Ismerd fel időben házi kedvenceid bőrbetegségeit (1. rész)
hirdetés
Számos állattartó gazdiban felmerül a kérdés: mik lehetnek a bőrgyógyászati megbetegedések okai kutya és macska esetében? A válassz kissé összetett, hiszen a bőr megbetegedését számtalan kór kiválthatja. Célszerű tehát az okokat csoportosítani fertőző, és nem fertőző kórokokra.
A fertőző kór azt jelenti, hogy valamilyen, az állat szervezetétől jól elkülönülő élőlény, esetleg vírus okozza a megbetegedést. A fertőző betegséget lényeges elkülöníteni a járványos megbetegedéstől. Attól, hogy egy betegséget valamilyen fertőző ágens okozza (mint például az atka), nem biztos, hogy az átterjed egy másik, egyébként egészséges állatra. Azokat a betegségeket nevezzük járványosnak, amik nagy valószínűséggel állatról állatra, vagy emberre terjednek át.
hirdetés
A fertőző bőrbetegségeket baktériumok, gombák, atkák, tetvek, bolhák, légylárvák, férgek, vírusok, egysejtű kórokozók is okozhatják. Ezeknek a kórokozóknak a többsége úgynevezett obligát kórokozó, vagyis önállóan, egy egészséges szervezet bőrét (esetleg más szerveit is) meg tudják betegíteni. Vannak azonban közülük olyanok, melyek csak akkor tudnak megtelepedni a kutya vagy macska bőrén/bőrében, ha valamilyen alapbetegség miatt a szervezet, vagy legalább a bőr immunrendszere legyengül (fakultatív kórokozók).
Beszéljük meg a nem fertőző kórok jeleit is. Nem fertőző eredetű betegségek lehetnek különböző öröklött elváltozások (pl. a szőrtüszők hibás fejlődése), ezek sokszor már születéskor láthatóak, de lehetséges, hogy csak az állat fejlődése során jelentkeznek a tünetek. Nagyon gyakran láthatunk bőrelváltozásokat különböző hormonzavaros kórképekben (petefészek ciszta, mellékvese túlműködés, pajzsmirigy-elégtelenség), mivel a bőr, és szőrzet egészséges fejlődésére több hormonális hatású vegyületnek is befolyása van.
A hormonális eredetű bőrbántalmak általában nagy kiterjedésű, szimmetrikus szőrhullással járnak. Sokszor a szőrhullás az első tünet, amit észreveszünk egy hormonzavaros kutyán vagy macskán, és ennek köszönhetően fedezzük fel idejében az egész szervezetre káros hatású betegséget.
Allergiás folyamatok
További fontos csoportot képeznek a bőrgyógyászati megbetegedések kóroktanában a különféle allergiás folyamatok. Kutyában és macskában az allergiás tünetek kiváltásáért leginkább felelőssé tehető sejtek - az úgynevezett hízósejtek - nem a légutak nyálkahártyájában vannak legnagyobb számban (mint az emberben), hanem a bőrben, éppen ezért az allergiás kutyák, macskák esetében a vezető tünet a viszketés, nem pedig tüsszögés. Allergiás bőrgyógyászati elváltozások keletkezhetnek mind táplálék allergia, mind belégzési allergia, mind pedig kontakt allergia esetén.
Nagyon súlyos tünetek alakulhatnak ki autoimmun eredetű bőrgyulladások esetében, amikor is a saját immunrendszer kezdi el támadni a bőr valamelyik alkotóelemét. Ezek a folyamatok korlátozódhatnak csak a bőrre, de nagyon gyakran más szervekben is hasonlóan súlyos elváltozások alakulhatnak ki. Ezért nagyon fontos, hogy teljes kivizsgálást végezzünk, ha autoimmun eredetű bőrgyógyászati megbetegedést diagnosztizálunk.
Bőrgyulladást, a bőr hámrétegének megvastagodását, fekélyképződést, vagy sebgyógyulási zavarokat okozhatnak különféle anyagcsere megbetegedések is. Ilyenek lehetnek egyes hiánybetegségek (pl. A vitamin, vagy cinkhiányos bőrbetegség), vagy ha valamelyik szerv hibás működése során különböző mérgező anyagok halmozódnak fel a szervezetben (pl. májelégtelenséghez kapcsolódó bőrelváltozások). A szervezet minden szövetét, így a bőrt is károsítja a cukorbetegség, mely elsősorban a gyógyulási folyamatokat hátráltatja, így jellemzően nem, vagy nagyon lassan gyógyuló fekélyek alakulhatnak ki a bőrben.
Daganatos betegségek jelei
Nagyon fontos csoportot képeznek a bőrgyógyászati megbetegedések oktanában a különféle daganatok. Ezek gyakran alakulnak ki idős kutyák bőrén, de kisebb számban fiatal egyedekben, vagy macskákban is megjelenhetnek. Sokszor ténylegesen "daganat formában", mint a bőrből kiemelkedő duzzanat jelentkeznek, de előfordulhatnak olyan formában is , melyekről első ránézésre nem feltételeznénk, hogy daganat, mert például csak mint egy nem gyógyuló seb jelentkezik az állat bőrén.