Mire is mondjuk mi, hogy wellness?
hirdetés
Sokan, amikor a már hétköznapiassá vált szót, a wellness kifejezést halljuk, vagy olvassuk valahol, azt gondolhatjuk, hogy tudjuk, mit is jelent. Pedig nincs kizárva, hogy fogalmunk sincs róla, csak az tudjuk, hogy a wellness az wellness. Vagyis valami jó, ami pihenést valamint kikapcsolódást garantál és általában a szállodák nevében is benne van.
Pedig a wellness nem csak szállodai szolgáltatást jelent természetesen az is benne van, de a szó igazi jelentése az, hogy egészséges életmódot élünk, tudatosan. Azaz “egészséges életszemlélet egyenlő wellness”. A szállodákban található szolgáltatások a wellness, vagyis egészségmegőrző életmód részei, javarészt olyan kezelésekről van szó, amelyek hozzájárulnak a tudatos egészséghez valamint testi-lelki jóléthez. A wellness életmód dióhéjban arról szó, hogy a közérzetünket javítsa, emellett pedig mind fizikális, mind szellemi módon békét, egységet teremtsen, valamint segítsen a lelki egyensúly megtalálásában. A wellness alapelemei között ott van az egészségtudatos életmód, vagyis az, hogy a saját egészségünkért kizárólag mi tehetünk, mivel testünket és lelkünket karban kell tartani. Ehhez tartozik a rendszeres sportolás is, amely a testi jólétet valamint fittséget garantálja. Az egészséges életmód részeként a megfelelő táplálkozásra is odafigyelünk, megválogatjuk az ételeket és italokat, amiket magunkhoz veszünk. A wellness életmódhoz az is hozzátartozik, hogy rendszeresen meditálunk, és jógázunk, mivel a stressz lekezelésével megelőzhetünk nagyon sok egészségi problémát. Természetesen a szépségápolás is beletartozik az életmódba, annak lényeges részeként szerepel a wellnessben, hiszen a szépség önbizalmat és magabiztosságot biztosít. A wellnesshez hozzátartozik a környezettudatosság is, hiszen ha mi jók vagyunk a környezetünkhöz, akkor a környezetünk is jó hozzánk.
hirdetés
Igaz a wellness szolgáltatást nyújtó szálláshelyek túlnyomó többségénél van kifejezetten fogyni vágyóknak összeállított program, a vendégek körében sokkal inkább a passzív pihenés és kikapcsolódás a népszerű. Tíz vendégből kilenc a fürdőzést, szaunázást választja, a sportolási lehetőségeket ehhez képest elenyészően kevés, átlagosan egy vendég veszi igénybe olvasható egy kutatásban. A kutatásból az is világossá válik, hogy a wellness-szállodákban a legtöbben félpanziós ellátást igényelnek, amit a teljes ellátás követ. A felmérés résztvevői jellemzően egy, két kiló pluszsúlyt szednek fel, amitől a legtöbben egy héten belül igyekeznek megszabadulni. Meg kell jegyezni, hogy nem csak az evést, de az alkoholfogyasztást illetően is kevésbé mértéktartóak a vendégek, körülbelül a felük örömmel fogyaszt alkoholos italokat ilyenkor. Egy wellness hétvégén a megkérdezettek 45 százaléka hatvanezer forint alatti költséggel számol, 45 százalék hatvan-, nyolcvanezer forint közötti összeggel, a maradék 10 százalék pedig nyolcvanezer forint felettivel. A hagyományos wellness-kezelések közül a legnépszerűbbek a masszázsok. Az ismertebb svéd- és sportmasszázson kívül ma már rengeteg különböző masszázsfajta ismert és gyakorlatban is alkalmazott, csak győzzük kipróbálni mindegyiket! Vannak, amelyek leginkább lazítanak és relaxálnak, vannak olyanok, melyek frissítenek, revitalizálnak, míg vannak olyan melyek jelentős gyógyító hatással bírnak. Vannak kötőszöveti és nyirokmasszázs, de hatékonyan használható a masszázs alakformálásra és zsírégetésre is, különféle pakolásokkal és termo-eljárásokkal kombinálva. Ma már minden valamirevaló „spa”- és wellness-üdülőhely kínál a szinte kötelező standardokon kívül olyan kezeléseket is, amelyek csak arra a területre jellemzőek, s ennek folytán egyedi élményt biztosítanak a pihenni vágyóknak. Ilyen autentikus kezeléseknek tekinthetők például egy arizonai wellness-központ kaktuszvirágból készült bőrápoló pakolása, egy Hawaiiban levő spa Lomi Lomi masszázsa, amely egy tipikus, ősi polinéziai hagyományokat követő hawaii masszázs.