Hogyan etessük kutyánkat télen?
hirdetés
Sokan kérdezik, hogyan etessék kutyájukat télen: adjanak-e többet neki, esetleg mást kapjon enni, kapjon-e, immunerősítőket, kiegészítőket, vitaminokat? A válasz: attól függ…., sok mindentől.
Való igaz, a tél alaposan befolyásolja kutyáink táplálékigényét (is). Ismert, hogy a vadonélő állatok, így kutyáink rokonai, a farkasok számára is, a legnagyobb kihívás a tél átvészelése a vadonban. Az elegendő mennyiségű és minőségű zsákmány megszerzésén múlik a túlélésük. A hidegben több energiára van szükségük az állandó testhőmérsékletük megőrzésére és fenntartására. Nincs ez másképpen a szabadban, udvaron, kennelben tartott kutyák esetében sem. Több, nagyobb energia-, és tápanyagtartalmú táplálékra van szükségük. Ebből egyrészt energiát égetnek el a hőmérsékletük fenntartása céljából, másrészt pedig energiát raktároznak a bőr alatti zsírszövet formájában, ami jól szigetel. Gyenge kondíciójú, sovány kutya nehezebben vészeli át a nagy hideget, kiszolgáltatottabb a szélsőséges időjárási viszonyokkal szemben.
hirdetés
Nagyon fontos a téli szőrzet minősége és mennyisége is. A megfelelő téli szőrzethez pedig több és jobb (állati eredetű) fehérjére van szükség, tekintettel arra, hogy a szőrzet 95 %-a fehérje, tehát minél vastagabb és hosszabb a bunda annál több fehérjére. A kutyák napi fehérjeszükségletének 30 %-ára a bőrnek és szőrzetnek van szüksége, télen még többre is. A bőr és szőrzet állapotát, védelmi képességét alapvetően meghatározza a táplálék mennyisége és minősége. Fehérje, zsír és energiahiányos táplálékon tartott kutyák szőrzete vékonyabb és hiányos lesz, így hőszigetelő képessége is rosszabb.
Más a helyzet a lakásban tartott kedvencekkel. Ők télen is kellemes hőmérsékleten élnek. Csak arra a rövid időre kell a téli időjárással szembesülniük, amíg sétálni mennek a gazdájukkal. Általában ez az idő annál rövidebb, minél rosszabb az időjárás. Hiszen minél hidegebb van, – sokan- annál ritkábban viszik ki kedvencüket és a séták hossza is gyakran rövidebbre sikerül. Van, aki a lépcsőház kapujából küldi ki a kutyáját a dolgát elvégezni, ennél már csak az a rosszabb, ha már a kutya sem akar kimenni a hideg, nedves latyakos utcára. Télen az emberek nagy része felszed néhány kg túlsúlyt, részben a rossz idő miatt megrövidült szabadtéri mozgás miatt, részben az ünnepi kiadósabb lakmározások eredményeképpen. Ugyanez a veszély leselkedik a lakásban tartott kutyákra is. Kevesebb mozgás, több ünnepi maradék, legyen neki is karácsonya. Szomorú statisztika, hogy mára a kutyák fele túlsúlyos, és egyre nő az arányuk, pontosan úgy, ahogy ez történik az emberi társadalomban is. Ezért jutottunk el mára oda, hogy a legsúlyosabb népbetegségnek számít az elhízás az embernél, és házi kedvenceinél is. Kutatások során nagy megterhelésnek kitett kutyák gyomor- falában endoszkóppal megállapított elhalásokat és a bélfal áteresztőképességének fokozódását írták le. (1700 km távolság megtétele, 10-12 nap alatt, fagypont alatti időjárási körülmények között). Ilyen esetben a cukorrépapép etetése jótékony hatású. Ismert, hogy rostforrásként alkalmazott cukorrépapépből az emésztés során zsírsavak képződnek, melyek energiaforrást jelentenek a bélhámsejteknek. Etetésével javul a bélhámsejtek felszívóképessége, így a többi tápanyag felszívódása is, a belek állapota, a bélsár állaga, csökkennek a stressz okozta béltünetek. Hasonlóan jó diétás hatásúak a prebiotikus rostok, mint pld. a fructooligoszacharidok, melyek segítik az emésztőbaktériumok és csökkentik a kórokozók szaporodását a bélcsatornában. A zsírban és vízben oldodó vitaminok m ennyisége, a szervezet vitaminellátásának jelentősége is felértékelődik a téli időszakban. A téli, karácsonyi időszakban különösen fontos odafigyelni a kutya elhízásának megelőzésére. A fő szabály: semmi házikoszt, semmi karácsonyi menü, semmi karácsonyi nassolás. Az ünnepléshez inkább diétás kutya jutalomfalatokkal lepjük meg kedvencünket a fa alatt, és esetleg egy új pórázzal a sétákhoz.