Hogyan diagnosztizálhatóak a kutyák és macskák bőrbetegségei?
hirdetés
Az állatorvosnak nincs könnyű dolga, ha bőrbeteg kutyával vagy macskával találkozik, mert fizikális vizsgálattal általában nem lehet megállapítani, hogy mi okozza a bőr elváltozásait. A pontos diagnózis felállításához a legtöbb esetben szükség van kiegészítő vizsgálatok elvégzésére is.
Az első, és talán legfontosabb ilyen vizsgálat bőrbetegség esetén a bőrkaparék laboratóriumi vizsgálata. A bőrkaparék mintát úgy vesszük, hogy egy szikepengével megkaparjuk a bőr felszínét, olyan mélységig, hogy a vér kiserkenjen. Ez a vérzés ellenére nem jár fájdalommal az állat számára, a legtöbb állaton altatás nélkül elvégezhető. Az így nyert mintát a mikrobiológus állatorvos mikroszkóppal megvizsgálja, és különböző táptalajokon baktérium, és gomba tenyésztést, valamint rezisztenciavizsgálatot végez. Ez alapján megállapítható, hogy van-e valamilyen parazita a bőrben (pl. szőrtüszőatka), valamint, hogy kórokozó baktérium illetve gomba megtelepedett-e, és ha igen, az is kiderül, hogy milyen gyógyszerre érzékeny. Ha nem találunk olyan fertőző kórokot, mely önállóan okozhatja a bőr megbetegedését, a pontos diagnózis tisztázására további vizsgálatokra van szükség.
hirdetés
Egyéb vizsgálatok
Rutin vér, illetve vizeletvizsgálattal a szervezet, és a különféle szervek működéséről nyerhetünk információkat. Egy rutin vérvizsgálat ritkán mondja meg pontosan mitől beteg az állat bőre, de jelzéseket nyerhetünk belőle, hogy merre kell tovább vizsgálódnunk. A laborba küldött vérből további speciális vizsgálatokat is kérhetünk. ilyenek lehetnek bizonyos hormonszintek (pl. pajzsmirigyhormon, nemi hormonok), autoimmun folyamatokra utaló paraméterek, vagy bizonyos kórokozók jelenlétekor termelődő ellenanyagok (pl. rühatka).
Ha felmerül a gyanú allergiás megbetegedésre, az allergiatesztet is vérből tudjuk elvégeztetni. Ha a vizsgálatok alapján valamelyik belső szerv megbetegedése valószínűsíthető, szükség lehet az adott szerv képalkotó vizsgálatára. Ilyen vizsgálat lehet az ultrahang vizsgálat, mellyel láthatjuk a hasi szervek elváltozásait pl. mellékvese megnagyobbodás), vagy pl. a herében vagy a pajzsmirigyben kifejlődő gócokat. A mellkasi szervek érintettsége esetén (pl.: bőrdaganat áttétképződése a tüdőbe) a röntgenvizsgálat segítségével kerülhetünk közelebb a pontos diagnózishoz. Bizonyos bőrbetegségek (pl. agyalapi mirigydaganat eredetű mellékvese túlműködés) okának pontos feltárásához ritkán szükség lehet az agy képalkotó vizsgálatára. Ezt CT, vagy MR vizsgálatokkal tehetjük meg, melyek szerencsére más hazánkban is elérhetőek kutya és macska betegek számára is. Nagyon sok bőrbeteg kutyánál és macskánál a pontos diagnózis felállításához szükség lehet a bőr szövettani vizsgálatára. Ehhez a bőrből biopsziás mintát kell venni, mely beavatkozást altatásban végezzük. A biopsziás mintavétel során egy speciális eszközzel kis kör alakú bőrdarabokat távolítunk el a beteg bőrterületről, és az így keletkezett sebet egy-két öltéssel zárjuk.