Ismerd fel időben házi kedvenceid bőrbetegségeit (2. rész)
hirdetés
Bőrbetegségben szenvedő állatnál a kezelés minden esetben két célt kell szolgáljon: a tünetek csökkentését, és az alapbetegség kezelését. Mindkét kezelési stratégia egyaránt fontos, ha csak az egyik irányba teszünk lépéseket, a kezelés sikerének az esélye jelentősen csökken.
Az alapbetegség kezeléséhez szükség van a pontos diagnózis felállítására, e nélkül teljes, tartós gyógyulást biztosan nem tudunk elérni. A kórok ismeretében viszont az állatorvos a legtöbb esetben hatékony gyógymódot tud javasolni. Cikkünk terjedelme nem teszi lehetővé minden létező bőrbetegség oki gyógykezelésének részletezését, hiszen ezen betegségek több kötetnyi szakkönyvet töltenek meg. A tüneti kezelés célja az állat számára kellemetlen tünetek csökkentése illetve a másodlagos fertőzések kezelése. Bőrgyógyászati betegeknél a legkellemetlenebb tünet a viszketés lehet, ami olyan fokot ölthet, hogy a kutya vagy a macska egész nap rágja, vakarja valamelyik testrészét, akár komoly sérüléseket is okozva önmagának.
hirdetés
Tüneti kezelések és a viszketés miatti lépések
Nagyon fontos, hogy ilyen esetben az állat viseljen védőgallért, takarja valamilyen "ruházat" az érintett testrészt, és ha szükséges viseljen kutyacipőt, vagy zoknit, amivel éles karmait elfedhetjük. A viszketést hatékonyan csillapíthatjuk gyógysamponokkal, bizonyos kenőcsökkel, vagy szájon át szedhető tablettákkal. Bármely bőrbetegségben előnyös lehet, ha omega 3 és 6 zsírsavtartalmú készítményeket használunk, mely a legtöbb esetben jelentősen csökkenti a bőr gyulladásos folyamatait. Ezeket a készítményeket vagy szájon át alkalmazzuk, vagy közvetlenül a beteg állat bőrére cseppentjük (spot on készítmények). Állatorvosi diétás tápok is léteznek, melyek etetése szintén előnyös lehet bizonyos bőrgyógyászati megbetegedések kezelésében.
A másodlagos fertőzések kezelése leghatékonyabban a bőrkaparék vizsgálat eredménye alapján lehetséges. Ez nem csak arról tájékoztat bennünket, hogy milyen baktériumok, gombák telepedtek meg a beteg bőrterületeken, hanem azt is megmondja, hogy ezek a kórokozók milyen antibiotikumokra, illetve gomba ellenes szerekre érzékenyek. Ezeket a gyógyszereket vagy helyileg, kenőcs formájában, vagy szájon át adjuk az állatnak (tabletta, szirup, kapszula stb.)
Bőrgyógyászati vizsgálatra előzetes időpont egyeztetéssel történő bejelentkezés javasolt. Bár rendelési időben bármikor fogadnak az állatorvosok bőrgyógyászati betegségben szenvedő kutyákat, macskákat, vadászgörényeket, egy-egy ilyen vizsgálat sokszor hosszabb időt is igénybe vesz, így előzetesen bejelentkezve nyugodtabb körülmények között tudjuk megvizsgáltatni az állatokat, és a hosszabb várakozás is biztosan elkerülhető.
A bőrbetegségek kezelésénél mindig a pontos diagnózis felállítására törekszünk, hiszen csak az alapbetegség gyógyításával lehet hosszú távú sikert elérni. Ez azért is fontos, mert komplexebb betegségeknél más szervek is érintettek lehetnek, melyek megbetegedése talán nem olyan nyilvánvaló, mint a bőrelváltozások. A bőrgyógyászati megbetegedések diagnózisa, és terápiája sokszor akár több hetet is igénybe vesz, ezért nagy türelemre és szoros együttműködésre van szükség állatorvostól, és állattartótól egyaránt.