a fogak színét.
A modern vegyipar találmányai mellett ott vannak a jó öreg módszerek, mint a sárgarépa, az alma, a zeller rágcsálása, amikről lassan kezdünk elfeledkezni, pedig hatékonyságuk egy nagyon egyszerű dologban rejlik. Hatásukra beindul a szájban a nyáltermelődés, ami egyrészt segít kimosni az ételmaradékokat a fogak közül, másrészt semlegesíti a szájban az ételek okozta savas hatást, ami a fogszuvasodás legfőbb kiváltó oka. Az alma enyhe savassága mindig bevethető az elszíneződése ellen. A szódabikarbóna szintén működik, de a mértékletesség elve ez esetben is a legfontosabb. Mivel szemcsés anyagról van szó, a túl gyakori használat felsértheti a fogzománcot, ami elősegíti a fogszuvasodást.
A legjobb fogfehérítő módszer a megelőzés. A fogak színe a korral együtt változik, de számtalan étel, ital és gyümölcs is képes elszínezni a fogsort. Hogy melyek ezek, azt egy nagyon egyszerű módszerrel megállapíthatjuk. A fogorvosok szerint, ami maradandó foltot hagy egy fehér pamutpólón, az a fogainkon is otthagyja nyomát. A kávé, a tea, a sötét színű üdítőitalok, gyümölcslevek szintén sokat árthatnak mosolyunknak, akárcsak a vörösbor vagy a sötét színű gyümölcsök. Ha ilyet fogyasztunk, utána vízzel öblítsük ki szánkat és óvatosan mossuk meg fogainkat, így elejét vehetjük az elszíneződésnek. Köztudott, hogy a dohányzás nemcsak egészségünkre, de fogainkra nézve is káros. A dohány olyan barna foltokat okoz, melyek a fogzománc legapróbb barázdáiba is behatolnak és ezt csak fogmosással szinte lehetetlen eltávolítani. Minél tovább dohányzik valaki, a foltok annál szilárdabbak és vastagabbak lesznek, ezt pedig már csak szakember tudja helyrehozni.
Hogyan ne?
A házi fogfehérítés során, amikor szinte mindent hajlandóak vagyunk bevetni, sokszor hibákat követünk el, ezért az eredmény sem olyan lesz, amire számítunk. Még akkor is érdemes először a fogorvosunktól tanácsot kérni, ha otthon végezzük majd a fogfehérítést. A fogorvost egyébként is ajánlott félévente felkeresni, a fehérítés előtt pedig szinte kötelező, hiszen ha van lyukas fogunk, oda a fehérítő anyagok beszivároghatnak, elérhetik az idegeket, ezzel komoly fájdalmat és nem ritkán súlyos károsodást okozva a fogban.
Nyugodtan spóroljuk meg azt a pénzt, amit a fogfehérítő szájöblítőkre adunk ki. Hiú ábránd azt remélni, hogy egy röpke öblögetéstől valóban fehérebbek lesznek a fogaink, sőt lehet, hogy többet ártunk, mint használunk vele. Mivel a szájöblítők magas alkoholtartalmúak, gyakori használatuk irritálhatja a száj érzékeny nyálkahártyáját és az ínynek sem feltétlenül tesz jót.
A fogfehérítő tapasz használata hihetetlenül egyszerű és biztonságos is, amennyiben figyelembe vesszük, hogy nem véletlenül írták rá a dobozára a hatóidőt. Sokan azt remélik, minél tovább hagyják a fogukon a tapaszt, annál jobban fejti ki fehérítő hatását. Ezzel szemben a hatóidőn túl már csak kárt okoz a fogakban, azok érzékennyé, sőt foltossá válthatnak tőle. Mindig figyeljük az órát és percre pontosan távolítsuk el a csíkokat, hogy megelőzzük a bajt.
Az egyik leggyakoribb hiba, hogy az interneten böngészve minden ígéretnek képesek vagyunk bedőlni. A hangzatos reklámok miatt megrendelünk olyan termékeket is, melyekről semmit nem tudunk, csupán annyit, hogy fehér fogakat ígérnek elfogadható áron. Mielőtt a vásárlás gombra kattintanánk, nézzünk utána, hogy az adott termék forgalmazását hivatalosan jóváhagyták-e. Könnyen lehet, hogy olyan szert kenünk a fogunkra, ami maradandó károsodást okoz.
A fehér fogakért mindenre képesek vagyunk, néha már túlzásokba esünk. A megszállott módján végzett fogmosás, az extra erős fogkefék, a fehérítő termékek sorozatban történő használata nemhogy szép mosolyt nem ad, de sokszor borzasztó az eredménye. A fogak foltosak lehetnek, az íny begyullad és a nyálkahártya is sérülhet, így a fertőzések is könnyebben kialakulnak. A fogorvosok szerint alapszabály, hogy a fogak színének a szemfehérjével kell megegyeznie - erre törekedjünk.