Mi okozza a bőrkeményedést és a tyúkszemet?
hirdetés
A bőrkeményedés megvastagodott, megkeményedett, a bőr felszínéből kiemelkedő elhalt hámréteg. Ismétlődő súrlódás és nyomás okozza ott, ahol a láb hozzádörzsölődik a cipőhöz. A nyomás hatására a bőr bizonyos részei megvastagodnak, tyúkszemek, bőrkeményedések képződnek. Ez történik, ha túl szűk vagy túl kicsi cipőt hordunk, de akkor is, ha gyakran járunk mezítláb.
A bőrkeményedés fájdalmat okozhat, ha hagyjuk megvastagodni. Fürdés után habkővel, reszelővel vagy dörzsszivaccsal hetente háromszor dörzsöljük le a felpuhult, megvastagodott hámréteget. Ezután lágyító krémmel fokozzuk a bőr természetes rugalmasságát és késleltetjük a bőrkeményedés ismételt kialakulását. Ha házi kezelésünkre a bőrkeményedés nem reagál, forduljunk szakorvoshoz. Ha úgy érezzük, „köveken járunk", a lábspecialista könnyen eltávolítja a kemény bőrt, enyhíti a fájdalmat, és a cipőbe illeszkedő segédeszközzel megszünteti a bőrkeményedést kiváltó tényezőket.
hirdetés
A legegyszerűbben úgy előzhetjük meg, hogy a bőrkeményedések probléma forrásává váljanak, hogy kellően ápoljuk a lábunkat, megfelelő méretű cipőt viselünk, nem próbáljuk levágni vagy levakargatni a kemény bőrt, és nem sétálunk betonfelületen.
A tyúkszem és a bőrkeményedés a felhám megvastagodása kis területen nyomás és súrlódás hatására. A bőrkeményedéssel ellentétben azonban a tyúkszem általában valamilyen csontos kitüremkedésen - például ízületen, csonton - alakul ki. A tyúkszemnek öt típusa ismeretes, a leggyakoribbak a kemény és a puha tyúkszemek.
• A kemény tyúkszem a leggyakoribb. A bőr kúp alakú megkeményedése, általában nagyobb kiterjedésű bőrkeményedés, megvastagodott felhám területén belül. A kemény tyúkszem közepén a magot gyulladt bőr veszi körül.
• A puha tyúkszem rendszerint a lábujjak között, súrlódás következtében alakul ki. Színe fehéres, anyaga vizenyős, gumiszerű, mert az ujjak közötti nedvesség a kemény szövetet megpuhítja. Alaposan szárítsuk meg a lábat. A szakorvos összehúzó hatású gyógykészítményt írhat fel a nedvesség-visszatartás csökkentésére.
• A szemcsés tyúkszem általában parányi és fájdalmatlan. Önállóan vagy csoportosan fordul elő, általában a talpon, és ha eltávolítják, nehezebben nő vissza, mint a többi tyúkszem. Lényegében koleszterinszemcsék vagy a talp sarki részén lévő egyéb kitüremkedések körül megvastagodó bőr alkotja az ilyen tyúkszemeket.
• A vaszkuláris tyúkszem kemény vagy puha, és vérerek futnak benne. Kialakulását a kényelmetlen cipőviselet okozza. Ha megvágjuk, erősen vérzik és nagy fájdalmat okoz.
• A neurovaszkuláris tyúkszem a vaszkulárishoz hasonló, de a növekvő tyúkszemben a véredények mellett idegszövetet is találunk. Gyakran begyullad és fájdalmat okoz.
• A rostos tyúkszem régi tyúkszemből alakul ki, mélyebben nyúlik a bőrszövetbe, mint más tyúkszemek, és általában fájdalmat okoz.
A tyúkszemeket ne kezeljük házilag, különösen, ha idősek vagy cukorbetegek vagyunk. Esetleg dörzskővel lecsiszolhatjuk kissé a megvastagodott bőrt. Használhatunk speciális párnácskákat, mely védőréteget képez a tyúkszem és a cipő között. Kerüljük a tyúkszemtapaszok vagy ecsetelő oldatok alkalmazását, mivel ezek olyan maró hatású vegyi anyagot tartalmaznak, melyek roncsolják a tyúkszem körüli egészséges szövetet. Ne viseljünk túl szűk, túl bő vagy nagyon magas sarkú cipőt. Amint megszűnik a bőrt irritáló nyomás és súrlódás, a tyúkszem kezd visszafejlődni. Forduljunk szakorvoshoz, aki fájdalommentesen eltávolítja a tyúkszemet, vagy speciális párnácskákat, talpbetétet ír fel a nyomás enyhítésére.