Az állatok is álmodnak?
hirdetés
Sok kisállat tulajdonos mosolyogva nézi, amint kedvence álmában a mancsait kapkodja vagy hangokat ad ki. A tudósok ma már egyértelműen ki merik jelenteni, hogy az állatok is álmodnak alvás közben. Miközben kutyánk, cicánk szundikál, képek tucatjai jelennek meg előttük a múltból, nemrégiben velük történt eseményeket, élményeket élnek át újra.
Ennek tudományos magyarázata is van, mégpedig az agyban található hippocampusz, melynek fontos szerepe van az emlékezésben és szinte valamennyi gerincesnél, emlősnél ugyanúgy működik. Ha összehasonlítjuk egy patkány és egy kutya vagy egy macska és egy ember hippocampuszát, azt látjuk, hogy felépítésük szinte ugyanolyan. Ezért akárcsak az emberek, az állatok is különböző fázisokon mennek keresztül az alvás során, melybe az álmodás is beletartozik.
hirdetés
Kutyáknál az álmok frekvenciája és hossza az állat méretével áll összefüggésben. Például egy masztiff akár 45 percenként álmodhat és álmai kb. 5 percig tartanak, míg egy kisebb termetű kutyának minden 10. percben lehetnek 60 másodpercnél rövidebb álmai. A gazdik pontosan láthatják, hogy kedvencük mikor került az álmodás fázisába, hiszen ez olyan fizikai jelekben mutatkozik meg, mint a bőr rángása, a mancs remegése, a szabálytalan légzés, amit sokszor éles nyüszítés is kísér a kutyáknál.
De vajon miről álmodnak az állatok? A kutatók állítják, erre is megvan a válasz. Egy évtizeddel ezelőtt végzett vizsgálatok szerint a macskák eljátsszák az álmaikat, tehát alvás közben pontosan úgy viselkednek, mintha ébren lennének. Sétálnak, élezik a karmukat, sőt még a képzeletbeli zsákmányt is megpróbálják elkapni. Hasonló eredményre jutottak a kutyák esetében is, azzal a különbséggel, hogy ők gyakrabban hallatnak hangokat, legyen az vakkantás, morgás vagy vonyítás. Az elektródákkal végzett vizsgálatok bizonyították, hogy az álmodásra való, korábban kizárólag emberinek hitt képesség, létezik a kisállatoknál is. Mégpedig pontosan ugyanúgy megy végbe, mint az embereknél, tehát a korábban átélt élmények elevenednek meg az állatok előtt alvás közben.
Már Charles Darwin is állította, bizonyítható, hogy az állatok is képesek az álmodásra, ezzel pedig az is bizonyosságot nyer, hogy az állatoknak is van tudatuk, hiszen mi más lenne egy álom, ha nem egy tudatos kép. Az új vizsgálatok már ennél is tovább mentek. Azt elemezték, hogy milyen képek elevenednek meg ilyenkor az állatok agyában. A patkányokon végzett kísérlet szerint az állatok a legáltalánosabb jeleneteket élik át újra, például azt, hogy beleharapnak az ételbe vagy csendben ülnek. Más szóval, az állatok gondolatai álmodás közben a múlton járnak, esetleg a jövőt “fontolgatják”. Ez a kísérlet rávilágított arra, hogy a patkányok is képesek gondolkodni, akárcsak az emberek. Ha így van, az pedig azt sugallja, hogy az emberekhez hasonlóan ők is rendelkeznek a kognitív képességek teljes körével.
Ezek a kísérletek tehát nem arról szólnak, hogy az emberek gondolkodásának és memóriájának működését próbálják még jobban megismerni az állatok segítségével. A kutatások középpontjában az állatok állnak, segítségükkel közelebb kerülhetünk négylábú társainkhoz és annak megértéséhez, mi, emberek milyen helyet foglalunk el a bolygó élőlényeinek hierarchiájában.