Ápold kutyád fülét is!
hirdetés
Nagyon sok ember szereti az állatokat, és ez rendjén is van, hiszen gyakorlatilag életünk kezdete óta együtt létezünk a Földön. Napjainkban pedig megannyi embernek van háziállata és nyilván ezeknek az állatoknak is szükségük van törődésre, gondozásra.
A legnépszerűbb háziállatok közé tartozik a kutya, amely elképesztően sok szeretetet tud adni a gazdájának. Ugyanakkor nyilván a kutyák is megbetegedhetnek az életük során. Ebben a cikkben szeretnénk írni pár sort a fül betegségének okairól, ápolásáról. Bizonyos kutyafajták fokozottabban hajlamosak a megbetegedésre, ide tartoznak a lógó fülű fajták, vagy azok, amelyek fülének belső felületet dús szőrzettel borított. Egyfajta kockázatot jelenthet az allergia is. Az otitis exterma a külső hallójárat és a középfül gyulladását általában baktérium vagy gombafertőzés válthatja ki. A kórokozók között szerepelhet még felgyülemlett fülzsír, szőrdugó, szövettörmelék, vagy a hallójáratba beékelődött idegen test is. Amennyiben beavatkozásra lenne, szükség inkább ne várjunk vele, mivel az állatot ez az állapot az állatot nagyon megviseli. Ha a fertőzés bakteriális, akkor adjunk antibiotikumot, viszont ha gombás fertőzésről van szó, akkor olyan készítményeket használjunk, amely gombaellenes hatóanyagokat tartalmaz. A fülnek a gyulladása utalhat más problémára is, allergia, hormonzavar kísérője is lehet, de örökölt, genetikai okok is állhatnak a betegség hátterében. Javasolt felkeresni az állatorvost, mivel a diagnózist követően ő képes a leghatékonyabb gyógymódot javasolni. A fülrühesség is gyakori lehet, ezt rühatkák okozzák, amelyek állatról állatra terjedő élősködők. Jelenlétük a fülnek a viszketését eredményezi. A morzsalékos törmelék a hallójáratban jelenik meg, sötét színnel rendelkezik, és őrölt kávéra hasonlít. Továbbá a fülkagyló haematomájáról akkor beszélhetünk, ha a fülkagylón vérömleny keletkezik. Ez akkor következhet be, ha az állat megsérti a fülét vagy a fül vérereit, általában heves fejrázás vagy vakarózás közben történhet ez meg. Szinte csak akkor fordul elő, ha az állat füle fertőzés, rühatkák, bolhák jelenléte, vagy csak egyszerűen az elhanyagoltság miatt viszket vagy fáj. A kor előrehaladtával kutyák esetében felléphet süketség is, de kialakulhat sérülés, zaj, vagy fertőzés hatására is, de egyes fajtáknál örökletesen is előfordulhat.
hirdetés
Hogyan alkalmazzuk kutyáknál a fülcseppet?
Első lépés, tisztítsd meg a külső hallójáratot, erre tökéletes egy megnedvesített vattacsomó, amelyet ajánlott egy, az állatorvos által javasolt oldattal átitatni. Ügyelj arra, hogy a használat előtt olvasd el az adagolásra vonatkozó utasításokat. Második lépés, a kutya fülét húzd finoman hátra a fülére a füljárat aljára nyomd ki az üvegből az előírt mennyiséget. Harmadik lépés, masszírozd meg kíméletesen kívülről a külső hallójárat alját. Ez azért szükséges, hogy a fülcsepp eljuthasson a mélyebb területekre is. Ha nyomásra „cuppogó” hangot fogsz hallani, akkor a hallójáratba elegendő oldat jutott.
Nagyon fontos, hogy őrizzük meg hidegvérünket, maradjunk nyugodtak, hiszen az állat megérzi, ha idegesek vagyunk. Ennek következtében pedig az állat is nyughatatlan lesz, és valószínűleg megpróbál majd ellenkezni a beavatkozás során. Végezetül pedig minden egyes beavatkozás után dicsérjük meg a kutyát és jutalmazzuk meg valamivel. Ugyanakkor azt javasoljuk, hogy az állatunkat mindenképpen vigyük el rendszeresen állatorvoshoz, hiszen, ha lenne valamilyen betegsége, akkor azt még időben lehet majd kezelni, illetve akár megelőzni is, ha észreveszi az orvos.