Mesebeli tájakon a Feörer- szigeteken!
hirdetés
A világnak számtalan mesebeli tája van, amiről el sem tudjuk képzelni, hogy valóságos lenne. Csodás lagúnák, vízesések, misztikus tájak, amiket az ember csak a filmekben lát. De mért ne kerülhetnének fel ezeket a mesebéli tájak utazásaink bakancslistájára, ahová mindenképp el szeretnénk jutni életünkben? Merjünk nagyot álmodni és céljainkat megvalósítani!
A Ferörer-szigetek mesebéli tája is ezek közé az álmok közé tartozik, hiszen Izland és Skócia között olyan szigetekre találhatunk, amikről úgy gondolhatjuk, hogy ezek csak a képzelet szülöttei. A szigeteken elképesztő tájak, mesés vízesések, és szikla vonulatok várnak. Ezek a szigetek a középkor óta lakott helyek, maga a sziget csoport vulkáni eredetű és 18 szigetből áll. A szigetcsoport 18 nagy szigetre tagolódik, amelyeket néhány kilométer, esetenként néhány száz méter széles tengerszorosok választanak el. Átlagos tengerszint feletti magassága 300 méter és szép, tiszta, napos időben a legmagasabb csúcsról belátható az egész szigetvilág, ami csodás látványt nyújt. A szigetcsport egyik különlegessége a hatalmas sziklafalak. Hol máshol láthatnánk ilyen sok, több száz méter magas sziklafalat? Hol máshol lehet ennyire megtapasztalni a tenger és az elemek erejét?
hirdetés
Bárhol is vagyunk a Feröer-szigeteken, legfeljebb öt kilométerre lehetünk a tengertől, és mindenhol érezzük az örökké friss levegőt. Megkapó élmény felfedezni a főváros, Tórshavn középkori, fűvel benőtt tetejű házait; eljutni a tengeröblökben megbújó halászfalvakba, közelről látni az érintetlen természetet.
A Feörer- szigetek neve magyal Juh-szigeteket jelent, a Dán Királysághoz tartozik, de 1948 óta széles körű autonómiával rendelkezik. A szigetcsoport területe 1395,74 km²;népessége majdnem 49 ezer fő, 18 szigete egy kivétellel mind lakott. Fővárosa és legnagyobb városa Tórshavn. A gazdaság alapja a 19. század óta a halászat és halfeldolgozás, de a juhtenyésztés és gyapjúfeldolgozás is komoly hagyományokkal rendelkezik.
A szigeteken élő emberek máig hűen őrzik hagyományaikat, a jellegzetes nyelvet is beszélik, amelyet történelem során nem tűnt el. Amikor ide érkezel olyan mintha egy valódi időutazáson vennél részt a múltban. A közeg, az emberek a tájak egyszerűen leírhatatlanok és teljesen magukkal ragadnak. Éghajlata a Golf-áramlatnak köszönhetően óceáni, a földrajzi szélességéhez képest enyhe, csapadékos és rendkívül változékony. Gyakran egyik percről a másikra napsütésből esőbe megy át, de a különböző szigetek időjárása is teljesen eltérő lehet egy adott pillanatban. A szigeteken, érdekes módon nem igazán vannak erdők, fák csak a településeken nőnek az ültetéseknek köszönhetően, mégis élővilága nagyon változatos. A Feröer- szigetek híres rendkívüli madár világáról, nagyon sok madár él a szigeteken, az ornitológusok 367 fajt figyeltek meg, köztük a legérdekesebb Feröer jelképe, a lunda, vagyis a Csigaforgató madár. Furcsa hagyomány a delfinmészárlás, minden évben többszáz hosszúszárnyú gömbölyűfejű delfint ölnek meg a helyiek, mivel ez a legfőbb fehérjeforrásuk. Az egyébként nem védett delfineket megölik és megeszik, másként nemigen jutnak húshoz, mert a szigeteken túl sok állatot nem lehet tartani.
Kedvünk szerint bejárhatjuk a drámai szépségű szigetcsoportot autóval, a kedvező árú busz- és kompbérlettel, szervezett kirándulásokkal vagy éppen helikopterrel is. Érdemes tehát, hogy ez a cél is felkerüljön arra a bizonyos bakancslistára!
Képek: erdekesvilag.hu, traveltourismblog.com